Kurban Kesilmesi Hakkındaki Düşünceleriniz
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   bisosyolog
   Hayatımda olmak istediğim şeylerden biri vejetaryen olmak. Ancak beceremiyorum ve çok zor olduğunu da kabul ediyorum. Kurban dini bir gelenek elbette ve pek çok Müslüman inançları gereği bunu yapıyor keza benim ailem de. Ancak bir yerde kurban kesimi yapmıyoruz, etini bile görmüyoruz. Bahsetmek istediğim bu, ortaklık kan gölüne dönüyor pek çok hayvana eziyet ediliyor. Bir dini inanç gereği olduğunu biliyorum ama sevemiyorum.
    libidio
    Amacına doğru şekilde yaptığında, gayet güzel bir durum.. Et yiyemeyenler için en azından yılın belirli dönemlerinde faydalı oluyor. Lakin artık dediğiniz gibi devir o kadar değişti ki.. İnsanlar kurban etlerini, yardıma muhtaç insanlara dağıtmak yerine dolaplarına dolduruyor. Kurban kesmenin amacı asla bu değildir.
     benita
     Bu bayram aslında çok güzel bir amaca hizmet ediyor, imkan sahibi olmayan insanların da faydalanabilmesi, paylaşmayı öğrenmek, empati yapmak için. Amaa her şey gibi tabii bunu da çok yanlış yaşıyoruz, sokaklar kan gölüne dönüyor, millet bir ay öncesinden kendi yiyeceği etler için derin dondurucular satın alıyor. Sorsanız Allah kabul etsin derler, ben afiyet olsun diyorum.
      gregory_
      Sadece katliam, gercek amacina ulasamayan bir eylem, bir cok insan icin ise gosteris.
       redblack
       İslamla beraber ortaya cikmis bir sey degildir, pagan kulturunde, hatta gök tanri dininde de mevcuttu. Asıl amacında yapilsa guzel bir sey bence ama ertesi sene "bu gecen seneki kurbandan kalma et" diye cikarip yiyenler var malesef ki. Fakir fukaranin bogazina iki lokma et girsin diye yapilir. Diyeceksiniz ki e kasapta 365 gün et var oradan al ver, lakin bunun sevap pointi daha fazla. Ben şahsen Mehmetçik Vakfina veya Kizilaya bagisladim hep.
        matruskaa
        Bir toplululuk içerisinden çıkan yanlış eylem ve söylemleri o topluluğa mâl etmek yanlıştır. Amacı ve niyeti gözetilerek yapılmayan her ibadet zaten boştur. O sebeple dünya üzerinde et yemenin lüks ve zenginlik göstergesi olduğu bir düzende amacına uyularak yapılan her kurban ibadetini Allah kabul etsin.
         eski_bi_tanidik
         Kurban bize Allah 'ın emrettiği şeydir. Katliam fln değildir gereksiz duyar kasmaya kaç asırlık gelenege gelip de burada yenilikcilk laiklik taslamaya gerek yok 😌(laiklik dine karşı gelmek de değil de neyse) Kurban bayramı asıl yardımlaşmak, paylaşmaktır. Çünkü aramızda et alamayanlar var. Karnını doyuramayanlar var. Neredeyse hiç böyle şeyler yiyemeyenler var ve bu bahaneyle onlara yiyecek verilir herkesin karnı doyaar. Sen mutlu ben mutlu ne varmış kurban bayramında?? Hem tanıdıklarımızla bir araya getirir bizi. Hem o hayvanların kesilirken canı acımıyor insanlar keserken onları da düşünüyor. Evet ben de istemem 1 saat önce otla karnını doyurdugum keçinin şimdi etini yemeyi çok üzülürdüm ama Allah 'ın emri işte napalim. O zaman tavuk da yemeyin hiçbir hayvan kesilmesin et de yemeyin???
          velevkiozge
          bazı ibadetleri saygı duyacak kadar mantıklı bulamıyorum, kurban da bu ibadetlerden biri. Her yıl katliam gibi bir çok hayvanın kesilmesi çok vahşi geliyor bana.. Üstelik kesilen hayvanlar ibadetin aslına uygun olarak dağıtılmıyor, herkes buzdolabına stok için hayvan kesiyor resmen. Başkasına verdiği paysa çoğu zaman utandıracak cinsten oluyor.. Saçmalık ve vahşettir.
           zarfinicindekimadam
           Bir deist olarak yorumlayacağım yani gayet objektif bakıyorum: Teorik olarak bir işlevi olduğu için tam olarak karşı değilim, bir toplumsal yardımlaşma tarafı var ve dönemin şartlarında bu şekilde yapılması mantıklı. Maddi durumu kötü olan insanlar et yiyebilsin diye oluşturulmuş gayet mantıklı bir sistem. (Vegan tarafına girmiyorum o ayrı bir etik tartışması) Kuranda sadece kurban keseceksiniz demiyor bunun bir çok şartı, kuralı var ve maalesef bunlar doğru uygulanmadığı için günümüzde iş vahşete dönüyor. Öncelikle hayvanı işin ehli birisi, sağlıklı ve steril bir ortamda kesmeli (Hele ki şu dönemde), kurbanın eti ihtiyaç sahiplerine gitmeli (Kurban sahibinin göz hakkı var küçük bir parça kendine alabiliyor) akrabaların komşuların falan da ufak ufak payları var da günümüzde çok gerekli mi bilemedim. Şimdi uygulamaya geçelim: 6-7 kişi birleşip bir kurban kesiyor, hepsi kendi payını alıyor. Kendi payından göz hakkını alıyor, kalan zaten hiç oldu e bunları da birbirine dağıtıyorlar. Kurban kesen, kurban kesene kurban eti ikram ediyor, o ona ediyor. Eti kim yedi? Kurban kesenler. Kurban kesmek zaten maddi durumu iyi olanlara farz eee ne anladık bu işten? Hiçbir şey. O yüzden kurban alıp kestirmek, pay ettirmek yerine güvenilir bir derneğe, vakfa, kuruma bağış yapmak çok daha faydalı. Ya da içinde et olmasa bile gıda kolileri yapıp bunları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak daha faydalı. Amaç maddi durumu kötü olan insanlara yardım etmek illa et yedirmek değil bu ailelerin çocuklarına üst baş, oyuncak, ayakkabı falan almak da aynı şey, gidip bir bakkala veresiye kapattırmak da aynı şey, bağışta bulunmak da aynı şey. Artık bir şekilde güncellenmesi gerekiyor çünkü iş "Biz kurban kestik" gösterişine döndü sadece. Sırf bu gösteriş için borca harca girip kurban kesen var yav sana farz değil, 10 kişi giriyorsunuz zaten kuş kadar bir şey kalıyor onu da yiyorsunuz bunun nesi sevap?
            noobzac
            Hayvanların insanı olabilecek kadar düşük kapasitelilerin anlayamayıp saldırdığı ibadet. O kurban etleri kulu köpeği olduğunuz Batı'nın kan gölüne çevirdiği topraklardaki çocukların dahi karnını doyuruyor. Bazı salaklar da kendisini kurban etmek, ülkesini kan gölüne çevirmek isteyen Batı'nın ayaklarına kapanıyor. Türkiye'de ne işiniz var sizin?
             zimbo
             Allah'tandır be ne diyelim bu zamana kadar sorgulamadım, sorgulamam da herkesin inanışına göre değişir. O yüzden bir şey diyemem....
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.