Namus Bir Değer midir?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   derinfeylesof
   Namus kavramı bence çok genel bir kavram. Kime göre neye göre diye sorasım geliyor. Sana göre namussuz gelen şey bana göre değil belki de... Örneğin; kadına yönelik yapılan cinsellikle ilgili tutumlar ona namussuzluk etiketi yapıştırılmasını gerektirmemeli. Erkek için nasıl namussuzluk sayılmıyorsa kadın için de sayılmamalı. Bu sadece bir örnek çok geniş örnekler çıkabilir aklıma ilk bu geldi diye yazmak istedim. Her şeyden önce birine değer biçiyorken onun cinsiyetine, ırkına, diline bakmamalıyız bizi değerli yapan şey insan olmamızdır diyr düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz namus cidden bir değer midir?
    patronicee
    Namus benim için bir değerdir evet. Ama namus kime göre nedir? Haklısın göreceli bir kavram bu. Kimine göre aile namustur, kimine göre verdiği sözü tutmak namustur.bazılarına ise sınır namustur mesela :)) Herkesin namus gözlüğü farklı renkte gösterir. Bazı yazılı olmayan ahlaki kurallar vardır. Bence bu kurallar namustur.
     zerdustttt
     Namus; ağzından salyalar akıtan sözde erkek ağızlarından çıkan ve kadına yüklenmiş ,dayatılmış, baskıdır, yok saymadır, şiddettir.. namus; iki bacak arasında değil, ahlak da, saygı da, edep ve hayadadır..
      tsukyomi
      Göreceli bir kavram olmamalı aslında. Öyleyse güzellik gibi bir şey, kiminin gözünde namusluyken diğerinin gözünde namussuzuz. Hangi gerizekalı cinsellik kadının namusudur diye kuyuya taş attı bilmiyorum ama cinsellik namus değildir, hudut da öyle. Namus denilen şey insan satmamak, dava satmamak, yalan söylememek, sırttan bıçaklamamak, şerefsizlik yapmamak olmalı. Bunları yapıp, sadece bekaretini (olmayan bir şeydir bu arada) korumak namusluluksa en ala namussuzum.
       cinayetvaraga
       Kimisi namus için sınırlar çiziyor. adına namus diyor. yaşantısının kıymetli parçasını, paylaşamayacağı kavramlarını namus diye cam fanuslarda tutuyorlar. farklı değerlere, normlara kalıp uydurup içini doldurup duruyorlar. "namus" kelimesi itici duruyor. belki de coğrafyamizdan ötürüdür belki de kutsallaştırmaya çalışıldığı için bilemiyorum ama "namusum şöyle böyle" diyenlerin ne büyük namussuz olduğunu her geçen gün fazlasıyla görüyoruz.
        agac-ceviz
        Namus bir kavram olmaktan çıkan sadece bedene yüklenen bir kılıftır namus adına cinayet işlemek mubah olabilir yada okadar iğrenç biri olmai sadece namus ile kapanabilir namus oysa başkasına hakkına ve bedenine taciz uygulamamaktir kimseye zarar vermeden çalmadan erdemli yaşamak olmalıydı
         blondewitch
         Namus tabii ki bir değerdir. Ama namusun içeriğine bakmak lazım. Evlenmeden önce sevişmemek bir namus mudur mesela? Ahlak nedir? Benim için verilen söz namustur örneğin. Bu benim en büyük değerlerimden bir tanesidir. Zaten bu namus konusunda çok ikiyüzlülük yapıldığı bir gerçek. Cinsellik konusu ülkede müthiş bir ikilem içerisinde, biliyoruz. Cinsiyet farkı olsun, konum farkı olsun. Mesela genelde daha fakir yerlerde cinsellik namusu kadın üzerinden yürür. Cinsellik namusu da ne demekse. Toplumsal değerlerin ötesinde herkesin kendine has bir değeri de var. Mesela evlenmeyi bekleyen bir insan için bu onun kendi değeridir. Olabilir. Ama başkalarını ahlaksızlıkla ve namussuzlukla suçlamak da bir namussuzluktur. Çünkü o insanın onuruna atılan bir iftira ve hakarettir. Şimdi tek namus bakir/e olmak oldu, ne kaldı geriye? Böyle şeyler her ne kadar toplumsal dense de aslında cidden kesimden kesime değişiyor. O yüzden genel bir namus ve ahlak kuralı var diyemeyiz.
          icerik_editoru_gokhan
          namus insan ruhunun gerçek hayatına kadar ki insan kalma olgusudur
           notuds
           evet namus bir değerdir.. ama kişiye ait kendi sorumluluğu altındadır.. yalan dolan ihanet namussuzluktur benim için.. kısa etek giyen değil kendini Allah sanıp başkasının açılmış bacağına laf edip fetva veren kalp kıran nefret saçan puştlar namussuzdur
            eksi_pirasa
            cinsellik olarak düşünürsek; namus ataerkil düzen tarafından kadınları baskılamak kullanılan bir yöntemdir. bir değeri yoktur.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.