Kürtaj Bir Cinayet midir Yoksa Bir Hak Mı?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   velevkiozge
   Evet, ciddi bir etik problem gibi gözüken ve hemen herkesin hakkında fikir beyan ettiği o meşhur konu. Kürtaj, yasal olarak belirli süre sınırı olan( 10 hafta) ve bu zamana kadar yapılan, embriyonun anne karnından kazınması yöntemidir. Gebe kalmak ise çoğu zaman istenmeyen bir eylem olabilir. Kazara veya fark etmeden gebe kalınabilir. Tabii olarak da istenmeyen bebek aldırılabilir. hatta insanlar isteyerek gebe kalıp sonrasında kendini hazır hissetmeyebilir ve yine kürtaj olmak isteyebilir. Ancak konunun ''cinayet'' olduğu gibi iğrenç bir algı da mevcut. Kürtaj asla bir cinayet değil bir haktır. Her kadın özgür ve PARASIZ olarak kürtaj olabilmelidir. Hükümetlerin ya da devletlerin nüfus politikalarının, toplumun yafta ve yargılarının ezileni kadınlar olmamalı ve olmayacak. Herkes kürtajın bir hak olduğunu kabul etmeli. Bir kadın kürtaj olurken asla bir canlıyı öldürmek gibi vahşi bir duyguyla kürtaj olmaz. Dolayısıyla bu algıyı yaratarak kadın bedenine müdahale edilmeye çalışılmasıdır kürtaj cinayettir algısı. İronik olansa kürtajın cinayet olduğunu savunan kesimin kadın cinayetlerinde tıkadığı kulaklar, görmezden geldiği vakalar hatta ve hatta kadına yönelik şiddeti meşrulaştırmaları.
    eski_bi_tanidik
    Bence cinayet yapmasalarmış
     handeyakar07
     Libidonun cezasıdır.
      ozlmli
      Keyfe keder yapıldığında evet cinayet diyebilirim, ama kadının hayatı için ciddi sorunlar meydana gelecekse yapılabilir, tabi yasal süreç içerisinde...
       aynenbileader
       Çok iddialı bir konu Yorum yok. İnsanlığın vicdanına bağlıdır.
        noobzac
        Adı üstünde: “Eşeyli Üreme”. Yani tek taraflı bir fenomen değil. Taraflardan birinin inisiyatif kullanma hakkı olduğunu savunmak cinsiyetçiliğin dik âlâsıdır. Özel durumlar haricinde sonlandırılan gebelikte, ana rahminden yani hayattan koparılıp atılan ceninin böyle bir olay gerçekleşmeseydi birey olarak topluma katılacak oluşunu idrak edebilir ve göz önünde tutabilirseniz: Evet bu bir cinayettir. Daha doğrusu “suikasttır”. Geleceğin bireyleri olacak o insanlar, günümüzün modern doğum kontrol yöntemlerinden yararlanmayı akıl edememiş gerizekalı ebeveynlerinin ahmaklığının bedelini ödemek zorunda değiller.
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.