42
8.10.2020
Kırmızı Kurdele ve Gerdek Gecesini Tartışalım
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   ozlmli
   Adeta bir güvenlik şeridi gibi gözüken bekaret kemeri yani kırmızı kurdele takma işi ne zaman son bulacak. Adetlere, gelenek ve göreneklere saygım sonsuz lakin bu kırmızı kurdele ve gerdek gecesi muhabbetleri beni geriyor. Kendime ve tüm kadınlara hakaret edildiğini düşünüyorum. Belki Batı'da bu durum değişiyor olsa da Doğu da kırsal kesimde halen devam ettiriliyor. peki ne kadar doğru? Bakire olup olunmadığını kime, neden kanıtlamak zorundayım ki.. Eşimle ilk gecemi yaşadığımda ardından neyin haberini vermek zorundayım ki..
    cinayetvaraga
    Kepazelik, rezillik. coğrafya kaderdir diyoruz.
     tsukyomi
     Kırmızı kurdele aslında İslamiyet öncesi bir gelenekti. Kişiyi albastıdan koruması için takılırdı. Yeni anne olan kadınların da başına kırmızı kurdele takılmasıyla aynı sebep. Fakat takanlara sorsan "el değmemiş kız" göstergesi derler. Sanki fırından ekmek alıyor şerefsizler, el değmemişmiş bak bir kere. Çok masum damadımıza hediye paketi yapılmış çok masum gelin. Sırf bir metre kuşak ve iki damla kan yüzünden binlerce hayat sönüyor. Bu yüzden işlenen cinayetleri yazsak ciltler yetmez. Bırakın bu işleri artık.
      eski_bi_tanidik
      Resimdeki olay iyimiş öyle olsa anlarlardı nasıl bi saçmalık olduğunu. Erkekler çok şey ya
       busrawashere
       garanti belgesi olduğunu yeni öğrendim gayret kuşağı derlerdi bize evlenen kız yaşadığı zorluklara katlansın diye
        barbaro
        Ne yazık ki saçmalığın daniskası, kadınları aşağılayan, sadece onlara mal gözüyle bakılan, çocuk doğurmaktan, yemek ve temizlik yapmaktan başka hiçbir halta yaramadığını düşünen bir halkın içinde yaşıyor olmak ne acıdır. Kadını toplum içinde değersizleştirmek kültür olmuştur. Bu tip insanlar çoğunlukla doğaya ve hayvanlara da değer vermezler. Bir insana, canlıya değer vermek, özen göstermek, onun kıymetini bilmek de bir kültürdür. bunun bir eğitimi yoktur, kitaplarda da yazmaz bunun yolu insan olmaktan geçer.
         monaiman
         Peki damatların sırtını kırana kadar vurmaya ne demeli?
          zodyakli
          Kırmızı kurdelenin anlamını öğrendiğimde tiksinmiştim. Kadının bedenini böyle simgesel şeylerle aşağılamak çok çirkin ve mide bulandırıcı. Benim bekaretim niye tüm toplumu bu kadar ilgilendiriyor. Hele o gerdek gecesi saçmalığının bir de kanlı çarşafı sergileyerek katmerlenmesi, bunun bir marifet olarak sergilenmesi çok acı. Bilim kızlık zarı diye bir şey olmadığını kanıtladı. Ancak kim bilir gerdek gecesinde birçok kadının kanaması olmadığı için ne gibi baskılara maruz kaldı. Ve birçok kadın kendi bedeni üzerinde söz sahibi olmak istese de gün sonunda o toplumsal baskı yüzünden gidip kızlık zarını diktiriyor.
           sinandio
           İsteyen kırmızı kurdelasını takar, istemeyen de takmaz.. Çok da takılmamak lazım bu tür olaylara.. Bana kalırsa, anlamsız bir şey elbette..
            redblack
            Ayrica boyle sikimsonik adetleri olan yerlerde var, reziilikten başka bir sey degil
            https://www.instagram.com/p/CEll5F0ABnJ/?igshid=jq8oa4zd1tfb
            https://www.instagram.com/p/CEll5F0ABnJ/?igshid=jq8oa4zd1tfb
             benita
             Tartışmaya değer görmediğim bir mevzu
              _umut_
              Ben de o kuşağın ne işe yaradığını burada öğrendim şuan. Birşey takıldı kafama. Bu kuşağın anlamı bu ise bekareti bozulan kıza takmıyorlar mı yani ? Bunu yapabilen yada yapan var mı ? O aptal kuşak doktor raporu yerine geçiyor sanki çok saçma. Tabi ki yapılış amacı daha bir saçma. Ben bir erkrk olarak ve üstüne üstlük ciddi düşünen, düşünem bir erkek olarak bu konuya nedense hiç takılasım gelmiyor. Mal mı lan bu ikinci el muamelesi yapayım. Geçmişindeki tecrübelerinden banane. Benden sonra ruhem bekaretini koruması önemli olan. Aldatmaması yani. Bu fiziksel bekaretten çok daha önemli olmalı bence. Böyle de salak gelenekler üzerine kurulu bir evlilik yerine ömrüm boyunca o evliliği ayakta tutmaya yarayacak mantıksal düşünceler üzerine kurarım evliliğimi daha iyi
              /
              0

              Tarihe Göre

              İçerik bulunamadı.