Müzisyenin Siyasi Görüşü ve Tutumunuz
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   cinayetvaraga
   Müzik icra edenlerin siyasi görüşünden ötürü dinlenmemesi veya dinlenince etrafınızdakiler tarafından gaddarca eleştirilere maruz kalmak ülkemizde can sıkıcı olabiliyor. Bu konu oldukça hassas bir konu ülkemizde. Yıllarca Ahmet Kaya dinledim. Yeri geldi çok yakın arkadaşlarım bile ağır eleştirdi bu konuyu. Hep anlamsız buldum ve bulmaya devam edeceğim. Müzik eğerki içinde zarar verici ideolojik söylemler barındırmıyorsa veya bir vesile hedefli hakaret içermiyorsa her türlü dinkenebilir diyorum.
    patiklipengui
    Yıllarca Ahmet Kaya'yı eleştirdiler. ben bu söylemleri ilkokuldayken türkçe öğretmenime bir arkadaşım Ahmet Kaya dinliyormusunuz diye sorduğunda öğrendim öğretmenin cevabı vatan hainlerini dinlemiyorum olmuştu. Şaşırmıştım Ahmet Kaya bizim evde dinlenirdi çünkü. Şimdiyse adamın mezarının peşindeler. Bu yanlış hatırlamıyorsam cem karacaya'da olmuş zamanın da ve bir çok şarkıcıya,yazara yapılmış. Sanatı engellememek gerek kısacası.
     ulrich
     Muzisyen de istedigini soyleyebilir muzigini yaparken , kendini ifade sekli sonucta . Ayrimci soylemler disinda hic bir sorun yok, kimse de yargilayamaz. Fakat ilginc bir ulke de yasamanin talihsizligi burada da sorun olarak cikiyor karsimiza,
      moonlight3rd
      Protest müzik diye bir şey var. Ama müzisyenin kişisel siyasi görüşünü reklam etmesi taraftarı değilim. Protest olayı ayrı bir kulvar çünkü.
       cekirdeksizkarpuz
       Insanız sonucta duygularımızı, siyasi düşüncelerimizi bir kenara atamıyoruz. O yüzden ister istemez karşıt görüşlü sanatçılara biraz mesafe olabiliyor. Ama adam hayvan gibi sanat icra ederken ve sen de bunu beğenmişken sırf karşıt görüşten diye çamur atmak ya da dinlememek çok çiğ geliyor bana.
        coronavirus
        Sanatçının eserlerini fikirlerinden bağımsız üretebileceğini düşünmüyorum. Fakat kendime şunu soruyorum 'radikal bir solcu olduğum için, bir sağcının eseri sırf ideolojisinden dolayı kötü sayılır mı? Bende bu sorunun yanıtı hayır. Nihal Atsız ve Knut Hamsun kitaplarını okudum ve beğendim. İkisi de ırkçı fakat bu onların eserlerini berbat yapamaz. Fakat diğer yandan Michelangelo sanatını, döneminde yaşayan pek çok diğer sanatçı gibi kilise himayesinde icra etti. Bu onların sanatını nasıl kısıtladı? Nelere engel oldu bilemeyiz. Egemene yaklaşarak yapılan sanat eğer tercihten kaynaklanmıyorsa ortaya Uğur Işılak gibi tipler çıkar. Şahsi görüşüm sanatın her türlü iktidara muhalif olması yönünde. Bu yüzdendir ki ülkemizde sinemada, edebiyatta ve diğer sanat dallarında başarı gösteren ve kitlelere mal olan isimler genellikle solculardır. Sağ değer üretmez. Sağ eleştirirken alternatifini sunarak 'bu da var' diyemez. Lafın kısası sanat her türlü güzeldir. Görüşü çok umrumda değil, kaliteden yanayız.
         bosvermisfalan
         Müzisyen diye insan kategosinin bir altı veya üstüne çıkmış sayılmaz. Bir görüşü vardır saygı duyarsın onun dışında müzik evrenseldir. Her dilden her milletten müzik dinlenilmeli. Siyasi görüşüne saygı duymak lazım toplumumuzu ayakta tutan önemli bir değer arkadaşlar.
          sozdedegilgozde
          Benim için önemli olan şarkı sözlerindeki anlam. müziğin bana hitap etmesi. Din,dil, ırk, siyasi görüş sanatta kişinin üreticiliğine engel değilse benim için hiç değildir.
           nunukafasi
           Ben genelde merak ederim. Ve bazen ön yargı oluşturduğumda olur. Ve günümüzde bu siyasi tutumun amacının yalakalık ve toplumdan dışlanmamak olduğunu da düşünürsek bizim ülkede bu konu ne yazık ki pek mümkün de değil gibi duruyor.
            mertiniz
            Benim için şarkının tınısı önemlidir, kulağıma hoş gelen her şarkıyı dinlerim. Asla müzisyenin tipi, tarzı, siyasi görüşü, cinsel kimliği vs umrumda değildir ve bence kimsenin de umrunda olmamalıdır. Müzik böyle bir şey değildir
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.