57
27.12.2020
Karakter Coğrafyaya Göre Değişiklik Gösterir Mi?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   peripedia
   Hep diyoruz coğrafya kaderdir diye peki coğrafya kişilik ve karakter için de kader midir? Kişiliğimizi tamamen doğduğumuz, büyüdüğümüz coğrafya mı şekillendirir? Ortadoğu'da yaşan birinin kişiliği Batı Avrupa'da yaşayandan ne kadar farklı olabilir? Toplum kurallarından, maruz kaldığımız belli başlı yargılardan azade kendi inşa ettiğimiz bir kişilikte coğrafyanın etkisi nedir? Bir zamanlar bizim ülkemizde de çok dillendiriliyordu Doğu insanı yaşam koşullarının, coğrafyasının etkisi ile Batı insanına göre insan ilişkilerinde çok daha soğuk ve mesafelidir diye. Ben bu söylemi çok yanlış bulmakla birlikte asla katılmıyorum ve bunun bir kişilik meselesi aynı zamanda tercih olduğunu düşünüyorum. Coğrafya tezi de benim için bir ölçüde çürüyor aslında.
    nickimdebileolmaz
    Tabi ki gösterir.
     _gizem_
     gösterir bence
      asit
      dioya göre bile değişiklik gösterebildiğini gördüm.. coğrafya bi hayli etkili olur :)
       kaaninteyzesi
       Evet... Mesela denize kıyısı olan yerlerdeki insanlar medeni , acikgoruslu, komplekssiz oluyorlar
        cinayetvaraga
        Kesinlikle ortak paydaları var. karakterler çok erkileniyor. bölgesel etkileşim, yaşam tarzı, günlük hayat, lokal gelenekler, vs... bizim ülkemiz de bunun için tam bir çalışma alanı. bol çeşit var.
         detokssuyu
         Bence göstermez. Her birimizin aşağı yukarı aynı karakterlere sahip olmamız gerekmez miydi o zaman? Eleştirdiklerimizi, karşısında durduklarımızı düşünün. İşte onlar bizim kişiliğimizi temsil eden şeyler.
          me_out_bye
          Ne alakasi var?
          https://youtu.be/9VCStw3sitc
          https://youtu.be/9VCStw3sitc
           tsukyomi
           Bak şimdi bu tam bir sosyoloji konusu ve maalesef kendimden utanarak genelleme yapmak zorundayım; coğrafya kesin etki eden faktör olmamakla birlikte etkendir. Batı'da genel olarak rahatlık mevzubahis iken Doğu'da insanlar daha mesafeli davranır. Ha, Batı'da mesafeli olan, Doğu'da rahat olan yok mu? Elbette var. Ama yüzdeye vurduğumuzda bu oran çok düşük kalıyor. Coğrafya kişiliği bütünüyle oluşturmaz ama güçlü bir etkendir. Kendimden tiksindim şu an ya, nefret ediyorum şu meslekten.
            sedefartuny
            Ben karakterin ya da benliğin bir sıvı olmadığı dolayısıyla bulunduğu kabın şeklini alamayacağını düşünüyorum. Batı'da yaşayıp katı bir muhafazakar ya da Doğu'da yaşayıp daha sıcak, daha modern olan insanlar tanıdım. Bunların her biri birer algı. Sen ne olmak istiyorsan o olursun. Adı üstünde benlik. Seninle alakalı içsel bir durum. Sosyal canlılarız etkileniyor ve etkiliyoruz ama bunu coğrafyaya indirgemek pek doğru değil.
             ezgizm
             Köyde ve şehirde yaşamış insanlar arasında bile pek çok karakter farkı varken farklı coğrafyalarda bu kesinlikle yoğundur. Sevgilim köyde büyüdü, ben de şehirde büyüdüm. Ve aramızdaki farklılıklar uçurum.
              arasserin
              İnsanların karakterlerini şekillendirmede doğduğu yerin büyük bir yeri var. Sonuçta oranın doğrularına göre yetişiyorsun fakat zamanla yaşadığın şeylerle birlikte fikirlerinin değişmesi de çok normal
               redblack
               Gösterir hatta ilçeye göre bile gösterebilir
                mrlawyerkk
                Evet, çevremizdeki her şey ama her şey karakterimize etki ediyor. Karakter örneği olmayacak belki ama konuşma zorluğu çeken tekleyen bir arkadaşımla çok uzun süre vakit geçirdim ve ben de konuşurken teklemeye başladım. İnsan gördüğü her şeyi taklit eder. Dolayısıyla doğduğumuz büyüdüğümüz yetiştiğimiz yer karakterimizde iz bırakır.
                 ceviz-agaci
                 Coğrafya değil onu yöneten iktidar ve koyunları olan bilinçsiz toplum kaderi yazar
                 /
                 0

                 Tarihe Göre

                 İçerik bulunamadı.