Kibarlık, Dürüstlük Gibi Davranışların Bir Boka Yaramaması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   gaziosmanpasacumhurbaskani
   Üzerinde çok düşünüp, üzüntüden harap olduğum bir konu. Halk arasında erdemli davranışların gösterilmesi sürekli teşvik edilirken, aslında bunların bir boka yaramaması durumudur. Nerede çakal, hırsız, barbar varsa mal, mülk sahibi olmuş yada toplumda çekinilen, saygı gösterilen kişiler haline gelmiştir. Nezaket ve kibarlık acizlik, dürüstlük ise salaklık, saflık olarak nitelendiriliyor aslında. Nitekim bu erdemli davranışlarda bulunan kişiler ülkemiz toplumunda ezilmiş durumda. Ticarete fesat karıştırıp malına mal katan esnaflar "abi, ağa" konumundayken, diğeri ise "ensesine vur, ağzından lokmayı al" statüsünde. Yolda yanlışlıkla çarptığın kişiye pardon dediğinde karşıdaki "ben bunu döverim" diye düşünürken, özür dilemek yerine "dikkat etsene lan" dediğinde karşıdaki kişi haksız da olsa senden çekinir hale geliyor. Tersine evrim gibi bir sürece girdik. Konu başlığı aslında NE YAZIK olmalı
    me_out_bye
    Günaydın ve maalesef. Şu anda çocuğuna yapabileceğin en büyük kötülük terbiyeli iyimser bir çocuk yetiştirmen. Kendini korumayı bilen olarak yetişmeli insanlar.
     lutfen-ama
     Bunlar hep işe yaramıyor, tersine evrim değil bu evrimin ta kendisi zaten. Şu an büyük olan devletlerin hepsi çok barbar olduğu için ayakta misal. Nezaket sahibi insanlar tarih boyunca güçsüz olarak nitelendirilmiş ve geri plana itilmişken barbar olanlar iyi savaşçı olarak kabul edilip kahramanlaştırılmıştır. Şu an hayat hikayesi kahramanca anlatılan çoğu kişi barbar, kaba kişilerdir zaten sorun sanırım bunun farkedilmeye başlanması. Gelişiyor muyuz ne?
      plsdontmanipulateme
      Bu dünyada işe yaramıyor fakat ahirette inşallah işe yarayacak bu iyiliklerimiz, dürüstlüklerimiz.
       tsukyomi
       İnsanların doğasında vardır kötülük, şaşırtmıyor bu durum açıkçası. Fakat bir boka yaramıyor diye de aynı yoldan gitmek zorunda değilsiniz. Kötü bir ordunun hakkından ancak kötü savaşmayı bilen iyi bir ordu hakkından gelir. Yani vurduklarında diğer yanağınızı dönmeyeceksiniz, duruşunuzdan da ödün vermeyeceksiniz. Böyle böyle kazanır iyilik. Millet uçurumdan atlıyor diye siz de atlamayacaksınız ya.
        sairsel
        Kibarlığın ve dürüstlüğün her zaman itibarını görmüş birisi olarak bu yazdıklarınıza katılmıyorum. Her ne kadar toplum kötülüğü içsellestirip yobazlığa doğru gitse bile kaba davrananlara her zaman yokuş yapmayı da karşı koymayı da bilmek lazım.
         mrsnl33
         Bi itibar görmesek de kibar ve dürüst olmaya devam
          thetalentedmrripley
          Dürüstlük her zaman işe yarar, işe yaramayan saf (temiz kalpli olma anlamında değil saftirik, avanak olma anlamında) olmaktır. Nezaket, saygı ve tevazu gibi erdemler ise yerinde, dozunda olduğu ve hak edene gösterildiği sürece işe yarar. Bu şekilde olmazsa acizliğe, ezikliğe, kendini kullandırmaya, hor görülmeye dönüşür. Bunlar çok kıymetli erdemlerdir. Hiç bir yerde itibar görmüyor olsa bile bu erdemlere sahip bir insansanız -bir önemi var mıdır bilmem ama- en azından benim saygım, sevgim ve takdirimin sizinle olduğunu bilin isterim.
           silivri
           Gaziosmanpaşa'da mı oluyor bunlar?
            eliff04
            Yani vicdan meselesi. Bazıları istede de barbar olamaz
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.