42
8.12.2020
Karantina Süresi 14 Günden 10 Güne İndirildi
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   cokbilmisdegilcokbilen
   Dün gelen yeni bir bilgiye göre karantina süresi artık 10 güne düştü. Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle: Bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık Kontrol Önleme Merkezi (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) tarafından yapılan güncellemelerin, Türkiye tarafından anlık takibi yapılarak rehberlere entegre ediliyor. Bu kapsamda "Kovid-19 Rehberi - Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon" konulu rehberde bazı güncellemeler yapıldı. Kovid-19 tanısı konulan kişilerle yakın temaslıların daha önce 14 gün olan karantina süresi 10 güne düşürüldü. Rehberde yer alan güncellemeler şöyle: "Yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır. Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın 10. günün sonunda biter ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam eder. Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda karantina sonlandırılabilir. Şimdi bu ne kadar doğru bilemiyorum. Bilenler varsa aydınlatsın. Benim aynı evde annesi babası kardeşi olup kendisi hiç olmayan arkadaşım var, çalıştığı iş yerinde 3 metre mesafede oturan arkadaşım da var. Aslında 5 günden sonra her gün risk hasta kişi negatif çıkana kadar. Bunu elbette ekonomiyi düzeltmek için yapıyorlar anlıyorum, ancak uzun vadede vakaları artıracak her şeyin daha çok zarar vereceğini düşünüyorum.
    dobra
    daha karantina süresini bilmiyolar ama aşıyı bulduk diye şekil yapıyorlar. en iyisinin amk.
     karolunita
     asdfghklkjhsdfgh maske takmayın çağrılarını bekliyorım ben
      tsukyomi
      Virüse de iyi hal indirimi yapıyorlar artık.
       cinayetvaraga
        _gizem_
        saçma bence
         imailahorsilahh
         Allahın hakkı 3tür böyle dinibütün bir ülkeye 10 gün çok fazla.
          suphelihoroz
          tamamen şirketler düşünülerek alınmış bir karardır
           redblack
           Virusun aklini karistirarak salgini durdurmaya calisiyorlar
            hamsterinafaredenilenkiz
            hep cehape zihniyeti yüzünden jsbsvsvvdvddf
             semih-kurnaz
             Birkaç aydır zaten 10 gün olarak yürürlükteydi de resmi olarak da 10 güne indirdiler. Nereden biliyorsun dersen sağlık çalışanı arkadaşlarım ve testi pozitif olan arkadaşlarımın hepsi 10 gün evde zorunlu dinlenme aldılar, oradan biliyorum..
              mrlawyerkk
              Almanya'da 14 günlük karantina süresini aşağı çekmek için çalışıyor. Gerekçe ekonomi. Halk sağlığı umurlarında değil. Devletler duygusal davranamaz tezi tam olarak bu sanıyorum. Ekonominin çökmesi durumunda sağlık sistemlerinin de çökeceği gerçeği var karşımızda. Ne diyelim sonumuz hayır olsun.
               sedefartuny
               Hasta psikolojisini hiç mi düşünmüyorlar bunlar? Herkes bu hastalığı çok farklı atlatıyor. 14 günde dahi toparlayamayanlar var, korkanlar ve evinden dışarı çıkmak istemeyenler var. Bizzat yaşadım ben bu durumu. İnsanların sağlığını nasıl bu kadar hiçe sayabilirsiniz. Sorumlusu biz miyiz bu virüsün? Fatura neden bize kesiliyor?
                alys
                şaşırtmıyorlar
                 dr.rock
                 Yeni araştırmaların sonucudur. Ayrıca unutmayın. Siz bir tek kendinizi ve yakın çevrenizi değerlendirirsiniz. Toplum sağlığı değerlendirilirken sosyal-ekonomik ve kültürel durumlarda hesaba katılır. Örneğin spor raporu için Amerika muayeneyi yeterli görür. Binde 2 ölüm riskini göze alır. Eko çekmez. Maliyeti düşürür. Çünkü sağlık ekonomisini örneğin kansere kaydırır. İşin doğası bu. Bireysel düşününce mantıksız gelmesi bundan
                  punkgrenade
                  Olum sokaga çıkma yasagı veriyorlar ama karantina gününü düşürüyorlar elleme çıkmasın işte adam dışarı niye yapıyosun o zaman sokağa çıkma yasagı ne güzel evde adam 🤦🏻‍♂️
                   detokssuyu
                   Covid-19 olan kuzenim hastalığı çok ağır atlatmasına rağmen işe döndüğünde işvereni “İyi dinlendin” diyip mesai üstüne mesai yaptırmıştı. Zihniyet bu. Zorunlu karantinayı tatil olarak düşünen işverenler ve buna çanak arayan ve nihayetinde bulan bir devlet.
                    pillowtalk
                    Zaten vakalar almış başını gitmiş durumda. Bu saatten sonra alınacak hiçbir önlemin ben işe yarayacağını sanmıyorum ama ısrarla önlem alıyorlar hiçbir işe yaramayanından yine. Bu da biraz olsun evde kendini parçalayacak düzeyde sıkılanların işine gelmiş olur o yüzden bir şey diyemiyorum artık. En azından sıkılanların işine gelecek bir şey olur.
                    /
                    0

                    Tarihe Göre

                    İçerik bulunamadı.