Kürtajın Yasal Olması Gerektiğine İnanıyor musun? Evet veya Hayır Diyorsan Neden?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   sardunya
   Ülkemizde 10 haftalık üzeri gebeliklerin kürtajla sonlandırılması yasal değildir. Buna istisna oluşturan tek durum gebeliğin anne sağlığını tehdit etmesidir. Anne sağlığını tehdit eden bir durum oluşursa, kurul kararı ile on hafta üzeri gebelikler kürtaj ile sonlandırılabilir. Durum böyle ülkemizde. Peki ya sizce kürtaj yasal olmalı mı? Nedenleriyle tartışmaya davetlisiniz :)
    fairytale-
    Kimsenin yasama hakkını elinden alamazsınız! 5 dklik zevk için . Yasal olmasın ki her önüne gelen hamile kalıp aldirmasin( istisna durumlar hariç; tecavüze uğramış bir küçük kız ve hamile kalması gibi. )
     tsukyomi
     Yasal olmalı. 3 aya kadar canlı kıvamında bile olmayan bir şey için acıtasyon yapmayın. Doğum kontrol hapına rağmen doğmuşum ben, bedelini fazlasıyla ödedim, hala da ödüyorum. Spirale rağmen doğanlar var, kondom zaten yırtılabilen bir şey. İstenmeyen çocuğun ilerideki psikolojisini düşünüyor musunuz? Hayır. Kolpa hümanistlikler ve bencilliklerinizle sadece kendinize güzelleştiriyorsunuz hayatı, doğan çocuğa değil. Ne yapacağımızın hesabını da size vermeyelim artık ya.
      ahmetsakar
      tabii ki haktır ve yasal olmalıdır. yok kalbi atıyormuş yok canmış kimse palavra okumasın. yıllardır komada olan michael schumacher de yaşıyor ona bakarsan. yaşamak bu değil ya da yaşam artık adı her neyse. anne adayı kendisini psikolojik olarak hazır hissetmiyor olabilir. maddi durumlarında yaşanan kötü durum sebebiyle güvende hissetmeyebilir. eşiyle yaşadığı sorunlar yüzünden kaygılanabilir ya da istemeyebilir amk ya. yok canmış kalbi atıyormuş falan geçiniz. bok gibi hayata adım atacağına hiç atmasın bebek. doğum tarihimiz o zaman anamızın babamızın sikiştiği tarih olsun o zaman hayat öyle başlıyorsa. saçma sapan bir yasak. kendime yakışmayacak kadar mantıklı konuşmaktan nefret ediyorum. güzel kızları dm'ye beklerim. see ya!
       notuds
       çocuk öleceğine annesi ölsün diyen alagavadı göz önünde bulundurarak kürtaj yasal olmalı.. o zaman mastürbasyon yapıp meniyi boşa akıtmak da yasaklansın.. sonuçta canlı oluşturabilir.. evet belki günah olabilir başka bişey olabilir.. fetva vermiyorum zaten.. insanların istemediği durumlar oluşuyor.. hamile kaldığı için aptal gibi doğurup sahip çıkmamaktan iyidir.. bakamayacak olanlar doğurmasın
        catherine-earnshaw
        Herif ne kondoma razı ne başka şeye, riske girip sorumluluk almıyor sen dikkat etmişsin haptır cart curttur ama hamilesin. O sıkıntıyı yine sen çekeceksin, herif gidip çakacak delik arayacak, sen kucağında çocuklasın. Böyle itlerin çocuğunu doğuracağıma kürtaj yasal olsun derim tabii ki.
         android_dahaiyi
         kadının bedeni kendisi karar vermeli bence. kimsenin beden sahibi haricinde fikir belirtmesine gerek yok. o nedenle destekliyorum. evlilerse de kocasına danışılmalı sadece. (gerçi şu anda danışılıyor mu bilmiyorum) eğer desteklemeyen birisi varsa ve erkekse şu iki şeyi söyleyin: -karını aldatıyorsun ve birlikte olduğun kadın hamile kaldı ne yapacaksın? -anana, bacına tecavüz etseler, çocuğu doğursun mu yani? bunları söyleyince tepkisine bakın. öyle kalıplarla yetiştirilmişler ki kendi çıkarına ters düşen bir durum söz konusu olduğunda ne diyeceklerini bilemiyorlar.
          yagmur_ults
          Evet size bunun için bir kaç neden sayayım: Eğer annenin hayatı tehlikeye girecekse ve eğer çocuk kesin olarak “sakat” doğacaksa o bebek alınmalı. Anne hayatını hiçe sayıyorsa bilemem ama sakat bir çocuğu hayata getirmek istemezdim. Ben şahsen çocuğum olsa her haliyle severim benim için hiç önemli değil ama toplum o kadar acımasız ki çocuğum hep dışlanacak hep bir şeylerden eksik kalacak ve gün gelecek bana sitem edecek: Anne beni neden doğurdun... kürtaj günah olabilir ama bir çocuğa bile bile acı çektirmek daha büyük günah bence. NOT: Mutlaka burda da engelli çocukları olan aileler tepki gösterecektir bana, benim lafım onlara değil belki onlar mutlu olabilirler Allah mutluluklarını daim etsin ama ben onların bile bile dünyaya getirilmelerine karşıyım. Ayrıca evet kürtaj bu nedenler hariçte yasal olmalı çünkü çoğu insan kılıklı tip çocuklarını doğar doğmaz sokağa atıyorlar. Sokakta donacağına, yetimhanelerde aile sevgisi olmadan büyüyeceğine hiç gelmesin dünyaya daha iyi değil mi? Yazık değil mi o çocuğa dünyada ne zorluklar çekecek. Peki ya tecavüz eseri olan çocuklar? O kadınlar tecavüzcülerinin çocuklarını doğurmak istemeyebilirler en doğal hakları. O çocuklarda hakediyor mu sizce tecavüz eseri bir çocuk olarak anılmayı? Hayır. Yani kürtaj yasal olmalı. Asıl sorun kimse keyfince hamile kalmamalı bakamayacaksan hamile kalmayacaksın önlemini alacaksın bu kadar basit.
           me_out_bye
           Ortadaki duruma bakılmalı. Ona göre yasal olmalı. Bir yargı merceği olmalı, toptan yasal gel şişir şişir karnını gel parasını ver çocuk katliyamı yaptır değil. Bunu yasak kılarsanda hem olayın içindeki kişiler hem belkide doğacak çocuğa işkence olabiliyor. Böyle iyilik yapılmaz. Ötenazi sorusuyla benzer. Bir insan yaşamak istemiyorken onu zorla hayatta tutmak "iyilik" midir? Doğru olan şeyi yapmak mıdır ???
            peripedia
            Tabii ki de yasal olması gerek. Bir anne adayı bebeği dünyaya getirmek istemiyorsa getirmemelidir. Sonrası hem anne hem bebek için çok daha tehlikeli ve sıkıntılı olabiliyor.
             kisi
             Bence olmalı. Özel durumlarda doğuma kadar, normal hamileliklerde de artık insan olarak kabul edebileceğimiz zamana kadar bana göre yasal olmalı. O zaman hakkında pek bilgim yok. Tıp doktorları vb. karar verir. Ancak o süre belirlenirken hamileliğin farkedilmesi, kürtaj kararının düşünülmesi gibi konular da göz önüne alınmalı.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.