Karakter Coğrafyaya Göre Değişiklik Gösterir mi?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   Hep diyoruz coğrafya kaderdir diye peki coğrafya kişilik ve karakter için de kader midir? Kişiliğimizi tamamen doğduğumuz, büyüdüğümüz coğrafya mı şekillendirir? Ortadoğu'da yaşan birinin kişiliği Batı Avrupa'da yaşayandan ne kadar farklı olabilir? Toplum kurallarından, maruz kaldığımız belli başlı yargılardan azade kendi inşa ettiğimiz bir kişilikte coğrafyanın etkisi nedir? Bir zamanlar bizim ülkemizde de çok dillendiriliyordu Doğu insanı yaşam koşullarının, coğrafyasının etkisi ile Batı insanına göre insan ilişkilerinde çok daha soğuk ve mesafelidir diye. Ben bu söylemi çok yanlış bulmakla birlikte asla katılmıyorum ve bunun bir kişilik meselesi aynı zamanda tercih olduğunu düşünüyorum. Coğrafya tezi de benim için bir ölçüde çürüyor aslında.
    nickimdebileolmaz
    Tabi ki gösterir.
     _gizem_
     gösterir bence
      asit
      dioya göre bile değişiklik gösterebildiğini gördüm.. coğrafya bi hayli etkili olur :)
       kaaninteyzesi
       Evet... Mesela denize kıyısı olan yerlerdeki insanlar medeni , acikgoruslu, komplekssiz oluyorlar
        cinayetvaraga
        Kesinlikle ortak paydaları var. karakterler çok erkileniyor. bölgesel etkileşim, yaşam tarzı, günlük hayat, lokal gelenekler, vs... bizim ülkemiz de bunun için tam bir çalışma alanı. bol çeşit var.
         detokssuyu
         Bence göstermez. Her birimizin aşağı yukarı aynı karakterlere sahip olmamız gerekmez miydi o zaman? Eleştirdiklerimizi, karşısında durduklarımızı düşünün. İşte onlar bizim kişiliğimizi temsil eden şeyler.
          me_out_bye
          Ne alakasi var?
          https://youtu.be/9VCStw3sitc
          https://youtu.be/9VCStw3sitc
           tsukyomi
           Bak şimdi bu tam bir sosyoloji konusu ve maalesef kendimden utanarak genelleme yapmak zorundayım; coğrafya kesin etki eden faktör olmamakla birlikte etkendir. Batı'da genel olarak rahatlık mevzubahis iken Doğu'da insanlar daha mesafeli davranır. Ha, Batı'da mesafeli olan, Doğu'da rahat olan yok mu? Elbette var. Ama yüzdeye vurduğumuzda bu oran çok düşük kalıyor. Coğrafya kişiliği bütünüyle oluşturmaz ama güçlü bir etkendir. Kendimden tiksindim şu an ya, nefret ediyorum şu meslekten.
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.