61
8.1.2021
Kendi Yaşamına Son Vermenin Hak Olması Gerekliliği
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   apollonia-corleone
   Uzun süredir düşündüğüm bir konu.İnsan olarak hayata kendi isteğimizle gelmedik.Hayatta bir amacı bulunmayan,yaşamaktan sıkılmış,artık yaşamak istemeyen insanların hayatını kendi iradeleriyle sonlandırmak istemeleri bence bir hak olmalı.Devlet de bu hakkı o kişilere son bir devlet görevi olarak gerçekleştirmeli.Evde bileklerini kesmiş veya kendini asmış bulunmasındansa hastane ortamında işlemin gerçekleştirilmesi bence makul bir istek.Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
    kanadadabiryusuf0
    Kendi canına değer vermeyen birisine hükümet hiç değer vermez.
     handeyakar07official
     Evet hak. Ve özgür bir hak. Yani yapabilirsin. Ama yapma hayatını güzelleştirmeyi dene. Ama her şeyi de devletten bekleme. Devlet niye seni öldürsün ya saçma sapan fikirler. Başka işi gücü yok.
      maskoff
      devletin görevlerinden birisinin kişinin yaşamını almak olduğunu düşünmüyorum. bu çok felsefi bir konu aslında. devlet ölmeyi hak eden katilleri bile idam etmiyor. devletin böyle bir politikası olmamalı. bir teröristle çatışmaya bile girilse devletin ilk görevi etkisiz hale getirmek. bunun anlamı illa öldürmek değil. vicdani olarak yani kişisel olarak böyle bir hakkın olmasını isteyebilirim ama devlette bu kararı verecek bir yönetici olsam, bu karar alınırken imzalamaya vicdanım el vermez. sonuçlarını kaldıramayabilirim.
       cp9
       Ameller niyetlere göredir. Bir müslüman asla kendini öldürme yani intihar niyetiyle bir iş yapamaz ister doğrudan ister dolaylı olarak. Çünkü bunda Allahın kaderine isyan sözkonusudur.
        cinayetvaraga
        zaten tutan yok. ama hayat bu kolayıyla zoruyla devam ediyor. tadını çıkarmak lazım.
         patronice24
         Bir başkasını zorla intihara mecbur bırakıp kendi kendini öldürtürüm nasıl olsa kendini öldürme hakkı var diye soruşturma bile açılmaz ve katil ben ortalıkta rahat rahat gezeyim. Bu yalnızca şuan aklıma gelen. Bunun gibi bir çok saçmalık çıkardı ortaya.
          me_out_bye
          Saçmalık. Üst konu. Ama çok yaşlı ve hastasındır. Artık katlanamadığın acılar tedaviler çekiyorsundur. İşin ucunda düzelme falan ihtimalide gözükmüyordur. O halde kişi uyutulabilir bence kendi rızası ile güzel bir şekilde serum falan narkoz gibi uyuya kalıp yavaşça. Daha sonra durdurulması falan sağlanır sisteminin bir şekilde. 😑😞 🕴. Bunun dışında kabul edilemez. Bu anlattığımıda tvde gördüm. Bir abi bu hakkı istiyordu çok yaşlıydı. İnsanlarda bunu tartışıyordu avrupada. Sonuç ne oldu bilmiyorum.
           nickimdebileolmaz
           Beli bir yaşa erişmiş ve olgun insanların vermesi gereken karar çünkü bazı insanlar ufak tefek nedenlerden dolayı kendimi öldüreceğim diyebiliyor.
            lutfen-ama
            Neden herkes bu fikre karşı? İnsan hakları bildirgesi yaşama hakkını koruyor ama yaşama hakkının hak olabilmesi için tersinin tercihi de mümkün olabilmeli. Tek partili dönemlerde seçim yapmak ne kadar demokratik olur ise ölüm hakkının olmadığı bir dünya da yaşama hakkı da o kadar demokratik olur. Tek seçenek seçenek değil emirdir.
             ceviz-agaci
             Devlet senin yasamanı ister sen bir parasın onun gözünde yaşarken aç kalmamalısın para harcamalısın elektrik su doğalgaz ev kirası faturalar bunları ödemelisin ki devlet yaşasın
              nickiharuto
              Yaşamayı hayata gelmeyi seçmiyorsan. Ölmeyi de seçemezsin. Doğmadan önce bir aklın bir hüküm verebilme meleken bulunmadığı için doğmayı istiyor musun? Diye sorulmaz. Şimdi konumuza gelelim. akıl sağlığı ve hüküm verme melekeleri yerinde olan biri böyle bir karar alamaz kanısındayım. Aklın ve hüküm meleken olmadığı için ölmek ister misin sorulmaz. Bakılır bunalmışsın, bogulmuşsun bir terapiste git konuş olmadı ilaçlar al. Ve bence bu noktadaki bir insana devlet eli ile ölüm yerine, tüm hayatında olumlu anlamda topyekün bir değişim dönüşüm desteği gerekir ve sağlanmalı. Böylece saçı, varsa fazla kiloları,imaji şehri hatta ülkesi kimliği değiştirilmeli rüyası hayalleri gerçekleştirilmeli hala aynı fikirde ise tedavinin dozu arttırılmalı.
               eski_bi_tanidik
               Günah cnm ama hak olması bana da mantıklı geliyo dffggujiioo
                yusufusludur
                aynen kanki
                 ozymandiase
                 Kesinlikle katıldığım bir fikir. İnsan sonuçta hayata gelmeye kendi karar vermiyor. Kendi isteği dahilinde son verilebilmeli.
                  nekadarterbiyesizsin
                  Hayatın her noktasında pişmanlıklar var yıllarca düşünülmüş ve icraate geçirilmek üzere olan karardan 5 dakika sonra bile cayma pişman olma meselesi söz konusudur insan budur yanlış fikre kapılır hatalar yapar ve tam son en son saniyelerde aklı gereği pişmanlık duyabilir kimse böyle bir sorumluluk almaz ki bu düşündüğün hak meselesi tamamen saçma hani bazen diyorum cidden olayları ayrıntılı düşünseniz siz ne dediğinizin farkında mısınız çıkıp burada hak diyeceğinize bu insanlar için iyi bir şeyler yapın tamam değiştiremezsiniz tüm dünyadaki acıları ama hepimiz şuna başlasak çevremizdekileri anlamaya yanında olmaya başlasak daha mantıklı tamamen mükemmel olamayız ama ölümü hak olarak koyma gibi saçma bir fikirden daha iyidir bence
                   irmak676
                   Doğarken bana soruldu mu? Hayır. Bari bırakın ölümümü kendi isteğime göre yapayım.
                    tyliebee
                    O amaçsız sandığın hayat gün geliyor öyle bir amaçlanıyor ki. Bize verilmiş en değerli şeylerden biri bu hayat aslında. Her zaman öyleymiş gibi görünmediğinin farkındayım, ben de ağır depresyon yaşadım, o eşikten geçtim zamanında. Ama şunu fark ediyor insan, yaşadığın sürece her zaman ikinci bir şansın var. Mutluluk aylar sonra da gelebilir, yıllar sonra da, ya da belki günler sonra da. Bilemezsin. Ama hayat sana bir şekilde ucundan da olsa o mutluluğu sunuyor, güzellikler geldiğinde görebilmek ve değerlendirebilmek lazım sadece.
                     pazartesi
                     Ama kişiyi seven birinin olmaması lazım. Mesela bir annenin intihara inanın hiç hakkı yok. Hatta kendine bakmamaya, doktora gitmemeye vs de hakkı yo hem de hiç.k
                      tiroyitbezi
                      Ben katılıyorum bu görüşe. Sonuçta dünyaya gelirken,bu ülkenin vatandaşı olurken veya bu ülkede doğarken kimse bana seçim yapma şansı sunmadı. En değerli hakkım olan yaşama hakkımı da sonlandırmak devletin de desteği ile kendi tekelimde olmalı.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.