Kıymetsiz Yazılar
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   _anka-
   Bu Selcük gaflet uykusuna dalmışdır!.Yüzü siyâhdır, kusûrları çokdur, huysuzdur, eline geçen birkaç şeye aldanmışdır. Kavuşmak ve yükselmek düşüncesi ile başı dönmüşdür. Her işi, sâhibine karşı gelmekdir. İyi, fâideli şeyleri yapmaz. Herkes görsün diye süslenir. Hep gösteriş için çalışmakdadır. Bunun için gönlü, rûhu kararmakdadır. Sözleri, düşüncelerine uymaz. Düşünceleri de hep saçmadır. Bu gaflet uykusundan, bu saçma düşüncelerden ele ne geçebilir? Böyle sözlerin, böyle düşüncelerin ne fâidesi olur? Hep zararda, hep alçalmakdadır. Anlayışı kıt, gitdiği yol bozukdur. Fesâd karışdırır, kötülüklere sebeb olur. Başkalarına zararı çok, kendi günâhları pek çokdur. Ayblardan, kusûrlardan yapılmış bir heykel gibidir. Günâhlar yığınıdır. İyilik olarak yapdıkları bir işe yaramaz, hep atılır. Fâideli ve güzel bildiği işleri hep kötüdür, Onun hastalığı, iliğine, kemiğine işlemişdir. İlâc fâide vermez. Temelinden bozukdur, ta’mîr ile düzelmez. Bir şeyin özünde, yapısında bulunanlar, ondan ayrılmaz. Fârisî mısra’ tercemesi: Habeşden siyâhlık ayrılmaz, çünki kendi rengidir. Evet, tam iyiliğe karşı tam kötülük lâzımdır. Böylece iyilik tam olarak meydâna çıkar. Herşey, zıddı ile, tersi ile anlaşılır. Hayr ve kemâl hâzır olunca, bunlara şer ve naks lâzım olur. Çünki, iyiliğe ve güzelliğe elbette ayna lâzımdır. Birşeyin aynası onun karşısında olur. Bundan dolayı iyiliğin aynası kötülükdür. Aşağılık da, üstünlüğün aynasıdır. Bunun içindir ki, birşeyde aşağılık ve kötülük ne kadar çok olursa, iyiliğin ve üstünlüğün o şeyde görülmesi de, o kadar çok olur. Şaşılacak şeydir. Yukarıda saydığımız kötülükler iyiliğe döndüler. Bu kötülükler, bu aşağılıklar, iyiliklerin ve üstünlüklerin yeri oldu. Şerrin ve aşağılığın çok olması demek, bunu zevkle anlamak demekdir. Yoksa, kötü, aşağı bir kimse olmak değildir!!!ahlâkı huy edinmenin fâidelerinden biri de, böyle anlayış sâhibi olmakdır. Bu makâmda kötülük, aşağılık hiç bulunabilir mi? Ancak bunların bilgisi bulunur. Bu ilm, tam bir şühûd ile hâsıl olduğu için tam bir yükseklikdir. Öyle bir iyilikdir ki, herşey onun yanında kötü görünür. Bu görüş, nefs-i mutmainnenin kendi makâmına inmesinden sonra ele geçer. Bunun için dio'canlar zevkinden geçmedikçe ve kendini yere vurmadıkça ve işi buraya vardırmadıkça, ?to be contune🌹
    sairsel
    garavel, selçük ve yusufun başlıkları 😁
     me_out_bye
     Uzun yazman bana benziyor ama işin daha çok edebiyatındasın. Ben gerçekci takılırım daha çok 🤔
      garavel_usta
      Lan saplama hem beni engelliyorsun hem başlıklarını görmeye maruz bırakıyorsun. Buradan dioya sesleniyorum ''eyyyyy dio bizi engelleyen veya bizim engellediğimiz biri başlık açtığı zaman onun başlıklarını biz görmeyelim.'' Ulan bunu yapmak çok mu zor ya? Ben bu yobazın başlıklarını görmek istemiyorum.
       gregory_
       Bordo bereli misin nesin bir sekilde giriyorsun, insan bu kadar laf yedigi yerde ne arar aq
        merilolika
        bu ne aw her halt var sen gözünü toprağa dik
         -lucy-
         Seni gördükçe Garaveli sevmeye başladım abi. Ya da Garavel seni görünce değişti. Cidden m@lsın. Kendi topuğuna sıkarsın. Troll müsün belli değil ki muhtemelen değilsin. En azından o troll yani.
          imcherry_
          şu an garavelin kıymetini anladım, biraz önce ki uzun yazısını okumaya gidiyorum tşk ö.d bb (#aqyuzsuzusktirgitartik)
           asit
           Risale-i Sel-çük okuyoruz resmen aq. Ayrıca şu a'ların üzerindeki şapkalar ayrı bi sinir krizi sebebi. Yazım hatalarını söylemiyorum bile.
            slmbnarda
            anlayan anlamayanlara anlatsın dicem ama anlayan varmı bilemiyorum aq
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.