Kızlık Zarının Tamamen Kurgusal Bir Algıdan İbaret Olması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   rarero
   Himen ( patriyarkal adı "kızlık zarı") denilen şeyin tamamen bir toplumsal kurgu olduğu gerçeğini tartışmak istedim biraz. Namus olarak adlandırılan bu şeyin tıbbi bir karşılığı aslında yok. Bu kadınların cinselliklerini kontrol etmek amacıyla toplumun uydurduğu bir şeyden ibaret. Himen denilen bu şey bilindiği üzere sadece cinsel birleşme ile yırtılan bir şey de değil. Tahriş görmekten kaynaklı olarak, ata binmekten, yoğun egzersiz gibi şeylerle de yırtılabiliyor. Kaldı ki cinsel birleşme denilen şey yalnızca vajinal birleşme ile de olmuyor. Anal veya oral seks denilen şeylerin olabildiği bir cinsel birleşme de olabiliyor. Ancak bu "namus" denilen kavramın zihniyeti bu durumları hesaba katmıyor. Ayrıca toplumsal bir baskının algısı olan bu durum kadını erkeğin adeta bir malı olarak görmesinden kaynaklı olarak doğacak çocuğu garanti kendi soyundan olması adına garanti altına alır ve kadının erkeğin bir mülkiyeti haline getirir. Sonuç olarak aslında tıbbi olarak böyle bir tanım yok. Zarın yırtılması kadının "bekaretini" cinsel yolla kaybettiği anlamına da gelmez. Zarın yırtılmaması da bir cinsel birleşme yaşanmadığı anlamına gelmez. Bunların farkında olmak gerçekten toplumda herkese ama herkese öğretilmeli ve aslında kadına "şiddet" şeklinde yaşayan bu toplumsal baskının yok olması gerekiyor diye düşünüyorum.
    gregory_
    Güzel düsünüyorsun, benim hiç umrumda olmadi zaten.
     detokssuyu
     Evet öyle. Birçok uzman bunu bangır bangır söylüyor ama anlayana davul zurna anlamayana sivrisinek durumu var. Anlamak istemiyor bizim insanımız ve ataerkil kültürümüz ne yazık ki.
      kafatamircisi
      Bakire kadınlar istiyorsunuz değil mi? Bakire kadınlar istiyorsunuz çünkü cinsel performansınızda ki başarısızlığın kıyaslanmasını istemiyorsunuz. Edilgen ve tecrübesiz kadınlardan eş istiyorsunuz, çünkü hizmetinizi yaparken sözünüz geçsin istiyorsunuz. Bak bütün olay bundan ibaret Şurda dursun da birilerinin kafası açılır belki)
       eefenizz_
       Benim bi kız arkadaşım vardı 16 yıldır bekaretini korumuş telden atlarken bozmuş bekaretini aga bi ağlıyodu wdşxçzlzöxösözöz Aslında gülüncek bişey değil ama yani... Annesine söylemişti inanmamıştı fln kızı namussuz yaptılar inanmak için doktora götürdüler kız rezil olmuştu.. Cidden yaşadığımız toplumun algısana boşalayım amk ciddeeenn ya. Gezegende sorun var hatta toptan siksinler şu gezegeni valla bak
        veritas-vos-liberabit
        Katılmıyorum, bekaret tarih öncesi dönemlerden beridir tartışılan bir konudur. İnanç kavramı da bunu netleştirmiştir. Yeni bir feminen pencere açmaya gerek yok veya inanç dışı hareketleri destekleme çabasına gerek yok. Kurgu değil gerçektir.
         absurdizm
         lütfen aşın artık şunu Allah aşkına
          adil-kopuz
          Zar mar boş işler bunlar , kadın kadındır bu kadar net. Kadının değerini zar belirlemiyor.
           asosyal_34
           bence bedenin bir parçası olarak görmemek lazım..
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.