Meraklısına "Öjeni"
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   cinayetvaraga
   Hadi şöyle bir düşünelim içimizden. bir çoğumiz kendine "ırkçı" demez ama gün gelip ayağımıza toplumsal bir taş takıldığında, ve bu taş belirli özellikleri taşıyan gruplar hakkında ise içten içe öfkeleniriz onlara. alman, kürt, türk, çerkez, fransız, ingiliz... fark etmez. bizim coğrafyamız bu tip öfkelenmelere de gayet müsait. Bilimsel olarak ya da bilimin etik tanımları dışında "öjeni" kavramını ele alırsak bu tam bir canilik, acımasızlık. Bir insanın hayatına müdehale edilemez. üremesi, yaşaması, evlenmesi, vs onun hür iradesidir. AMA akıl sağlığı yerinde olmayan, hak ehliyeti olmayan, çok ciddi kalıtsal rahatsızlıkları olan bireylerin de evlenip üremesi ilk evvela bağlı oldukları aile yapısında bile bir endişe yaratmaya başlarken topluma nasıl mal olacak bu durum? örneğin down sendromlu, bedensel engelli bir birey evlenebiliyor. etrafımda bir kaç örnek denk gelmişti. bu olabilir. tartışmak benim haddim değil. lakin bu bireylerin ebeveynleri bile kendilerine bir şey olursa çocuklarına kimin bakacağından endişeliyken bu bireylerin çocuk yapıyor olması biraz abes değil mi? Kendine zor bakan kişilerin bir de çocuk yapma riskine girerek başka canlıların ayağına bile bile pranga takması çok üzücü değil mi? Hani evlenirken bir sağlık raporu isterler, kan grubu belgesi filan. onlara gerçekten bakıyorlar mı acaba? çünkü ülkemizde ve dünyada bazı tatsız vakalar olmadan, olacağı kestirilebilirmiş gibi geliyor bana. Öjeni ahlaksızca bir yöntem ama gidiş yolu ve variş noktası belli. Lakin temelinde yatan bilimsel tez kısmen ve hatta büyük bir kısmi ile dogru geliyor. yanliş anlaşılmasın, toplumların olası geleceği hakkındaki tez doğru. öjeni yapılsın demedim kesinlikle. Ancak itiraf etsin herkes kendine, bazen iç sesimiz baştan sona öjenik bir duzende konuşyordur. Çünkü temelinde insan ve insan toplulukları var. ve bizim coğrafyamız bunun için biçilmiş kaftan. %50 si sağ zihniyette olan toplumda kürt-türk kavgası da buna en basit örnektir.
    me_out_bye
    Kontrölsüz darmaduman olmasındansa üremenin kontrollü kuralı belli bir usule uygun olması fikri güzel bir şey. Ama dozaj önemli. Dozajı kaçırıp bu zulüme döndüğünde kötü bir şey. İnsanlara işkence yapmaya, onlari aşağılamaya gerek yoktur. Ama bir şekilde kontrol edilirse, söyledikleri gibi düz mantık matematiksal bir şey gayet gayette bu süreç insanlığa fayda getirir zarar vermez. İyi genlerin korunması. Bir çocuğun psikopat bir babanın elinde dünyaya o ev içerisine aileye geleceğine. Ortalama güzel bir aile denilecek bir yuvada büyümesi herkes için en iyisi olabilir. Güzel büyüyen çocukta yetişkinliğinde dava verimli ve saglıklı olur. Aynı şekilde hrm kendisine hem dünyaya fayda sağlar. Sapık bir herif ? Sürekli birileri ile yatıp birilerini hamile bırakıp asla o çocuğ bakmaması aile olmaması. O kişinin elinden çocuk sahibi olması yetisi elinden alınabilir. Bu çok fazla kötülük değil masum olani korumaktır bencede. Ha nedir işkencede olmayacak. Penisi kökünden kesilmeyecek. Sadece sperm kanalı bağlanır. Kendi yine ne yapıyorsa yapsın hayatında. Üstelik bu işlem geri çevrilebilir olursa ? En güzeli olur. Insanlar zamanla degişir. Baktınız düzeldi ve baba aile olmak istiyor? Tekrar bir test ve buna uygunsa ? İşi var calışıyor yaşıni almış. Hırlı değil hırsız değil. Tekrar bir operasyonla sperm kanalı blocklanmasi açılsa? Öyle diyelim iyice gelişmiş bu işlemler ^_^ Neden olmasin? Gayet faydalı olur bencede. Sapıtmadıkça dozajı kacırmadıkça bir takım zararlı fikirlere ideolojilere sarkmadikça ki bunlar yapılmış maalesef. Bunları çıkar ve engelle düzgün bir alan yap bu işi, akla yatan ve insanlık için olan bir şey bence. Gelecek nesilleri korumak fikir.
     tsukyomi
     İnsanları hayvanlardan ayıran iki şey var; akıl ve vicdan. Şimdi vicdanımız "çocuk sahibi olmak engellilerden ruh sağlığı bozuk olana herkesin hakkı" der ama akıl tam tersini savunur, savunmalıdır. Zira depresyondan kalp hastalıklarına, hipertansiyondan down sendromuna kadar birçok hastalık kalıtsaldır. Kendimden örnek vereyim; ailemde çoğu kişide hipertansiyon var, baskın bir hastalık. Sonuç? 26 yaşında esansiyel tansiyon hastasıyım ve bol bol küfrediyorum doğduğuma. Burada insanın bencilliği başlıyor işte. Çocuğun ileride ne çekeceğini, hayatının zehir olacağını umursamadan dünyaya getiriliyor. Bir de bunun toplumsal sonuçlarına bakalım. Yukarıda saydıkların hepsi askerliğe ket vurur, yani herhangi bir savaş yahut saldırıda toplum kendini koruyamaz. Bilime ket vurur. Evet, zihinsel olmayan hastalıklar zekayı ve ilerlemeyi etkilemez ama kondüsyonu, devamlı ve etkin çalışmayı etkiler, hastalık bir bağ olur. Eh, zihinsel engelliler de üretsin dedik, sorumluluk devlete kaldı. Onlara ayrı bir fon ayrılması gerekiyor, bu da hastalıklı bir toplum için büyük bir yara demek. Gerçekten herkes çocuk sahibi olmalı mı? Ya da hastalıklı doğacak olan her yavru yaşatılmalı mı? Şu zamana kadar hep vicdanla ilerledik, dünyanın hali ortada. Artık aklın ışığında gitmemiz gerekiyor. Evet akıl serttir, insana kendini sorgulatır ama bu dünyaya aittir, görüneni ve ardını görür. Öjeni doğada bir kural olan "felsefedir" ve bir an evvel sömürülmeden uygulanmalıdır. Yoksa dünyanın hali hal değil. Şunu okuyanlara da selam olsun 🖐️
     /
     0

     Tarihe Göre

     İçerik bulunamadı.