Konya'da İlkokul Öğretmeni, Çocuğa Cinsel İstismardan İki Kere Beraat Etti
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   Konya'da Meram Mehmet Hasan Sert İlköğretim Okulu’nda öğretmenlik yapan Z.K., öğrencileri olan 13 çocuğa defalarca istismar etmekle suçlandı. Öğrenciler verdikleri ifadelerde, sık sık Z.K.’nin istismarına maruz bırakıldıklarını belirtti. Öğretmen Z.K. ise suçlamaları kabul etmedi. Ardından velilerin ifadesinde de öğrencilerin şikayetleri yer aldı. BirGün'den Mustafa Kömüş'ün haberine göre, Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyetinin talebiyle adli tıp raporu istendi. Hazırlanan raporda olay nedeniyle öğrencilerin ruh sağlıklarının bozulduğu belirtildi. Fakat bunun başka nedenlerden de kaynaklanabileceği aktarıldı. Ardından Öğretmen Z.K. 2015’te delil yetersizliğinden oy çokluğuyla beraat etti. Mahkeme başkanı ise karara muhalefet şerhi koyarak sanık Z.K.’nin ismi geçen öğrenciler içinde 6 çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı, bu nedenle de 6 kez cezalandırılması gerektiğini söyledi. Konu daha sonra öğrencilerin avukatı ve dava savcısı tarafından Yargıtay’a taşındı. Yargıtay’a avukat tarafından sunulan dilekçede “Hukuka açıkça aykırı beraat kararının bozulması” talep edildi. Dava savcısı tarafından hazırlanan iddianamede de beraat kararının bozulması istendi. İddianamede “Sanığın mağdurelere yönelik eylemleri nedeniyle mağdure sayısı kadar cezalandırılması gerektiği anlaşılmış olup olmakla, sanık hakkında çocuğun cinsel istismarı suçundan tüm aşamalarda ısrarlı bir şekilde sanığın atılı suçu işlediğine dair beyanda bulunan mağdure sayısınca cezalandırılmasına karar verilmesi gerekirken beraatine karar verilmiş olması, usul ve esas yönünden kanuna aykırı bulunduğundan kararın bozulması talebiyle arz olunur” ifadeleri yer aldı. Ancak Yargıtay savcısı beraat kararının onanmasını istedi. Yargıtay 14. Ceza Dairesi’nde görülen davada Sanık Z.K. beraat etti. Fakat burada da mahkeme başkanı karara şerh koydu. Muhalefet şerhinde şu ifadeler kullanıldı: “Mağdurelerin ısrarlı beyanları ve ruh sağlığının bozulduğuna dair raporlar nazara alındığında sanığın mağdurelere yönelik çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçlarını işlediği kanaatinde olduğumdan…”
    dr.rock
    Ben peşindeyim, dava edildim, tehdit edildim, çocuk istismarını-ihmalini affetmem. Yakalar, ilgili birimlere bildirir, takipçisi olurum. Ne zamana kadar? Bitene kadar !
     azginteke
     Böyle davalardan sonuç alınamadığını, istismarcıların beraat ettiğini gören bir sürü istismar mağduru susuyor. Bu sonuçsuzluk onları susmaya zorluyor. Bu şekilde bir arpa boyu yol bile katedemeyiz. İstismarı önlemek için sadece kamu spotları yetmez, böyle konular insanların kendi ahlak anlayışlarına vicdanlarına bırakılmamalı. Sonuçta istismarcı birinin vicdanına bırakmak kurda kuzu emanet etmekten farksız. Caydırıcı ağır yaptırımların olması şart. Ama biz hala iki kez beraat sorununu konuşuyoruz. Ben gerçekten buna daha ne denir bilmiyorum. Durumumuz çok üzücü.
      ilsasilem
      çıkarın çıkarın, ne kadar sapık, ahlaksız, hırsız, katil varsa çıkarın dışarı. masumları içeri alın. bu şekilde koruyabilirsiniz sanırım ancak!
       damladamlo
       Lanet olsun bu ülkeye de bu istismarcılara da adaleti sağlamayan herkese de. Yeter artık, yetmedi mi?
       /
       0

       Tarihe Göre

       İçerik bulunamadı.