Kuzeyden Güneye Kıtalararası Yolculuk; Kuzey ve Güney Amerika
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   snaalnn
   Günümüzden asırlar önce Aztek, Maya ve İnka uygarlıkları, günümüz Meksika ve Güney Amerika topraklarında yaşamlarını sürdürüp günümüze birçok şey bıraktılar. Bu noktada aklınıza Peru'daki Maçu Piçu gibi eski yaşam alanları gelebilir ama benim bahsettiğim sadece bunun gibi eşsiz yapılar değil sevgili arkadaşlar. Tıp alanında bile günümüzdeki birçok şeye temel oluşturmuş kendileri. Mesela Mayalar, kendileri saç teli ile yaraya dikmeyi akıl etmiş bir uygarlıktı. Bundan asırlar önce bunu düşünmenin ne kadar güç olduğunu düşünsenize. Kıtanın uygarlık geçmişine göz attıysak günümüze bakalım bir de. Amerika kıtasının keşfinden sonra, Kuzey Amerika'ya daha çok kuzey ve kuzeybatı Avrupa'daki halklardan aileler; Güney Amerika'ya güneybatı Avrupa'dan aileler yerleşti. Günümüzde Bolivya, Venezuela, Küba, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Uruguay, Paraguay, Şili, Brezilya, Arjantin, Peru gibi pek çok rengarenk kültürleri içinde barındıran bir yapıya sahip güney Amerika kıtası. Ama maalesef bahsettiğim ülkelerin çoğunda uygarlık asırlar öncesindeki gibi değil. Güvenlik sıkıntısı ve ekonomik bunalımlar söz konusu. Çoğu yıllarca sömürülmüş ya da teslim olmak zorunda kalmış. Siyasi ve politik olarak bakıldığında da dünyadaki en çok darbe yapılan ülkeler lisesinde ilk 10 a girecek ülkeler mevcut. Ama bu hep böyle değildi. Nasıl asırlar önce medeniyetin, uygarlığın buralarda kök salması gibi bundan 50-60 yıl önce de Arjantin de bambaşka bir ülkeydi. Malum dünya düzeni o ülkenin de belini kırdı diyebiliriz. Ama cazibesini hiç kaybetmediğini de rahatlıkla söyleyebilirim. Küba mesela. O rengarenk sokakları, evleri, arabaları ile ve tabii ki yönetimi ile tam bir merak konusu. Brezilya'daki Rio şehri ise hem düzenlenen Rio Karnavalı ile hem de Kurtarıcı İsa Heykeli ile en bilinen turistik yerler. Doğa güzellikleri, yağmur ormanları, Ant dağlarında kendini saklamış Maçu Piçu Antik Kenti gibi birsürü büyüleyici yer var. Yönümüzü kuzeye döndüğümüzde ise Canada ve Amerika Birleşik Devletleri bizi Avrupai yapısı ile karşılıyor. Özellikle Canada'da, Amerika kıtasının en Avrupai şehri ünvanına sahip Montreal şehri, kıtalararası yolculuk makinesi gibi bir şehir olarak biliniyor. Ülkenin kuzeyinde kutup iklimini yaşamak da eminim çok güzel bir deneyim olur. ABD'nin batısındaki Nevada Çölü ve yeryüzü oluşumları pekçok filme sahne olmuştur. Niagara Şelaleleri, Yellowstone Kalderası gibi birsürü turistik yerler bu kıta da bizleri bekliyor anlayacağınız. Daha o dünyaca ünlü eyaletlere değinmiyorum bile. Meksika ise kuzeydeki Latin kültürünün mihenk taşı. Yucatan yarımadası ile, uygarlıklardan kalan antik kentleri ile arkeoloji cenneti. Tropik adaları ise tatilcilerin gözde yeri. Ve daha niceleri var bu topraklarda... Kafamda oluşan Kuzey ve Güney Amerika taslağı bu şekildeydi. Bu böyle bir platformda düşüncelerimi ilk yazışım. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum :)
    ali-vercetti
    o değilde kanada efsane ülke.. umarım bir gün giderim
     tsukyomi
     Namıdiğer koloni gülleri. Bilhassa Kuzey Amerika için denilecek çok laf var da neyse şimdi, kırmayalım Amerikanskilerin hayallerini.
      cinayetvaraga
      Dün akşam İztv de hindistan belgeseli vardı ve eşim ben oraya gitmek istemiyorum diye yine ikna çabasına girdi. yanında da meksika ve brezilyaya karşı olan gitmeme çabamdan ötürü de ikna etmeye çalışıyordu. Dünya üzerinde tam bir miras zenginliği ancak toplumsal yapıları, suç oranlarının yüksek oluşu gibi bazı faktörler oralara karşı gitme isteğimi engelliyor (kuzey hariç).
       dooradoora
       Recently, I got a $1000 reward by taking CVS Health Survey on the official survey page
       https://www.cvshealthsurvey.blog/survey/
       https://www.cvshealthsurvey.blog/survey/
       . By using that gift card, I have planned a small trip to enjoy. Please suggest to me the best one.
       /
       0

       Tarihe Göre

       İçerik bulunamadı.