Manevi Tazminat Bedeli Yaşanan Acıyı ya da Kaybı Tazmin Edebilir mi?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Hukukta tazminat kelime kökeni gereği acının, elemin, kederin ve maddi kaybın tazmin edebileceği yani karşılanacağı anlamı taşıyor. Dün eşimle "Pieces of a Woman" filmini izlerken aklıma takıldı. Kısaca bahsedecek olursam bebeğini kaybeden bir kadının ve partnerinin kayıp sonrası parçalanan ilişkisi ve kayıptan sorumlu tutulan ebenin dava sürecine dayanıyor. Bebeğini kaybeden anneye partneri ve ailesi tarafından ebenin ceza alması, tazminat alınması yönünde ciddi bir baskı uygulanıyor. Benim en çok dikkatimi çeken ve sizlerle paylaşmak istediğim nokta ise mahkemede annenin "Ebenin ceza alması ya da benim tazminat almam yaşadığım acının ve kaybın yerinin doldurulabilir olduğunu, bir bedeli olduğunu gösterir. Ancak yaşadıklarımın bir telafisi olamaz." diyor ve davadan çekiliyor. Maddi tazminatlar için farklı bir durum söz konusu ama manevi tazminatı ruhu paraya satmak olarak değerlendirenler var. Ne diyorsunuz? Manevi tazminat taleplerinin temel mantığı nedir sizce?
    gregory_
    Manevi tazminat zarar görenin acisini azaltir mi fikrim yok ama daha cok karsi tarafi daha dikkatli olmaya yöneltir ya da yapilan bilinçli ise caydirici olur diye düsünüyorum.
     sedefartuny
     Filmi izledim o sahnede benim de tüylerim diken diken oldu ama katılmıyorum. Her şeyin bir bedeli olmak zorunda. Diğer türlüsü bambaşka bir yere götürür bizi çünkü.
      eo110
      Kusurun 8/1 i bende 8/7 si karşı tarafta olan bir trafik kazasından dolayı epeyce bir miktar manevi tazminat ödedim. Benim yaşadığım olayda karşı taraf olan aile manevi tazminatı alabilmek için her türlü yalanı söylemekten hiç çekinmediler. Olaylara göre değişebilir tazminat olayları ancak ben bazı durumlarda bir tarafı tamamen mağdur ettiğini düşünüyorum.
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.