Nazi Almanyası Türklere Harp İlan Etseydi Ne Olurdu?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   berat-albayrak-official
   Adolph Hitler, Bakü petrolleri için 3 plan hazırlatmıştı, bunlar; -Afrika üzerinden Orta doğuya çıkıp Kafkaslara ulaşmak -Türkiye üzerinden Kafkaslara Ulaşmak -Direkt CCCP'ye saldırıp Baküye ulaşmak İlk plan fazla uğraş ve kaynak gerektirdiğinden uygulanmadı Türkiye planı CCCP'nin dikkatini çekmemek için uygulanmadı İlk iki plan askıya alınınca 3. Plan olan CCCP'ye saldırarak Barbarossa Harekatı'nı başlattılar (Sovyete saldırısının başka nedenleri de vardır.) Diyelim ki Hitler fikir değiştirip Türkiye'ye yöneldi, Türkiye kendini 20 milyonluk nüfus ile koruyabilir miydi?
    garavel-usta
    Adolf adolph değil amq
     garavel-usta
     sovyetler birliği üzerinden kafkasya'yı alıp oradan da ortadoğu'daki güçleriyle birleşmeyi hesaplayan bir planın içerisinde türkiye kısa vadede yoktu; fakat sonrasında elbette türkiye ile ilgili hesapları vardı. hatta gertrude operasyonu isimli bir planla türkiye'yi nasıl işgal edeceklerini kodlamışlardı. eğer türkiye'de bolca çıkarılabilir petrol olsaydı gerture operasyonu'nu zaman anlamında öne çekerler ve maalesef polonya'nın yaşadıklarını yaşardık. hatta muhtemelen stalin, fırsattan istifade hitler'i kovalarken buraları da işgal ederdi. "hitler türklerden çok korkuyordu" ya da "hitler türkleri çok sevdiği için türkiye'yi işgal etmedi" yorumlarını yapanları, aslanın ceylan yavrusuyla onu yemeden önce oynamasını duygusal bir müzik eşliğinde "aslan'ın merhameti" diye paylaşan salaklara benzetiyorum.
      tsukyomi
      Bak bu çok net, Türkiye gamalı haçın esiri olurdu. Türkiye o sıralar önceki savaşın yaralarını sarıyordu, ekonomi zaten yeni yeni şekillenmeye çalışıyordu, nüfus zaten az. Ne ile, nasıl koruyacak kendini? Ki bu harbe girmemenin en büyük etkenlerinden biri de İsmet İnönü'dür. Tam bir siyaset adamı. Savaş bitene kadar iki tarafla da dost, bittikten sonra savaş ilan etmek mükemmel bir stratejiydi her anlamda. Ülkeyi sürekli savaşa çekmek isteyen Churchill'e bile ders vermişti bu stratejiyle. Var olsun.
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.