Koronavirüsün 10 Yıl Daha Bizimle Kalacağını Söyleyen Uğur Şahin Doğru mu Söylüyor, Aşı Pazarlaması mı Yapıyor?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Türk bilim insanı BionTech CEO'su Uğur Şahin "Normalin yeni bir tanımına ihtiyacımız var aslında. Çünkü koronavirüs önümüzdeki 10 yıl boyunca bizimle kalacak. Orada olacağı gerçeğine alışmamız gerekiyor. İlerleyen yıllarda daha fazla salgın da olabilir" demiş. Uluslararası akademi 2021 yılı ile bu işin biteceğine işaret ediyor. Uğur Şahin'in bu fikrini beyan ettiği sanal toplantıyı izledim. Üzerinde durduğu konu daha çok mutasyon oldu ve henüz hiçbir çalışmanın sonuçlanmadığı mutasyon durumunun Pfizer BionTech aşılarını etkilemeyeceğini, bir düzenleme gerekse bile altı haftalık bir süre içerisinde mRNA teknolojisi kullanılan aşıda gerekli değişikliklerin yapılabileceğini söyledi. İşte burası benim bir hayli kafamı karıştırdı. Sizce de buram buram aşı PR'ı kokmuyor mu? Aşı karşıtı değilim ama bu 10 yıl tezi ile bir korku salgını yaratmaya ve aşı talebini artırmaya çalıştığını düşünmeye başladım. Aşı olacağız tabiki ama bu işin dünya ülkelerinin mücadele ettiği bir pandemiden pazarlama faaliyetlerine dönüşmesi çok can sıkıcı değil mi?
    dr.rock
    Ilımlı bir tahmin, daha uzun sürecek muhtemelen (BKZ: Çiçek)
     gizemlicikolat
     Bu sektör bunun için var. Önce hasta et, sonra tedavi et... Hastalığın sebebi olmasalarda büyük bir kaosa sebebiyet verip ürünlerinin daha fazla satılmasını tabiki sağlayacaklar. Tıp zaten bilerek yavaş gelişiyor. İlaç firmaları napıcak sonra? Para insan sağlığından önemlidir.
      me_out_bye
      10 mu yuh...
       ezgizm
       Benim bildiğim zaten %100 geçmiyor. Bir İngilizce makalede de daha büyük salgınların beklendiğini okumuştum. Yani olabilir.
       https://news.cgtn.com/news/2020-12-13/Nobel-laureate-warns-COVID-19-won-t-be-last-pandemic-of-this-century-WbKXtEykWk/index.html
       https://news.cgtn.com/news/2020-12-13/Nobel-laureate-warns-COVID-19-won-t-be-last-pandemic-of-this-century-WbKXtEykWk/index.html
        peripedia
        Bu virüsün getirileri bence de uzun bir süre hayatımızda olur. Maske bunlardan biri mesela. Aynı zamanda işin ticarete döndüğü de doğru. Her ne kadar aşının geliştiricisi olsa da bir kurumu temsil ediyor Uğur Bey. Haliyle kurumsal iletişim çalışmasını yapmak durumunda.
         sedefartuny
         E haklı. Bunu birçok bilim insanı ifade ediyor zaten. Öyle yaza biter kışa biter naraları inandırıcı değil. Bir şekilde bununla yaşamayı öğreneceğiz. Geliştirdiği, canlı bir virüsle çalışmak zorunda kaldığı aşıyı da pazarlamasında bir beis yok.
          gizemino
          Ebola yeni bitti daha. Bu tarz virüsler uzun süreli hayatlarımızda oluyor ama bir süre sonra uğradığı mutasyonlarla hem etkinliğini yitiriyor hem de aşılarla biz korunuyoruz. Zor bir süreç bakalım önümüzdeki yıllar nasıl geçecek
          /
          0

          Tarihe Göre

          İçerik bulunamadı.