Karşıt Tepki Geliştirme Savunma Mekanizması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   _sofia_
   Kabul edilemez duyguyu tersine çevirmek. Örneğin cinselliğe karşı aşırı istekli, meyilli ve sürekli cinsellik ve saldırganlık içinde olan birinin bu düşüncesinin aksine abartılı bir şekilde "dindar" olması. ( Buna şahit olmuştum. Liseden sonra kapanan arkadaşım evlenmişti ve muhabbet sırasında aklına namaz sırasında bile seks geldiği için defalarca abdest alması gerektiğini söylemişti.) Psikanalizde, birey açısından kabul edilemez olan, kaygı yaratan veya tehdit oluşturan dürtülerin, duyguların inkar edilerek ya da bastırılarak tam tersi dürtü ve duyguların benimsenmesiyle tanımlanan bir savunma mekanizması. Bu mekanizma tamamen bilinçsizdir ve çok erken yaşlarda gelişir. Gerçek duygularını dürtülerini, arzularını saklamaya, kendini farklı göstermeye yönelik bilinçli inkarla karıştırılmamalıdır.Burada söz konusu olan en azından bilinç düzeyinde gerçek anlamda bir dönüşümdür. Misâl; cezalandırılma veya sevgiyi kaybetme korkusuyla annesine yönelik nefretini bastırıp, tam tersine yönelen yani annesine hayranlıkla ve sevgiyle bağlanan çocuğun bilinç düzeyinde nefret değil sevgi vardır. Bir tür duygu ironisi de diyebiliriz. Ya da bizimkilerin deyişiyle " kedi uzanamadığı ete mundar der " ya da " bükemediğin eli öpeceksin " sendromu da diyebiliriz. Sizin sorguladığınız duygularınız var mı?
    berat_redflag
    Ben de sandım "tartışma sırasında savunma mekanizmanız" gibi bir şey sordun. Ayrıca dinde zorlama olan her toplum bçyledir. En çok eşcinsel p*rnosu izleyen 3 ülke: PAKİSTAN AFGANİSTAN İRAN Bu örnek yeterli bence. Bastırılan duygular bir süre sonra bir yerden patlak verir.
     patiklipengui
     Hugo'nun "Noter Dame'in Kamburu" romanında değindiği bir konu. Claude Frollo, kendini ilime adamış biridir. Daha önemlisi Hristiyan bir din adamıdır. Ama toplumsal ahlak mı dersiniz yoksa dinin gerekliliği mi bilmem kötü duygularını (nefsini) hep bastırmış bir adamdır. Ama gel gör ki Esmaralda'yı görünce bu duygularının hiçbirini bastıramaz. Sadece kadına duyduğu içgüdeler de değil. İnsan öldürmeye kadar her şeye teşebbüs eder. Bunun dışında doktorların da ameliyat yaptıkları için yani bir nevi insan kestikleri için doktor olmasaydılar katil olmaya yönelebileceklerini duymuştum.
      garavel_usta
      Karnım deli gibi aç ve yemeğin gelmesini bekliyorum o yüzden hiçbir bok anlamadım
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.