51
6.11.2020
Kırmızı Oda Tartışmaları
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   gulfemkaya
   Kırmızı Oda ekranlarda yayımlanmaya başladığından beri en çok konuşulan yapımlardan biri hali geldi. Güncel toplumsal olayları ele alması, klasik Türk dizilerindeki klişelerden uzak olması izleyicilerden büyük beğeni toplamasını sağladı. Diziyi beğenen izleyicilerin yanında diziye özellikle psikolog ve psikiyatristlerden de büyük eleştiriler geliyor. Genel olarak farklı danışanların terapi seanslarını işleyen dizide bu terapötik ilişkilerinin Türk Psikologlar Derneği başta olmak üzere dünyadaki psikiyatri ve psikologlar dernekleri ve birlikleri tarafından etik ihlaller üzerine kurulu olduğu ve bu sebeple de izleyicileri terapiler hakkında yanlış bilgilendirme yapıldığını belirtiyor. Bilmeyenler adına bu etik ihlallerden bazıları şöyle psikologlar danışanıyla duygusal bir bağ geliştirmemelidir, onlarla olabildiğince sarılmak, elini tutmak gibi temaslardan kaçınmalıdır, terapi dışında bir bağ kurmamalıdır ya da bugünkü bölümde gördüğümüz danışanın kızıyla da tekrar bir terapi seansı yapıyor psikolog. Danışanın herhangi bir yakınıyla terapi de yapmamalıdır psikolog çünkü bu her iki danışanına karşı fikirlerinin değişimine sebep olur. Bir zamanlar Çocuklar Duymasındaki psikolog Kırmızı Odadaki psikologlar da insanlarda psikologlara bakış açış konusunda bir yargı oluşmasına sebep oluyor. Terapiyi normalleştirme ve her insanın psikolojik destek alma konusunda teşvik eden bir dizi olma özelliğini de koruyor. Bütün bunların yanında sizce Kırmızı Oda izleyiciler üzerinde olumlu bir etki mi bırakıyor ve yayınlanmaya devam etmeli mi yoksa psikologlarla aynı görüşe mi sahipsiniz?
    mehmet_08
    şu kadının tipini görünce uyuz oluyom bide çevre aktivisti gretathunbergi tipe bak amk gene uyuz oldum ozur dılerım gülcüm lütfen bu durumu mazur gör
     nickiharuto
     Büyük oyuncudur. Severim aksaklıklar, eksiklikler hakkında yetkili kişiler fikir beyan etmişler. Buna göre dizayn edip diziyi devam ettirirler umarım. beğeniyorum bu yapımı.
      benita
      İşlediği konular çok etkileyici ama işleyiş şekli aşırı baydı beni, sıkıntılı bir dizi ben sevemedim. Binnur Kaya güldürmeli bence
       asit
       En nihayetinde bu bir dizi.. Oturup gerçek bir psikoterapi seansı çekmeleri beklentisine girmek zaten yanlış..Amaç, şiddetin her türlüsüne karşı farkındalık yaratmak ve gayet başarılılar. Hem dizinin başında da gerçek bir psikoterapi seansı ile alakası yoktur diye belirtiyor.. Tek etik olmayan bu olsun ya..Neler izleniyor bu tvlerde..
        gregory_
        Izliyeyim bari merak ettim.
         palmiye
         Mesleki yorumlarda haklı olunabilir ama sonuç olarak dizi çekiliyor ve belli bir kitle hedefleniyor. Denildiği gibi bir çekim yapılsa muhtemelen kimse izlemez. Biraz eklemeler, gerçek hikâyeyi senaryoya dökme derken amaç elde ediliyor ki göz ucuyla bakma hariç hiç izlemedim :)
          nobodyy1
          izlemedim. İzlemeyi de düşünmüyorum.
           betulz
           Bazı davranışlarının etik kurallara uymadığını ben de farkettim ama dizi sonuçta. Dizinin amacı şiddete farkındalık oluşturmak ve toplumu bilinçlendirmek. Saçma sapan dizilerdense farklı ve faydalı olduğunu düşünüyorum.
            vogelfrei
            danışan ve danışılan arasında yazılmaya gerek olmayan bazı kurallar vardır. hiçbir psikolog, psikiyatr kendi hastasının özel hayatını böylesine herkesin okuyacağı hatta dizisi çekileceği bir kitap haline getiremez. etik kurallara aykırı ayrıca psikoloji bilimine de. Freud böylesi psikoterapistlerin suratına tükürmek isteyecektir eminim, bir duysun da
             tivayci
             İki gerçeği unutuyoruz sanırım. 1. Bu bir dizi 2. Gülseren budayıcıoğlu'nun kitabından uyarlanmış. Kadın Türkiye'nin en iyi psikiartlarından biri. Sizde olayın üzerinden yeterli zaman geçmeden ve ilgili kişiden izin almadan yazar mıydı?
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.