Mark Twain
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   vurz
   En sevdiğim kitabı İnsan Nedir? Ve bu kitapta bahsedilen temel konu,yaptığımız tüm iyilikleri aslında kendi vicdanımız için yaptığımızdır,mesela kitapta verilen örnek, fırtınada otobüse binmek için tam 1 kişilik paranız var, ama yaşlı birini gördünüz, parayı ona verip yürüyerek gitmeyi tercih ettiniz. Bunun sebebi ise uyumadan önce vicdanınızın size ya parayı ona vermeseydim dememeniz içindir yani tüm yapılan iyilikler yine bencilce olmaktadır diye bahseder özetle. Bunu okuduğumdan beri her yaptığım iyilikte kendimi sorguluyorum ve aynı kanıya varıyorum. Siz ne düşünürdünüz ya da aynı fikirde misiniz?
    ladyfierce
    Aynı fikirdeyim. İyilikler yapıyoruz pekâlâ, fakat bunun sebebi iyi bir insan olmamızın ötesinde vicdani olarak rahat hissetmek istememizden de geçiyor. Bu sorgulanması gereken birşey mi bana kalırsa hayır. İnsanız ve doğamız böyle
     tsukyomi
     İyilik et kele, duyursun seni ele. Öğretiyorlar bunu. Elini versen kolunu kapıyorlar, yüz veriyorsun astar istiyorlar, teşekkür ediyorsun ya da özür diliyorsun adın enayiye çıkıyor. En iyisi hiç bulaşmamak. Varsın kötü desinler. İyilik onların yaptığıysa ben kötüyüm. Mark Twain de iyidir, pek tarzım olmasa da.
      nickimdebileolmaz
      Bunu kitaptan öğrenmeniz de çok manidar.
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.