59
6.12.2020
Muhalefetin 3100 TL Asgari Ücret Teklifi Yeterli mi?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   nickimdebileolmaz
   Küçük bir zam yapıp onun iki katı kadarını da faturalara ve ihtiyacımız olan şeylere yansıtıyorlar değişine hiç bir şey olmuyor.
    eski_bi_tanidik
    YEterli ama o pek asgari ücret gibi gelmedi bana. Sonuçta devlet babamız değil kii bazıları bunu böyle sanıp devletin para dağıtması gerektiğini sanıyo 😂 tabbii ki fazla olması hepimiz için iyi olur amabu kadar da olmaması gerek bence ekonomi acısından
     busrawashere
     reddetilip vatan haini damgasını basarlar 2.520₺ olsa iyidir
      thetalentedmrripley
      Asgari ücret sistemin sadece bir ayağı. Sadece asgari ücreti yükselterek hiçbir şeyi düzeltemezsin. Gerçek enflasyon bu kadar yüksekken, herkes üni okumak zorundaymış gibi ilkokul acar gibi her yere üni açarsan, vergi-sgk-bagkur-stopaj-vs işverenin sırtına bu kadar binersen, teşvik ve kredileri gerçekten ihtiyaç olan alanlara ve kişilere yönlendirmezsen, daha çok şey yazılır da kısacası etkin bir yönetim (Sadece ekonomik degil) programı ve sistemine sahip olmazsan asgari ücretin 2.000 tl olması ya da 5.000 tl olması bir şey değiştirmez. Her iki durumda da sistem bir yerlerden patlak verir ve mutlaka bir kesimi mağdur edersin. Adamlar üni okumuş gizli işsiz ordusu oluşturma pahasına 18-25 yaş arası işsiz sayısını düşük göstererek algı oluşturma derdinde. Üstelik bir cok sektorde ara eleman eksikliği de cabası. Ekonomi bir paradoksun içine girmis; ne yaparlarsa yapsınlar bir sorunu çözdüğünü düşünürken başka sorunlara sebebiyet veriyorlar. Eğitimden ekonomiye adaletten tarıma artık yeni, adil, etkin, samimi ve gerçekçi çözümlere ihtiyaç var. Torba elli yerden delinmiş, birine yama yapmaya çalışmakla çözüm üretilmez.
       fuzbing
       muhalefetin asgari ücret teklifi yeterli. ama o para yeterli mi diyorsan hayır.
        muzlu-pasta
        Ne kadar yükseltilirse yükseltilsin alım gücü olmadıktan sonra venezuellaya döneriz
         meqasonic
         Muhalefet 3 binde teklif etse 5 binde teklif etse değişen birşey olmayacak ne iktidar muhalefettin teklifini kaye alıcak nede ortada kaye alınacak bir muhalefet olacak bu ülkede .
          csa
          Öncelikle muhalefetin hiçbir zaman bu tip teklifleri planlı, hesaplı yaptığını sanmıyorum. At kafadan bir rakam, fazlasıyla, versinler. Nasıl olsa iktidarda değiller, gelmek için çabaları da yok. Yani kendisi hiçbr zaman bu hesaplarla uğraşıp millete kaç para vermeliyim diye yırtınmak zorunda kalmayacak. Yani utanmasa 5000 ₺ de teklif edebilirdi. Ekonomi malum, çok istediğiniz, bayıldığınız yarım yamalak kısıtlamaların etkileri de malum, iyiye gidecek bir durum yok. Fakirleşmeye devam. Ne zam olursa olsun daha zengin olamayacaksınız. Zaten ciddi bir zam olmayacaktır da enflasyonla karşılaştırıldığında. Umutlanmayınız boşuna...
           excelans01
           Kimin ne teklif edeceğinin hiç bir önemi yok siz işçiler tarafından temsil edilen bir avuç dalkavuk sendikacılar size verilen yetkiyi her zaman kötüye kullandınız devletin verdiği hiç bir rakamı görünürde beğenmeyip şiddetle karşı çıktınız parti liderleri de yüksek rakam söyleyip kendilerini bundan pay çıkarıyor ama sonuç olarak yine ne muhalefetin nede sendikacılarn dediği olacak devlet ne derse o olacak olan yine garibana olacak
            vogelfrei
            3100 nedir? ülkede en az yüzde yüz enflasyon var, asgari ücretle geçinen biri hanesine ne alabilecek? karnını nasıl doyuracak?
             ozymandiase
             Şunu anlatamıyoruz. Ücretin yükselmesi hiçbir şeyi değiştiremeyecek çünkü aynı oranda zamlar geliyor. Yani dengeyi bu şekilde kuruyorlar. Bu nu anlamak için ekonomist olmaya da gerek yok aslında ama muhalefet için temel ekonomi eğitimi şart.
              mrlawyerkk
              Asgari rakamın bir anlam ifade etmediğini defalarca konuştuk. Alım gücü dedik. Kaşıkla verip kepçe ile alınmasın dedik. Vergi muafiyeti olsun dedik. Rakam değil mevzu bahis olan yani. Yapılması gerekenler daha farklı şeyler aslında.
               erhangnrr
               başka yok mu arttıran ?
                peripedia
                Açlık sınırı 3000 TL ise şayet teknik olarak tokluk artık 100 TL gibi bir durum söz konusu. Enflasyon bu durumda iken Saadet’in dillendirdiği rakam da yeterli değildir. İçerisinde bulunduğumuz şartları tolere edebilecek rakamlar bu rakamlar değil.
                 dedikoduvar
                 Şuan bir bireyin kimseye muhtaç olmadan tek başına yaşaması için 4000-5000 liralardan söz etmemiz gerekiyor. Bu paralar bir asgari ücret için fazla gelebilir ama paramız o kadar değersiz ve enflasyon o kadar fazla ki böyle giderse bu para bile yeterli olmayacak.
                  hayatimsirtcantamda
                  Enflasyonun bu kadar yüksek olmadığı bir şartta yeterli olabilir. Fakat şuan yeterli bir miktar değil.
                   3in4
                   bu kadar zam ve vergilere gore tabiki de yeterli degil.. yillardir konusuyoruz ama icraat kisminda asla yol alamadik her denilenin lafta kaldigi gibi yine sozler soylemeye devam.. uzucu
                    nehirf
                    En az 3000 dolar olmali.
                     fuocoturco
                     Beşbin olsa nolur. Esnaf vs herşeye zam yapar birşey değismez. Burası Türkiye
                     /
                     0

                     Tarihe Göre

                     İçerik bulunamadı.