292
17.5.2020
Namus İki Bacak Arasında Değilse Nerededir?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   utumasasiilekayanadam
   Çok tartışılan bir konu. Kimisi akıldadır diyor kimisi düşünce tarzında, iki bacak arasında diyende var tabii. Peki sizce nerededir?
    1cerenaltay
    Namus arkasına sığınılan bir kavramdır. Bir nevi maske. İnsanları birbirine düşürür. Namusa inanmıyorum.
     mevsimlerden-sonbahar61
     Kişiden kişiye değişen bir yargı herkes aynı düşünmek zorunda değil ama namus denilen kavramın sadece kadına biçilmesine kızıyorum en çok algıda bu kadın neyse bu kavramda erkete odur bu kadar
      wb-
      Namus fikirlerdedir, fikirlerimiz kirli olmadıkça namusumuz kirli olmaz
       redkit00
       Başlığa mı güleyim yorumlara mı güleyim, bir şeylere gülmeliyim çünkü. Ne desem boş gerçekten...
        wisletful
        gece üç libidonuz sönmedi mi daha başka başlık bulamadınız mı :)
         kaaninteyzesi
         Burda namus iki bacak arasında değildir diyen erkekler , kadın bakire olmadiigyla ilgili konuştuğunda nasıl.kacacagini bilmiyor ya da o kadını geçici takılmalik olarak görüyor.bu malesef bizim ülkemizde böyle. O yüzden bırakın herkes kendi düşüncesini söylesin. Saldırmaya gerek yok. Saldırırken siz de kendi düşüncenizi beyan ediyorsunuz . Hoşgörü. Biraz.
          baymayanbayan
          Iki bacak arasindadir aksini iddia eden iflah olmaz bir keko/kezodur
           altmisbir
           Bende erkeğim ona rağmen söylüyorum erkekler istediği haltı yiyor evlenmeden önce veya sonra çapkın oluyor kadın yapınca namussuz oluyor. Buna bir standart getirin kardeşim alçak ve karaktersiz görünüyorsunuz öyle olunca.
            roxannee-
            Bir de neden sadece kadın üzerinden konuşuyoruz ki bu konuyu bir de erkek namusunu konuşalım.
             nunukafasi
             Namus kavramı erkeklerin kadınlar üzerindeKi tahakkümünün bir aracıdır. Tarım öncesi dönemde erkeğin doğum üzerindeki etkisi bilinmezken namus diye bir şey yoktu ne zaman erkeklerin doğumdaki etkisi anlaşıldı işte o zaman erkekler mülkiyet düşüncesiyle bu namus kavramını oluşturdular ki kendi çocuklarının kim olduklarını bilsinler. Namusun iki bacak arasında aranmasının hikayesi bu. Ha şimdi neden iki bacak arasında aranıyor hem aynı mevzu hem de çoğu erkeğin kıyaslanma korkusu iktidar korkusu kadınlar üzerindeki tahakkümün başka bir yönünü oluşturuyor.
              bssso
              Aşağılar yukarılara uyar hep
               umitakdeniz
               Namus iki bacak değil, bir beyin ve bir kalp arasındadır. Namus: 1. Toplum içinde onur ve ahlak kurallarına sıkı sıkıya bağlılık. 2. Doğruluk, dürüstlük, erdemlilik, ahlaklılık. Sözlük anlamına baktığımızda ben iki bacak arası göremiyorum. Sözlük anlamında bahsi geçen 'Toplum' sizin namus bekçiliğinizi yapan ve her türlü ahlaksız düşünceyi barındıran insanlar değildir umarım. Siz kendi doğrularınız, kendi terbiyeniz, kendi ahlakınıza yakıştığını düşündüğünüz ve sizin hayatınız olmasından ötürü sizin karar verebileceğiniz şekilde yaşama hakkına sahip, özgür bireylersiniz. Başkalarının doğrularına göre yaşadığınız hayat sizin hayatınız değildir, başkalarına feda ettiğiniz ve sizin bedeninizde yük olarak taşıdığınız başkalarının yönlendirdiği 'Onların Hayatı'dır. Bırakın namussuz desinler, zaten namussuz demezlerse başka bir şey diyecekler, onların istediklerini yapsanız da bir şey diyecekler, hep bir şey bulacak ve diyecekler, diyecekler de diyecekler; O yüzden sen 'Doğru' ve 'Dürüst' ol, aklın ve kalbin arasındadır namus, istediğin gibi düşün, istediğin gibi yap, namus senin tanımladığın anlamdadır, buna kimsenin müdahale etmesine izin verme!
                bilgeeeli
                Namus insanın kalbindedir.
                 imailahorsilah
                 Ayy deliricem cidden, şurda yanlış anlaşılan birşey var, bunu onlar adına rahatlıkla söyleyebilirim ki 'baymayanbayan' ile tartışan hemcinslerim de öyle düşünüyordur, önünüze gelenin altına yatın veyahutta bekarete inanan kaldı mı ya? Gibi tavırlara girmiyor kimse, herkes inandığını yaşar, özgürdür. millet onun bunun çocuğunu taciz etsin, köpeğe tecavüz etsin, kızını hamile bıraksın, öğrencilerine Cinsel istismarda bulunup şiddet uygulasın, anasını babasını dövsün, nifak soksun, kuyu kazsın, elinden gelen bin türlü ibneliği yapsın ve biz burada iki bacak arasındaki namusu konuşalım, müthiş.
                  erdal-senkaya
                  Kalbin ve fikrin duzgunse zaten namusunda olur.
                   sinanbey
                   Manganın Bir sözü var, Namusu bacak arasında ararım Dişi sinek bile görsem laf atarım.
                    tahoe_og
                    Namus iki bacak arasında değil, iki kulak arasındadır.
                     saranazz
                     herkesin namusu edebidir gidecek olan bir şeye böyle bir anlam yüklenemez saygılar..
                      seksenderece
                      Niçe 'nin bulunduğu toplumun ne durumda olduğu Orta Çağ'dan beri belli. Ben onlarda böyledir bizde böyledir demeyeceğim.. Sadece bu sözün Niçe'ye ait olmadığını tıpkı Mevlana'ya ait olmadığı halde ona isnat edilen binlerce sözden biri gibi olduğunu düşünüyorum. İnsanlar kendi doğrularını bazı isimlerin arkasına sığınarak empoze etmeye çalışmamalı. Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili Çanakkale'de okuduğum bir sözü aktarayım; "bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! burada dost bir vatanın toprağındasınız. huzur ve sükun içinde uyuyunuz. sizler mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! gözyaşlarınızı dindiriniz. evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır." Bu söz Mustafa Kemal'e ait değildir.
                       missnight
                       Karakterdedir.
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.