Karşıdakini Üzmemek İçin Söylenen Beyaz Yalanlar, Etik Midir?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   helena22
   Hayatta yalan söylemekten ne kadar nefret etsem de ve bu yüzden olabildiğince kırıcı dahi olsa açık sözlü olsam da, bazen benim de söylediğim küçük yalanlar olabiliyor. Bu karşıdakiyle yaşadığım olayı büyütmemek veya uzun uzadıya bir özelimi paylaşmamak adına söylediğim yalanlar oluyor. Ya da bazen de kırmamak istiyorum ve ona zarar geliceğini düşünmüyorum bu yalanı söylediğimde bu yüzden kendimi kurtarmak ve karşımdakini iyi hissettirmek için söyleyebiliyorum. Bunlar gerçek, can yakıcı ve olayları etkileyebilecek türden olduklarında bence asıl sorun başlıyor. Yoksa biri üstümdeki nasıl olmuş dediğinde "bok gibi" dememek için, "gayet güzel durmuş" demenin çok büyük bir sıkıntısı yok bence. Siz ne düşünüyorsunuz?
    redblack
    Kelimeleri yumusatarak dogruyu soylemek, yalan soylemekten daha iyidir. Karsimdakini üzmemek istiyorsam sevdigim biridir, sevdigim kisiye neden yalan soyleyeyim?
     cinayetvaraga
     Bence sıkıntı büyük. örneğin benim çok yaptığım bir şey; birisi yemek yapmış özene bezene. davetlisin veya sana getirmiş bir parça. soruyor, "Nasıl Olmuş?" ve yapılanın sıkıntısı büyük. eleştirmem lazım ki güzel yapmış sanmasın, güzel sanıp aynı tarifi ve methodu uygulamasın. Ben hep ağır eleştiriyorum ki gerçeklerin farkına varıp.bir daha ki sefere bu konuda özen gösterip eksiğinin üzerine gitsin. Bu kalp kırmak değil, yapıcı eleştiriyi doğru uslupta yapmakla alakalı.
      apricity
      Karakteristik yapımdan olabilir ama karşımdakini kırmamak için bile yalan söylemek bana uygun gelmiyor. Yani bok gibi olmuşsun demek benim için sıkıntı olmuyor. Güzel bir söz var "Yalanın rengi olmaz." diye. Bence hiçbir koşulda yalan söylememek gerek.
       asit
       yalandan ziyade, ağzı kokuyorsa, ter kokuyorsa, ya da burnunda sümük vs görünüyorsa söyleyemiyorum
        moon_night
        Beyaz, pembe, siyah... Küçük, büyük... Rengi, boyutu ne olursa olsun, ne için söylenmiş olursa olsun yalan yalandır ve söylenmemesi gerekir. İnsan gerçeği öğrendiğinde daha çok üzülür.
         gregory_
         Dio arkadaslarimla gururlandim okuyunca yazilanlari.
          monaiman
          Yani özene bözene hazırlanmış bir masaya oturdum diyelim, ama yemekler o kadar lezzetli değildi fakat zahmetine karşılık ellerinize sağlık her şey harika olmuş derim. Kusuruma bakmayın cicişler...
           patronicee
           Dost, acıyı tatlı söyleyendir. Karşımdaki rencide olacaksa ya da yıkılacaksa eğer yalanın rengini bir kaç ton açarım.
            caresizcare
            Olabilir
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.