Kürdistan Meselesi
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   muzlu-pasta
   Evet yıllardır çok hassas olarak süren bir sorun kürtlerin kendi ülkelerini kurma hakkı oldugu konusu bildiginiz gibi ülkemizde yaklaşık 12 milyon kürt yaşıyor aslında kürtlerin tarihine baktıgımızada bizimle birlikte savaşıp yaşadıklarını ve bir sorun oluşmadığını görüyoruz fakat şu 50 yıl kadarki süreçte gerek PKK vb. terör örgütleri olsun bunu bozuyor bizzat ananesi kürt olan bir kişi olarak diyorum bu çok saçma birşey milliyetcilik akımı 18.yüzyılda kalmış gerici bir düşüncedir bence orman yakmak suları zehirlemek sadece iki ırk arasindaki gerginligi arttırır ve daha çok insanın ölmesine sebeb olur peki sizin düşünceleriniz nelerdir?
    tsukyomi
    Öncelikle milliyetçi de değilim, Türk de değilim, hemen atlamayın yazacaklarıma. Milliyetçilik en çok ne için gerekli biliyor musun? Askerlik, vatanı koruma. Zamanında sosyalizmin kalesi olan SSCB de kullandı bunu, kurban olduğum Atatürk de. Ne yani, bir savaş çıktığında karşı tarafa gül mü vereceksin? Lütfen toprağımızdan gider misiniz mi diyeceksin? Elbette öncelik kendi milletinde olacak. Gelelim Kürt meselesine. Ta II. Meşrutiyet'ten beridir süregelen mesele hala çözülemiyorsa durup düşünürüm açıkçası. Neden hala devletlerini kuramadılar? Neden birçok etnik köken varken Kürtler bunu istiyor? Neden pkk hala bitirilemedi? Neden pkk itinin mektubu devlet televizyonunda okundu? Önce bunların cevaplarını aramak lazım. Bu arada "ormanlarını yakacağız, sularını zehirleyeceğiz, köyleri yıkacağız, bıçaklayacağız, öğretmenlerini titretrceğiz" tarzı bir açıklamanın ardından yapılacak şey çok belli ama, söylersem çok kavga çıkar burada. Ne gelirse başınıza yumuşak başlılıktan gelir. Dünyanın rengi pembe değil.
     bay_tonymontana
     Toprağımızı da paylaşırız, üstü bizim olur altı onların
      strangestar
      Ülke kurmak istedikleri yerler bizim toprağımız beraber yaşıyoruz işte ortalığı karıştırması kimse sonunda gideceğimiz yer 2m kare toprak birbirimizi tarih boyu parçaladık artık barış içinde insanca yaşıyalı m.
       mrlawyerkk
       Türkiye ve Türk olmak bir ırkı temsil etmez. Yüzyıllardır bu bayrak altında yaşayan vakti zamanında şimdilerde Orta Asya denilen ama aslen adı Türkistan olan yerden göçen insanları temsil eder. Türk, Kürt, Abaza, Laz ve daha bir sürü kökeni temsil eder.
        arasserin
        Oyle bir mesele yok konuşulmaya bile değmez
         goygoysporz
         Onlar için hayal olarak kalacak üzgünüm. Öyle bir yer yok ve olmayacak.Birlikte yaşamayı geçtim onlar tamamen istiyorlar topraklarımızı. Allah toprağımızda gözü olanlara gün yüzü göstermesin hak etmiyoruz böyle olayları yaşamayı
          eski_bi_tanidik
          Kurdistan dedim bunu gösterdi jdjdjd bu konuya biraz Fransız kaldım glb alışkınız biz adi türkiye ama afgani var suriyelisi var kürdü var.
           a.l.p.o.l.l.o.n
           Türkiye denmesinin bir sebebi var bu ülkenin. Lazıda,çerkezide,manavıda (avarlı),bulgarıda,kürdüde türklerle birlikte yaşadı ve işte bu ülke kimseyi ayırt etmeden yuvası oldu. Cumhuriyet olurkende bu düşünceyle isim verildi,TÜRKİYE. Anlatabiliyorum değil mi ? Ama işte kimi ülkeyi ayırmak isteyen aşiretler kürdistan meselesini çıkardı. Bu iktidarda çalkantı oldu. Olay kısacası Türkiyede iç savaş çıkması üzerine gelişen durumdur.
            abdes_terligi
            herkesin birlikte güzel bir şekilde yaşama şansı varken ille de ayrılmak isteyip ülkenin huzurunu bozanlar bence kendilerine ait bir ülkeyi hak etmiyorlar.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.