26
3.12.2020
Kilolu Oyuncu Olmak Başrol Olmaya Engel mi?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   gizemino
   Pelin Öztekin verdiği bir röportajda "Bence kilolu insanların da dizilerde başrol oynaması gerekiyor. 100 kilo olan insanın aşkına mı inanmıyoruz ya da çektiği acı mı inandırıcı gelmiyor? Başrolün 50 kilo olup jönün çok yakışıklı olması gerekmiyor. Etrafımızda herkes acı çekiyor, aşık oluyor, evleniyor, boşanıyor. Bu görsel kısıtlamanın hoş olmadığını düşünüyorum." diye bir açıklamada bulunmuş. Kendisinin bu ön yargıyı kırmak istediğini ama sektöre yenilerek zayıfladığını söylemiş. Ben Pelin Öztekin'e hak veriyorum. Herkes her ne kadar biz bir ayrımcılık yapmıyoruz. İyi oyuncu olduktan sonra herkes başrol olabilir diyerek sadece kamuoyu oluşturmaya çalıştıklarını düşünüyorum. Özellikle bu kilolu kadınlar üzerinde daha yoğun. Kilolu oyunculara başrol verilse bile bunların daha çok komedi yapımlarında olduğunu görüyoruz maalesef. Yurt dışında birkaç kadın oyuncuda gördüğümüz gibi Türkiye'de ve tüm dünyada gerçekten oyunculuğa değer verilerek vücut tipi nasıl olursa olsun herkese şans verilir.
    karolunita
    ne diyem kadın fazlasıyla haklı
     absurdizm
     Türkiye'de maalesef engel
      siradan_birisi
      Her yerde engel bunun Türkiyeyle ilgisi yok kimse şişman yağ tulumu birini izlemez. Netflix dizilerinde filmlerinde kaç tane şişman var? Wonder womanı gal gadot yerine şişman biri oynasa kaç kişi izler?
       caresizcare
       Evet öyle öyle de...
        676irmak
        Engel ama olmaması lazımm 😒
         dr.rock
         Oldu olacak teletabilerde zombi olsun
          matruskaa
          Maalesefki öyle. Yakışıklı/güzel, kaslı, mükemmel ölçülü bir bedeniniz yoksa olamazsınız. Yapmazlar daha doğrusu. Haydi gösterin bakalım son dönemde güzellik algısı üzerine kurulmamış bir dizi ve başrol.
           thetalentedmrripley
           Insanlar kendi hayatının başrolünde kimi görmek istiyorsa ekranda da başrolde onu görmek istiyor. Acı ama gerçek 🤷‍♂️
            nickimdebileolmaz
            Şişman oyuncudan önce düzgün bir karakter yaratmak gerek, Türk ve dünya dizileri de genel de karakterler kasıntı tipler den ileriye gidemiyor.
             csa
             E diyelim başrolde obez bir karakterin çektiği dertler vs. işleniyor, al sana başrol :D Biz de içerik yok ki, 120 dakika dizide hangi içerik, millet izlesin diye Can Yaman'ı soyarlar, RTÜK izin verdiği ölçüde güzel kadınları gösterirler ama onları maalesef soyamıyorlar tabii. E şimdi sadece güzellik ve yakışıklılık üzerinden reyting ve dakikalar süren malzeme çıkarıyor diziler. Şimdi nasıl herhangi bir dizide şişko bir insanı başrol oynatsınlar... Zaten az içerik var, bir de görselden kaybedecek halleri yok. E kendiniz TV'de görselliğiyle hoşunuza gideni mi yoksa gitmeyeni mi lzlemeyi tercih edersiniz :D Yani başrole göre değişir. Ama görsel olarak daha az cezbedici olduğu için fazla kilolulu oyunculara uygun başrol daha azdır. Obez bir kadının sıkıntılarını içeren bir hikayede yinede kilolulardan biri oynar sonuçta. Üstünde çok düşünülecek paradoksal bir sorun oluşturan durum değil bence.
              herrlockmarolli
              Güzellik algımız tamamen çocuklukta bize empoze edilen şeylerden temelini alır. Çocuklukta izlediğimiz çizgi filmler, filmler ve diziler bu güzellik algısını büyük ölçüde şekillendirir. Realistik olmayan bir biçimde ince belli ve kum saati vücutlu prenseslerin maceralarını izledik, şişman karakterler de bir şaka unsuru olmanın önüne geçemedi. Eğer onların da maceraları ve kişisel gelişimleri düzgün işlenseydi, bu fikir şu an çoğu insana garip gelmezdi. Ayrıca günümüzdeki yeme bozukluklarında hatrı sayılı bir azalma olurdu. Bazıları siz de iyice sağlıksızlığı savunuyorsunuz diyecek. Sanki şu ana kadarki gelen geçen güzellik algılarımız çok sağlıklıydı da, insanın fazla kiloları kaldı. Estetik ameliyatlar bağımlılık yaptı insanlarda, kilo vermek için kusanlar var, eskiden kadınlar yüzlerini daha beyaz yapmak için suratlarına arsenik sürüyordu, korse denilen şey insanların kaburgalarını kırdı. Hayır efendim, ben kilolu çocukların gerçek hayatta şaka unsuru olmamasını, kimsenin yeme bozukluğuna sahip olmamasını savunuyorum. Kimseye baskı kurarak ve toplumdan dışlayarak kilo verdiremezsiniz, o işler öyle yürümüyor.
               egemencer
               Kilolu insanlar mahalle maçında top olur anca.
                aslanburcubirisi
                Valla şişman başrol oyuncusu olsa bile, yüksek ihtimal tamamen sosyal farkındalık yaratmak için yazılmış bir senaryo olur. Bir kaç gün alkışlanır. Bir kaç tweet ve güzel bir övme seansı sonrası dizi/ film biter ardından normale dönüş. Yine manken gibi kızlar başrol.
                 damladamlo
                 E tabii ki. Dizilerin çoğu yakışıklı ya da güzel başroller için izlenmiyo mu?
                  issizmadaaam
                  Engel tabii. Kim 100 kilo bir başrolü ekranlarda görmek ister ki
                   kisidegildisiii
                   Evet. Estetik değil. Hepimizin gözü estetik arıyor
                    heygidigocadunya00
                    Ülkemizde film ve dizilerde başrol oyuncusu olmak için yakışıklı erkek ya da alımlı güzel kadın olma şartı hep aranmıştır. Tabi kilolu birinin de bir meziyeti varsa (Komedi de Şahan GÖKBAKAR gibi.) tabiki engel değil🙂
                     kuyinist
                     Abi geçin bunları artık. Almamız lazım bu olayları yetenek kiloda boyda posta değil. Zayıf insan ve kilolu insan aynı aynı aynı aynııııııııı
                      yokartikirem
                      Her insanın tipine ve vücuduna göre oynayacağı karakter seçilir, tiyatroyla ilgilendiğim için biliyorum. Erkek ya da kadın oyuncuların hepsi yaşıt bile olsa esmer siyah saçlı kadınlar kötü kadın rolünde, balık etli olursa genelde anne rolünde olur... Erkeklerde de bu durum böyle. Çünkü alışılmış şeyler, gözümüz o şekilde arıyor ve aksi olunca benimsemiyor.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.