Kız Çocuklarına Düğünlerde Gelinlik Giydirilmesinin Sapkınlık Olması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   raselika
   Ülkede pek çok farklı kültür olduğunu kabul ediyoruz. Her yerin coğrafyası farklı haliyle bu da kültürlere yansıyor. Ancak dikkatimi çeken değişik bir nokta oldu bugün Instagram'da gördüğüm bir fotoğrafın altına yapılan yorumda. "Küçük gelinimiz" İstisnasız her yerde kız çocuklarına düğünlerde gelinlik giydiriliyor. Bunun alt metni bana biraz absürt geliyor açıkçası. Çocuk gelinlere karşı gösterilen tepkinin altında yatan nedenlerle de uyuşuyor bu absürtlük. Küçük bir kız çocuğunun bilinçaltına neden gelin olma dürtüsü yerleştiriyoruz? Neden gelinlik çok matah bir şeymiş gibi bir de bunu düğünlerde yapıyoruz. Neden bunu özendiriyoruz yani? Çocukların çocuk gibi giyinmesi gerekirken neden büyüklere özentiyi meşrulaştırıyoruz. Bu sapkınlık değil de nedir?
    gollummm
    Gerçekten saçma bir konu. Çocuklar o şekil giyindiklerinde mutlu oluyorlar. Kabarık bir elbise tüller olay bu. Yapmayın cidden herşeyin altında bir şey aramak bence cidden saçmalık. Asıl tartışacağınız konu yıl sonu gösterileri olsun. İşte orada bazı çocuklar bunu kaldiramayip hatta yıllarca sürecek travma yaşayabiliyorlar.
     patronicee
     Gelinlik giydirip, takım elbise giymiş erkek çocuklarının yanına götürüp bu damat olsun sen de gelin ol demedikçe sorun yok bence. Çokta abartmayın ya yakışıyor bence
      kisi
      Çocuklar gelinliğe özenir, ister, giyer işte ne var bunda. Süslü kıyafetler ilgilerini çekiyor, giymek hoşlarına gidiyor. Buna tepki verilmesi bana abartı geldi. Halamın kızı ile evcilik oynardık küçükken. Küçük kuzenim beş altı yaşlarında benimle evlenmek istiyordu. Doğal şeyler bunlar. Çocukların yetişkinlerin hayatını oyunlaştırıp oynaması. Çocuklara yetişkin hayatı yaşatanlara, yetişkin hayatı yaşamaya zorlayanlara kızın asıl. Çocuğa tamirci oyuncakları alınca onu çocuk işçi yapmıyoruz.
       plazacalisani
       Abartmayın yok artık ya
        tenementfunster
        Sıkıntının kız çocuklarına gelinliğe benzer elbiseler giydirilmesi olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Çünkü kabarık, tüllü, süslü elbiselere hayır diyebilecek pek çok kişi yok ve özellikle küçük çocukların bunlara ne kadar düşkün olduğunu biliyoruz. Buradaki asıl sıkıntı küçük gelin denmesi ya da damatlık giyen bir erkek çocuğunun yanına götürüp karı-koca tarzı yakıştırmalar yapılması.
         kafatamircisi
         kız çocuklarından bile tahrik olunacağını düşünüp o çocukları dinin emri denilerek türban giydiren zihniyet de aynı zihniyet.
          gulfemkaya
          Gelinlik giymeleri bence büyütülecek bir olay değil ya çok tatlış oluyor bebekler fakat aman da aman sen gelin mi oldun vs. gibi söylemler de çok hoş değil
           berat-albayrak-official
           Küçük çocuklara gelinlik giydirmek okey de altına küçük gelin yazılması böyle bir toplumda pedofiliye sebebiyet verebilir.
            camparice
            bu tip kıyafetler prenses kıyafeti gibi görüldüğü için küçük kızlar da hep prenses olma algısı dayatıldığı için sanırım bu kadar oturmuş
             badideasensei
             Aslında haklısın, düşününce ; benim tüm kuzenlerimin gelinliği vardı.Her kıyafet alışverişinde kavga ediyorduk annemle. Pembe pembe , benim de vardı çok çok küçüktüm ama hatırlıyorum. Aslında şey de var çok küçük çocuklar sadece kız olduğu için erken yaştan kısıtlanıyor. Daha geçen arkadaşımın kardeşine annesi elbise giydirmiyordu! Ne denir şimdi buna , 12 yaşındaki ÇOCUK bahsi geçen kişi. Ortası yok toplumda bunun anlayamıyorum.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.