Kitap Okumuyorum Eksikliğini de Çekmiyorum Diye Düşünen İnsan
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   eflayilmaz
   Ölü Ozanlar Derneği'nden ünlü olan bir repliktir. +Kitap okuyor musunuz Bay Anderson? -Okumuyorum, eksikliğini de hissetmiyorum! +Ama biz hissediyoruz! Kitap okumamanın eksikliğini hissetmeyen her insana karşı hislerim aynı bu şekil. Ben de çok fazla kitap okuyan biri değilim ama ayda en azından 2-3 kitap bitiririm. Okuyamamamın eksikliğini de sürekli olarak çekerim. Son zamanlarda etrafta bir kitap okumuyorum ama dizi film izliyorum sürekli, kitap okumak çok sıkıcı onun yerine hareketli bir şey yapmak gerekiyor diyen bir güruh türedi. O kadar rahatsız oluyorum ki böyle tiplerden. Sonra ülkece diye bütün eğitimle ve düşünce ile alakalı araştırmalardan geri kalıyoruz. Sebebi tamamen bir okuma kültürümüz olmaması ve bunun eksikliğini hissetmemiz bence.
    black_390
    Kitap okumayan insanların o mutluluğu asla yaşayamamasına üzülüyorum. Film izlemeyi seven biri filmin kitabını okuyabilir mesela. Ama cidden okumak içten gelen bir şey ve kişi kendini zorlayarak bunu başaramaz bence .Ayrıca bu bir gerçek ki ileride kitap okumamanın eksikliği hissedilecektir. Kitap kurduyum, okumak için her zaman vakit yaratırım ve bunu her şeyden çok seviyorum. Kitabı açınca hissettiğim.
    https://pin.it/fypHBqQ
    https://pin.it/fypHBqQ
     ennuzungece
     Cahil insan bilmediği şeylerin değerini de bilmediği için eksikliğini hissetmez ki..
      kisi
      Kurgu kitaplardan bahsedeceğim. Başkasının kafasına, hayatına daha iyi girebileceğiniz başka bir durum yok. Sinema, muhabbet vb. yanında sönük kalıyor. Tek hayatta bir çok hayat yaşayabiliyorsunuz. Gözlemlemenin ötesinde okurken az çok karakterin kafasının içine girebiliyorsunuz. Olaylara, durumlara kendi vermeyeceğiniz tepkileri vermiş gibi oluyor ve kendi tepkilerinizi sorguluyorsunuz. Sinema gibi siz uğraşmasanız bile kısa sürede önünüzden kolayca akıp gidemiyor. Hikayede daha uzun süre kalıyorsunuz ve aralarda düşünmeye vaktiniz oluyor. İç ses odaklı bir film az çok yaklaşabilse de öyle filmleri keyif alarak ve dikkat kaybetmeden izleyebilmek zor. Kitapta isteseniz de istememenizde her ayrıntıyı okumanız gerekiyor. Bazılarını daha iyi algılarsınız, bazılarını okuduğunuz gibi unutursunuz ama yüzde yüz verim diye bir şey yok zaten. Çok da şeyapmamak lazım yani. Yeterince etkililer.
       csa
       İnsanın bilmediği birşeyin eksikliğini hissetmesi zor. Kitap okumak ne okuduğunuzdan bağımsız olarak, ilgili dile olan hakimiyeti arttırır, empati yapmayı, farklı düşüncelere daha açık ve daha töleranslı olmayı sağlar. Açık fikirli olmayı öğretir insana. Okuyacağınız en vasat roman için bile bir fayda söz konusudur. Fakat kitap okumayarak bu konularda yetersiz kaldığınızı fark edebilmeniz için, yeteri kadar uyanık ve farkındalık sahibi olabilmek gerekir, oysa bunu büyük oranda kitap okumak sağlar. Bu yüzden okumayanlardan çok azı olgunlaştıkça, hayatta bir takım sorunlarla karşılaştıkça eksiklerini fark edebilirler. Çokçokçok azı şans eseri kitap okumaya başlar ve bunun kendisindeki uzun vade değişimlerinin farkına varabilir. Kitap okuyun arkadaşlar. Kıytırık bir roman, dizi izlerim aynı şey demeyin. Başkalarının dalga geçebileceği kadar basit ve çocukca bir kitaptan bile başlasanız çok önemli bir adımdır. Yavaş yavaş daha rafine bir zevk gelişecek, daha farklı türlere ilgi duyacak, bir süre sonra belki makaleleri, tezleri vs. inceler hale geleceksiniz, çünkü okumak ve öğrenmek bulaşıcıdır. Okudukça okuyasınız gelecektir, yeni şeylere ilginiz, öğrenme isteğiniz ortaya çıkacaktır. 5 sene önce kendimi klasikleri bitirirken hayal edemezdim. Cinayet romanları ile yeteniyor arada bir tarihi kitaplar okuyordum. 2 sene önce ekonomi kitapları, felsefe kitaplarına bu kadar ilgi duyacağımı bilemezdim ama son zamanlarda bunlarla çok ilgiliyim. Dünyanızı genişletecektir. Okuyun.
        tiroyitbezi
        İki lafı biraraya getiremeyen ,okuduğunu anlayamayan yetersiz güruhtur. Uzak durulması gerekir.
         feilissh
         ergen kitapları okuyup bununla övüneceğine hiç okumasın daha iyi.
          issizmadaaam
          Cehalet denizlerinde yuzen insandir.
           suha-cakir
           Okumadığı sürece eksikliğini çektiği şeyin ne olduğunu bilme ihtimali olmadığına göre geçersiz önerme.
            kisacadeniz
            Aşırı kitap okuyan biri değilim fakat lisede edebiyat öğretmenimiz bu okuma konusunda bize fazlasıyla ödev vermişti. Bir süre sonra konuşmamız, kurduğumuz cümleler bile değişmiş, gelişmişti
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.