Kokuların Cinsiyeti Olur Mu?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   gadjodilo
   Kafa kurcalayan bir soru. Koku almak duyularımızdan biri. Tıpkı tat almak, dokunmak, duymak gibi. Ancak yediğimiz yiyeceklerde kadın yiyeceği- erkek yiyeceği, duyduğumuz seslerde cinsiyet ayrımı yapmazken kokuların cinsiyeti olması tuhaf geliyor. Kokular kadın ve erkek kokuları şeklinde ayrılıyor ve kokunun bu şekilde cinsiyetleştirilmesinde erkeklik ve kadınlık rollerinin ya da bireylerin zihinlerindeki erkek ve kadın imgesinin bir etkisi olabilir belki de. İçeriklerine bakıldığında kadın parfümlerinin üst notaları daha çiçeksi, meyvemsi kokulardan oluşurken erkek parfümlerinin üst notaları ise daha odunsu kokulardan oluşuyor. Ormanda ağaç kesmek, odun kırmak çoğu toplumda ve zihinde erkeklik imgesi olarak görülmektedir. 'Kadınlar çiçektir' yakıştırması, kadına çiçek alınması ya da kadının çiçek gibi narin görülmesi (ki çok komik) de kadının çiçek kokularıyla bağdaşmasına sebep vermiş olabilir. Bir taraftan şu da var, ben yukarıda bahsettiğim kadınlık- erkeklik rolleri ya da imgelerine katılmıyorum. Bence kadın odun da kırar ya da erkekler de narin olabilirler. Bunun farkında olmama rağmen bir parfümü kokladığımda ona cinsiyet atfedebiliyorum. Kokunun cinsiyeti olduğunu düşünüyorum. Hiç bilmediğim bir kokuyu duyduğumda ona kadınsı ya da erkeksi diyebiliyorum. Bir kadın olarak çok sevdiğim erkek kokuları var ancak bu kokuları kendim kullanmayı tercih etmiyorum. Hayatımda hiç kadın- erkek parfümü diye bir ayrıştırma bilmeden tüm kokuları koklasam yine bu ayrışmaya gider miydim onu da bilmiyorum.
    nyksky
    İlkel çağlarda bizler de diğer hayvanlar gibi koklaşarak uygun eşlerimizi buluyorduk. Misal erkek canlısı dişiyi koklayarak azgın dönemde mi? Sağlıklı mı? Anlayabiliyordu. Ve araştırmalar erkeğin terinin kadını tahrik ettiğini gösteriyor. Evet kulağa pek hoş gelmese de var öyle bir şey. Ve yine kokuları birbirlerine denk düşenler cinsel uyumu daha fazla yakalıyor. Medeniyetle birlikte değişen alışkanlıklar yerini suni kokulara bıraktı. Bunlar da denendi, deneylendi. Hangi kokular hangi cinsiyeti daha çok çekiyor vs. Tâbii buraya sayfalar dolusu da yazılır ama lafın tamamı ahmağa. Yani var oğlu var kokuların cinsiyeti.
     adeepbreath
     Ne demek kokuların cinsiyeti olur mu ? Ben askerliğini yapan koku tanıyorum. ( Bkz: botta bekletilmiş iki günlük polyester çorap)
      tangomuzeyyen
      Bu yargıyı Orta Doğu'lu kadınlar yıkacak gibi görünüyor. Genelde erkekle özdeşleşen Oud bu hanımların yeni gözdesi. Keza Avrupa'lı beyler de Tuberose a bayılır. Bana göre de kokuların cinsiyeti yoktur. Dünyanın ağaçlarını, çiçeklerini bunlar kadın , bunlar erkek için ayırma gibi bir durum olmadığına göre kokuları da paylaşabiliriz pekala 🤗
       wisletful
       Oluuurrrrrrrrrr
        zerothekiller
        İlk baştan herkes aynı kokuları kullanabilirdi.erkek kadın farketmez. Ama toplum burada faktör, üreticilerde öyle. Şunu diyeyim en güzel koku yağmurdan sonraki o tatlı toprak kokusudur. Bunun parfümü var mı diye merak ediyorum açıkçası.
         missnight
         Kokuların isimler gibi olduğunu düşünüyorum hani bazı isimler kızlara bazı isimler erkeklere verilir bazı isimler ise unisextir kokular içinde aynı şeyin geçerli olduğunu düşünüyorum
          transylvania
          Bi erkek olarak lady million cok hosuma gidiyor :)) ama sıkıyosa Sık :)
           ilsasilem
           Öncelikle başlık için tebrikler. Gayet ilgi çekici olmuş. Hiç düşünmemiştim kokuların cinsiyeti olup olamayacağını. Nysky'nin bakış açısını da çok beğendim. Evet, bu doğal kokuların cazip gelmesi olayının sadece hayvanlarda olmadığını ben de okumuştum. Ancak yine de kafamda bazı kokuların direkt cinsiyete aidiyet kazanmasını oturtamadım. Belki de direkt pazarlama ve reklam tekniğiyle alakalı olabilir diye düşünüyorum. Algı yönetimi de diyebiliriz. Bundan 10 yıl öncesine dek erkekler pek takı takmazdı, 100 yıl öncesinde kadınlar pantolonu çok giyemezdi. Ama bir erkek giysisi gibi görülen pantolon artık her kadının dolabında ve erkeksi hissettirmiyor. Aynı şekilde takı takmak erkeklere kadınsı hissettirmiyor. Kim bilir belki bir 10 yıl sonra da erkek parfümlerini kadınlar, kadın parfümlerini erkekler sıkar ve kokuların cinsiyeti ortadan kalkar.
            ahmetsakar
            her şeyin cinsiyeti olur bence. kokular da buna dahil. bir sürü dilde kelimelerin bile cinsiyeti var.
             sucpesinde
             Beynimizi alışılmışın dışına çıkaramıyoruz sadece. O yüzden bunun bir yanılsama olduğunu düşünüyorum.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.