20
9.10.2020
Nabız Tamam da...
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   ggg89
   Senelerdir anlamadığım bir durum bu. Ne zaman bir tansiyon aleti görsem hemen ölçerim. Nabzım bu fotoda tam bir dede gibi 58 çıkmış ama zaten genelde sakin bir insanım. Peki diğerleri ne oluyor? Büyük tansiyon küçük tansiyon ok ama vucuttaki etkisini nasıl anlatabilirsiniz? Nabız pulse/min şeklinde anlaşılıyor onu anlıyorum ama öbürlerini kafamda canlandıramıyorum. Basit bir dille bilen biri anlatabilir mi?
    benita
    Dr. Rock danışmadan bekleniyorsunuz
     monaiman
     Benim nabzım 80'de atıyor agaaa kalbim kıpır kıpır. SEVİYORUM MERKEEEZZ!!!!
      dr.rock
      Evladım, gel otur bakayım yanıma... Hah.. kalbin sıkıştı (= kalp attı), içindeki kanı damara foşlattı, bu foşlanan kanın bir tazdiği ve dakikadaki foşlatma sayısı var. sayısına nabız - tazdiine tansiyon diyoruz kabaca... 58 nabız düşük, bağzı normal durumlarda (örneğin sporcularda) görülebilse de hastalıkla ilişkili olabilir, örneğin: guatr hormonlarının düşük çalışması gibi (bkz: hipotroidi) = Yani Go tu kardiyoloji (yakışıklı bir kardiyolog sana ritim holter takacaktır) tazdii yani tansiyon ise damar içindeki kanın damara uyguladığı basınç ile ölçülür ama kalbi yansıtır. Küçük tansiyon: kalbin kanla dolumunu, büyük tansiyon: kalbin kanı pompalamasını gösterir bize. Yorumu zordur , her doktorda bilmez, sadece benim gibi uzun saçlı , yakışıklı ve rakınrollcu doktorlar bilir, Bunun ortalama arter basıncı var vb... kalın konu yani sana gelirsek bradikardi (düşük kalp atımı) yanında Evre 1 hipertansiyonun var olabilir (tek ölçümle anlaşılmaz) 1 hafta sabah akşam dinlenmiş şekilde oturur pozisyonda, kolun kalp hizasındayken tansiyon takibi yap, not al ve yine go tu kardiyoloji Senin bunları anlamaman ya da en en basit anlatımı ile anlatamammızın sebebide şu aslen. Tıp birbirine bağlı disiplinlerle anlaşılıyor. Anatomiyi, Fizyoloji bilmeden hastalığı anlaman zor. Onun içinde bi 6 cık senecik okuyoz. Bide yani şöyle bir sıralama var malum; 1) Allah 2) Peygamber 3) Doktor 4) Sıradan insan yani o kadarda süperliğimiz olsun demi yo yo gayet mitevaziyimdir yo yo
       redblack
       Dr.cum konu acilmisken ben de sorayim yaşim 34, ailede kalp veya kardiyovaskuler hastalik gecmisi yok. Tansiyonum vucut rolantideyken 10/6 civarlarinda nabız 85-95 arası degisiyor. 12/7 şiddetli baş agrisi yapiyor. Migren krizi gibi diyebilirim. Bu tansiyon normal mi? Ayrica ciddi kafein tuketiyorum gunde 5-6 turk kahvesi 2-3 kupa filtre kahve. Carpinti da yapmiyor. Kazık çakabilir miyim dünyaya doktorcum?
       /
       0

       Tarihe Göre

       İçerik bulunamadı.