Kız Çocuklarının Yaşadığı Zorluklar, Baskılar ve Kariyerlerindeki Engeller
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   lucifer666
   çocukluk hayalim sporcu olmaktı . futbola ve savunma sanatlarına ilgim vardı , yetenekli olbduğumu da düşünüyorum . herzaman kursa gitmek istedim ama erkek antrenörler olduğu için izin verilmedi , aynı durumu 10. sınıtfa da yaşadım okulda maç yaparken beden öğretmeniz bir kulübün alt yapısında sana yer ayarlayabilirim gitmek istermisin demişti. çok istemiştim ve sadece şort giyildiği için ailemden izin alamamıştım . sonrasında heves falan kalmadı . bunu yaşayanlar varmı ?
    cansevim
    Türkiyede Kadın Olmak bkz.(Cam Tavan Sendromu)
     katilcivcivv
     Bunun cinsiyetle alakası yok kız erkek ayrımı yapmadan bütün çocuklar aynı baskıya maruz kalıyorlar bence
      lylftmksc
      Ben karışmayacağım, kız değil benim ki ama olsun insan sonuçta. Gitsin topçu olsun yeter ki mutlu olsun 👼🏼🤷‍♂️
       uykunobetcisi
       Her şey her şey. Sözlü engeller bi yana bi de bunun faaliyete dökülmüş hali de var.
        roxannee-
        Kız çocukları bu toplumda ne yazık ki çocuk olarak değil kadın olarak görülüyor. Ben küçükken bulunduğum ortama göre biraz açık giyiniyorum diye ne laflar yedim ne tacizlere maruz kaldım ve çocuk olarak tek başıma mücadele verdim. Bizim çocuk olduğumuzu bir türlü kabul etmiyorlar. Daha 2-3 yaşında başlıyor. Bacakların açık oturma diye. Ben hala bugün olmuş bacaklarım açık otururum ve oturmaya da devam edeceğim. Çocuğum olursa da ona bu gereksiz şeylerin hiçbirini öğretmeyeceğim.
         nunukafasi
         Bu ara şunu düşünüyorum. Biz kadınlar birlik olup geleceğimiz için bir mücadele vermek zorundayız. Bizler ne Avrupadaki ne de Orta Doğudaki kadınlar gibi özgürlüğümüz için özlük haklarımız için mücadele vermedik. Bu sebeple de kıymet bilmiyoruz. Çok haklısın bende kız çocuğu olduğum için birçok şeyden mahrum büyüdüm. Kız çocuğu olduğum için çeşitli tacizlere maruz kaldım. Şimdi bir anket yapsak çocukluğunda ya da hayatının herhangi bir anında tacize uğramamış kimse yoktur. Arkadaşın da bahsettiği bu cam tavan biz kadınlardan çok toplumda mevcut biz kadınlara karşı. Ve hala devam ediyor. O yüzden bir şeyler yapmak zorundayız.!
          rarero
          Belirli bir yaştan sonra yüklenen gereksiz misyonlar. Gelişmemiş yerlerde bu daha erken yaşlarda yükleniyor. Evin le ilgilen, çocuk doğur, kocanla ilgilen. Bunlarla boğuşan o kadar çok kadın var ki kendilerini geliştirme fırsatı bulamıyorlar.
           sozdedegilgozde
           Meslekler zaten kadın işi erkek işi olarak ayrılmış durumda. Bizim zamanımızda biraz daha kırıldı bu bakış ama kadınlara dair meslekler hep ev işini, eşini ve çocuklarını engellemeyecek bir iş olmalı bakışı vardır. Çünkü bir kadının en ulvi görevi anne olmak eş olmaktır. Ki küçüklükten bunları öğrenmeye başlarız. Eğer bir toplumun oluşturduğu kodları görmek isterseniz çocuklara bakın. Her şeyi çok güzel yansıtırlar. Kız çocukları da daha erken yaşta öğreniyorlar ne yazık ki onlara atfedilen rolleri.
            bluavera
            Buna devlet ne yapsın kı sımdı, senın aılen yobazn tekı aq
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.