Kendi Yaşamına Son Vermenin Hak Olması Gerekliliği
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   apollonia-corleone
   Uzun süredir düşündüğüm bir konu.İnsan olarak hayata kendi isteğimizle gelmedik.Hayatta bir amacı bulunmayan,yaşamaktan sıkılmış,artık yaşamak istemeyen insanların hayatını kendi iradeleriyle sonlandırmak istemeleri bence bir hak olmalı.Devlet de bu hakkı o kişilere son bir devlet görevi olarak gerçekleştirmeli.Evde bileklerini kesmiş veya kendini asmış bulunmasındansa hastane ortamında işlemin gerçekleştirilmesi bence makul bir istek.Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
    kanadadabiryusuf0
    Kendi canına değer vermeyen birisine hükümet hiç değer vermez.
     tyliebee
     O amaçsız sandığın hayat gün geliyor öyle bir amaçlanıyor ki. Bize verilmiş en değerli şeylerden biri bu hayat aslında. Her zaman öyleymiş gibi görünmediğinin farkındayım, ben de ağır depresyon yaşadım, o eşikten geçtim zamanında. Ama şunu fark ediyor insan, yaşadığın sürece her zaman ikinci bir şansın var. Mutluluk aylar sonra da gelebilir, yıllar sonra da, ya da belki günler sonra da. Bilemezsin. Ama hayat sana bir şekilde ucundan da olsa o mutluluğu sunuyor, güzellikler geldiğinde görebilmek ve değerlendirebilmek lazım sadece.
      maskoff
      devletin görevlerinden birisinin kişinin yaşamını almak olduğunu düşünmüyorum. bu çok felsefi bir konu aslında. devlet ölmeyi hak eden katilleri bile idam etmiyor. devletin böyle bir politikası olmamalı. bir teröristle çatışmaya bile girilse devletin ilk görevi etkisiz hale getirmek. bunun anlamı illa öldürmek değil. vicdani olarak yani kişisel olarak böyle bir hakkın olmasını isteyebilirim ama devlette bu kararı verecek bir yönetici olsam, bu karar alınırken imzalamaya vicdanım el vermez. sonuçlarını kaldıramayabilirim.
       handeyakar07official
       Evet hak. Ve özgür bir hak. Yani yapabilirsin. Ama yapma hayatını güzelleştirmeyi dene. Ama her şeyi de devletten bekleme. Devlet niye seni öldürsün ya saçma sapan fikirler. Başka işi gücü yok.
        muzlu-pasta
        Şimdi sen kendini öldürünce sananbahşedilmiş olan yaşama haksızlık etmiş oluyorsun o yüzden bence intihar edenler sadece devam etmeye korkanlar
         sfsdafsdfdsfa
         Hayatın her noktasında pişmanlıklar var yıllarca düşünülmüş ve icraate geçirilmek üzere olan karardan 5 dakika sonra bile cayma pişman olma meselesi söz konusudur insan budur yanlış fikre kapılır hatalar yapar ve tam son en son saniyelerde aklı gereği pişmanlık duyabilir kimse böyle bir sorumluluk almaz ki bu düşündüğün hak meselesi tamamen saçma hani bazen diyorum cidden olayları ayrıntılı düşünseniz siz ne dediğinizin farkında mısınız çıkıp burada hak diyeceğinize bu insanlar için iyi bir şeyler yapın tamam değiştiremezsiniz tüm dünyadaki acıları ama hepimiz şuna başlasak çevremizdekileri anlamaya yanında olmaya başlasak daha mantıklı tamamen mükemmel olamayız ama ölümü hak olarak koyma gibi saçma bir fikirden daha iyidir bence
          lutfen-ama
          Neden herkes bu fikre karşı? İnsan hakları bildirgesi yaşama hakkını koruyor ama yaşama hakkının hak olabilmesi için tersinin tercihi de mümkün olabilmeli. Tek partili dönemlerde seçim yapmak ne kadar demokratik olur ise ölüm hakkının olmadığı bir dünya da yaşama hakkı da o kadar demokratik olur. Tek seçenek seçenek değil emirdir.
           cinayetvaraga
           zaten tutan yok. ama hayat bu kolayıyla zoruyla devam ediyor. tadını çıkarmak lazım.
            tiroyitbezi
            Ben katılıyorum bu görüşe. Sonuçta dünyaya gelirken,bu ülkenin vatandaşı olurken veya bu ülkede doğarken kimse bana seçim yapma şansı sunmadı. En değerli hakkım olan yaşama hakkımı da sonlandırmak devletin de desteği ile kendi tekelimde olmalı.
             pazartesi
             Ama kişiyi seven birinin olmaması lazım. Mesela bir annenin intihara inanın hiç hakkı yok. Hatta kendine bakmamaya, doktora gitmemeye vs de hakkı yo hem de hiç.k
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.