Mutlak Hakimiyet Nasıl Mümkün Olabilir?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   bisosyolog
   Babam hep şey der, başlayan her şey birgün bitmek zorunda. İnsan örneğin, doğar, büyür ve ölür. Kuşlar, böcekler, hatta dünyanın kendisi bile. Her şey bitime doğru ilerler. Peki, içinde yaşadığımız dünyanın kendisi bile gidecekken, yönetim sistemlerinin kalıcı olduğunu düşündüren nedir. Hani denir ya, "Türkiye ilelebet yaşayacaktır" diye. Böyle olmayacağını az çok biliyoruz. Türklük belki evet, ancak onu taşıyan devlet sistemi değişecektir. Ancak ömrü 100 yılı bile bulmayan siyasiler niçin bu kadar kalmak istiyorlar orada? Biz buna sosyolojide "koltuk sevdası" diyoruz ki zaten yabancı olunan bir terim değil, hepimiz aşinayız. Bir şeyler çürüyor, yok oluyor, ancak o koltuktaki hep orada kalmak istiyor. Bu sadece bizim için geçerli değil, dünyadaki pek çok yönetici için öyle elbette. Sizce mümkün müdür dünya devam ettiği sürece devam edecek bir egemenlik sistemi bulmak?
    yalansiz
    Mutlak hakimiyet kayıtsız, şartsız Allah'ındır.
     1234569
     Zihin aktarımı gibi uç noktalarda teknolojilerin hem günümüzde hem de yakın geçmişte var olduğunu düşünüyorum. 100 milyarlarca hatta trilyonlarca dolar servete sahip olan insanlar bunca paraya sahipken ölmek isterler mi? Hayır elbette paralarını yaşamlarını uzatmak hatta zihin transferi yoluyla ölümsüzlüğü elde etmek için kullanacaklardır. Dünyanın sadece en üst zümresine özel ve bizden gizlenen çok ama çok ileride bir teknoloji var. Bunun hangi alanlarda kullanıldığını bilmiyoruz. En son 2 3 yıl önce en yaşlı rockefeller öldü 99 yaşında. Bilmem kaç trilyon dolar serveti vardı belki de o parayla yarattığı teknolojiyle bi başkasının bedeninde yaşamaya devam ediyor. Hayatta kalma ve sömürme üzerine olan sonsuz istekleri böyle açıklababilir bence. Ayrıca resimde Hitler var ve Hitlerin berlinin işgal edildiği gece nazi yapımı ileri teknoloji bir denizaltı yardımıyla arjantine kaçıp orada gizlendiği iddia ediliyor.
      tsukyomi
      Mutlak hakimiyet mümkün değildir. Fakat insanda kodlanmış bir aidiyet duygusu/isteği vardır. Bir kişiye, bir topluluğa, bir inanca, bir yere ait olmak ister. Ait olduğunu da ölümüne savunur, zira istediği şeyi elde etmiştir, elde edileni korumak, elde etme çabasından daha zorludur. Bu koruma içgüdüsü ve aidiyet duygusunu kullanan liderler insanları ait olduğu şeyin ilelebet süreceğine inandırmaya başlar, bu hem egoyu okşar, hem bağlılığı sürdürür, hem de psikolojik rahatlama sağlar. Koca bir yalandan başka bir şey değildir mutlak hakimiyet. Hitler Allah belanı versin, ne olurdu egonu kısıp askerliğe soyunmasaydın nağlet herif?
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.