Küçükken Kur'an Kursuna Gittin mi? Gittiysen Eğer Unutamadığın Bir Anını Bize Anlat!
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   turuncu_sapka
   Biz smack down oynuyorduk ve birbirimize acımasızca vuruyorduk ya çok kötü. Camiyi resmen yıkıyorduk
    patronicee
    Küçükken çok gittim iyi ki de gitmişim temelim sağlam. İyi bir hocaya denk gelmiştim, yobaz ya da dar kafalı değildi. İslamı severek ve sevdirerek anlatmıştı bize. Bir gün derste''Allah' a ibadet ederken ya da karşısına çıkarken(namazdan kur' andan bahsediyor) en güzel kıyafetlerinizi giyinin, temiz olun demişti. Ben ertesi gün en sevdiğim mini eteğimi giymiştim, askılı badi, tırnaklarım ojeli, saçım yapılı şekilde elimde Kur'anla camiye girmiştim. Yan taraftaki erkeklerin hocası beni görmüş ve ahlaksız diye itham etmiş ve gelip kızların okuduğu kısımda bana bağırmış ve beni camiden kovmuştu. O bayan Hoca beni savunmuştu, o giderse sınıfı boşaltır bende onlarla giderim demişti. Bu kız buradan gidemez, bize öğretmek düşer, zorlamak veya hakaret etmek değil demişti. Bu da böyle bir anımdır.
     badideasensei2
     8-12 yaş aralığında 4 sene gittim. Kızın biri Atatürk e küfretti, kavga ettim, çıkış o çıkış geri gelmedim.
      bukafelos
      Kursun ilk günü hoca "çok temiz yüzlü bu çocuk başbakan olur" demişti. Rockçı oldum. Siyasal İslam 'ın öngörüsü bu kadar oluyo işte amk. İkinci gün ise gitmedim.
       alengirik
       Gittim gittim. hem de abilerin olduğu yurda yollamışlardı. Günahını almış olmayacaksam şöyle bir şey var; - İl kuran okuma birincisi xx adlı hoca 3 öğrenciye tecavüz etti diye yurttan apar topar gönderilmişti. ( Duydum, doğru mu bilmiyorum. ) - 31 Çekmek ne demek kuran kursunda öğrenmiştim, anneme bas bas bağırıyordum bu durumu 'oralara gönderiyorsun ve ben bunu öğreniyorum' ( Yatılı kuran kursu olunca.. ) - Güzel anılarımdan pek bir şey yok. Çorapları top yapar oynardık falan. He, İlkokul 5. sınıf yazında hafızlığa geçmiştim okul nedeniyle devam etmemiştim. (Şu an sanırım okuyamam elime alsam.)
        pazartesi
        Küçükken gittim birkaç yıl. Anca harfleri öğrendim, birkaç da namaz suresi ezberledim. Bir de öğretmen nasıl sever, diğer çocuklarla nasıl arkadaş olunur onu öğrendim. Okuldan göremediğim şefkati orada buldum. Okulda öğretmen annem çarşaflı diye beni döverdi, eşyalarımı çöpe atardı diğer çocuklar. Kuran hocamı hala unutmuyorum, evden kaçıp kuran kursuna giderdim. Onun sıcacık şefkat dolu sınıfına.
         lovewkoko
         bizim mahallede bir grup vardı böyle dindar mindar. güzel top oynardık onlar her akşam kuran kursuna giderlerdi. ben de gitmek isterdim ama babam izin vermezdi. bir gün sanırım ramazan ayında, bunlar toplaşıp giderlerken ben de arkalarına takıldım. akşam vakti caminin avlusunda toplandılar sonra içeri girdik ki o an ben zıplaya zıplaya yürümeye başladım. camileri biliyorsunuz işte yerler halı ben de çocuğum, parmağım acıyor ama zıplayarak yürüyorum böyle salak gibi. noldu anlamadım arkadaşlardan birisi dedi ki halı kan olmuş. damla damla kan var halıda benim ayağın serçe parmağı girişteki halıyı tutan bir zımbırtı var orada kesilmiş. serçe parmağım nerdeyse düşecek anasını satim öyle bir yarık var ahah. apar topar beni kucakladılar. yaşım 9 sanırım. önce bi pansuman yaptılar. sonra beni evime kadar bıraktılar topluca. babam beni o halde görünce aşırı sinirlendi hem kuran kursuna gitmişim hem de parmağım kopacak nerdeyse. koştur koştur o ayağımı kesen parça paslı mı diye baktık. o parçayı alarak hastaneye gittik hani bir şey olur mu diye. yapılan işlemleri falan hatırlamıyorum aşı falan mı yaptılar neydi bilmiyorum. dikiş de atılmadı ama 2 hafta ayakkabı giyememiştim. benim kuran kursu maceram yani kapıdan içeri girer girmez bitti. daha da adımımı atmadım.
          ziplayanpirasa
          Mahallede benim aileme nazaran daha mutaassıp ailesi olan bir arkadaşımla gidiyorduk kursa, Kendisi kuran okuyabilirken ben daha harfleri çözmeye çalışıyordum tabi çocuğuz derdimiz biraz da eğlence ailemizin de amacı gitsin orada edep adap öğrensin akıllansın ( 98 yılında kuran kurslarında edep adap olduğuna inanılıyordu) Neyse biz cozuttuk tabi içerde küçük toplarla futbol oynamalar falan derken hoca bizi çekti kenara dedi öğlum ikiniz kurstan sonra bana yardım ediceksiniz camiyi temizliycez biz de hep minareye çıkmayı hayal ediyorduk buraya bi tırmansak off falan diye düşünürken elimize fırsat geçti. Tabii aklımıza gargamelin şatosunu temizlediği gibi böyle örümcek ağlı merdivenlere elimizde lambayla tırmanıcaz falan sanmıştık... Sonuç olarak camiye zorla satılan fakir marka bordo renk elektrikli süpürgeyle camiyi süpürmemiz ve minarenin 100lerce merdivenini viledayla silmemizle sonuçlanmıştı. Vicdansız Ahmet hoca el kadar bebelere 500 metre kare camiyi temizletmişti :D bitince de kavurmalı kaşarlı tost söylemişti bize kulakları çınlasın eğer hayattaysa çok espirili adamdı.
           asdasadasd
           çok dayak yedik be mk cehenneme gönderseler o kadar dayak olmazdı
            yusuf-altuntas2
            ilkokula daha başlamadan yazları camilerden açılan kursalara gitmiştim. Hoca ile aramda geçen bi diyalog. hoca: İslamın şartı kaç? ben: Beş hoca: Say. ben: 1 2 3 4 5
             mrlawyerkk
             Bir yaz aktivitesidir bu ya gitmeyenlerin sayısı azdır diye düşünüyorum. Genelde hoca bizi sıra dayağına çekerdi pek de bir şey öğrenemezdik ama iyi sosyalleşirdik.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.