81
16.10.2020
Muhafazakar Ailelerin Çocuklarına Çift İsim Vermesi
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   cokbilmisdegilcokbilen
   Neden böyle bir şey var tam olarak bilemiyorum ancak cidden böyle bir şey var 😂 Muhafazakar kesim genellikle çocuklarına iki isim koyuyor. Hele ki bu eğer hükümet yanlılığı olan bir aile ise koyulacak isim belli 😂 Aslında bence bu biraz din ve popüler kültür çatışmasından da doğuyor. Dindar ailelerde genellikle çocuğa Allah’ın 99 ismini koymak gibi bir durum var. Ancak aynı zamanda modern bir isim de istiyorlar. Bu nedenle de garip gurup isimler çıkıyor. Abdülsamet berki duydu bu kulaklar. İki isim olunca daha mı Allahlık olunuyor bilmiyorum. Ancak bence tabi ki sadece kendi düşüncem tek isim olması. Özellikle okul zamanında filan baya sıkıntı olabiliyor. Ayrıca orada burada seslenilen Ebubekir sıddıklar duymak istemiyoruz 😅
    gregory_
    Sana garip geliyor onlar mutlu, yapacak bir sey yok.
     lovewkoko
     nur eklemeden bu isimler eksik kalıyor.
      palmiye
      Bende çocuğuma ilerde anlamlı iki isim koymak isterim. En azından seçme hakkı veririm. Birini beğenmezse diğerini kullanır.
       redblack
       Ve çift isimle hitap; "omer asaf oglum gel buraya, nisa meryem sen de yapma kizim"
        ladydisko
        yeğenimi parka götürmüştüm küçük ikiz çocuklar vardı isimler Orhangazi ,Osmangazi bir de anneleri tam ismiyle çağrıyor kahkaha patlattım
         assortie
         Genelde bazıları baba,dede isimleriyle birlikte bir de modern isim koyma cabasindalar. Ama ortaya melez bı durum çıkıo: Bkz Örnek: Selahattin Tonguç, Remzi Berk vb
          csa
          ALakasız. Genelde aileler iki isim verir zaten. Hem sizi adaşlarınızdan ayırır, hem size +1 seçenek sunar hem de anne ve babanın veya birden fazla kişinin istediği isim konmuş olur. Ne kız arkadaşım ne benim hiç de mufazakar ailelerimiz yok ama iki isimliyiz her ikimizde. Alakasız olmuş içerik ama belki isimler üstünden yürüseydin daha gerçekçi ve tutarlı bir tespitte bulunulabilirdi.
           monaiman
           İsimler bedava, e alan alıyor. Anlamlı anlamsız...
            cinayetvaraga
            muhafazakar diye ayırmak anlamsız belki ama kötü kombinasyonlar çok fazla. Muhammed Can vardı lisede. Mamican diye çağırırdık çocuğu. seçecekseniz güzel isim seçin bari.
             me_out_bye
             Ben tek isterim. Hoş bir şey. İki tane olursada biri ile seslenirim. İki ismini söylemem. Yeğenimide öyle koydular. Ben söz sahibi olmadığım için karışmadım. Badenur. Biz bade diyoruz sesleniyoruz kendi aramızda. -- Bir nur takıntısıdır gidiyor insanlarda evet. 🤦🏻‍♂️😒. Sanki kız çocuğuna nur u ekleyince illa süper tatlı bir şey oluyor ? Millet totem yapmış xd 😅 Te Allah'm ya.
              busrawashere
              😔🙍🙆🙇‍♀️
               me_out_bye
               Burda da Buse nur vardı kanımca ? Doğru mu ? Buse01
                meyvesebze
                Mohofozokor oololorr cocoklooronooooo Herkesin hayatina kimse karismasa ne guzel olur hersey Muhafazarlikla uzaktan yakindan alakasi olmayan ailenin cocugunun adi Eslem kumsal Napalim simdi baslik mi acalim tam tersi
                 muzlu-pasta
                 Teyzem torununa Aişe ismini koydu Ayşe değil direk arapça şekliyle Aişe
                  asil35
                  çocuk muhafazakar çıkmazsa ileriye durum kurtarır bu yöntem 😅😅
                   dr.rock
                   Ne kadar muhafazakar aile gördüysem Çocukları anti-kapitalist müslüman
                    arak_nus
                    İnsanların istediği ismi koyması bizi hiç ilgilendirmez ki. Üstelik bence böyle kıstas dahi yok. Gayet herkes koyuyor.. Hatta öyle ünlülerden örnek vermek gerekirse Hazal Kaya'nın oğlu; Fikret Ali.. Pek de muhafazakar gözükmüyorlar.
                     sinan-kemal
                     Taha, Talha ve Baha isimleri şu anda liseye gidenlerde çok yaygın. 2004-2006 arasında ne vardı da bu isimler yaygınlaşmış bilmiyorum. Bir de doksanlarda doğanlarda Burak ismi aşırı yaygın, Tarkan yok gibi. (Burak, Kuran da geçiyormuş) İki bin sonrasında ise Burak ismi birden kayboluyor.
                      ozdemir-safa
                      2000 li yılların sonrasından itibaren, Dedeler Can'lan dı. Neneler Nur'la dı. :) Ramazan Can, Cemile Nur. :)
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.