205
19.10.2020
Kadir Şeker Olayından Sonra Bir Kadına Şiddet Uygulandığına Tanık Olsanız Müdahale Eder misiniz?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   arak_nus
   Kadın olarak artık korkularımız daha da artmaya başlamıyor mu? Yardımın karşılığı 12 yıl mı olmalıydı? Ben bu sorulara üç aşağı beş yukarı herkesin tahmin ettiği cevaplar veriyorum.. Vicdan, insanlık mı? Yoksa Özgürlüğünüzden olmak mı? Hayat yeterince zorken, bu tarz adeletsizlikler bizi bir bir parçalıyor. Sanırım artık insanlar, buldozer seyreder gibi kadının dayak yemesini, tartaklanmasını seyredecek.. Aksi olur mu sizce?
    luciferin_kizkardesi2
    Sarı mikrofon sorusu çalma alarmıı
     mehmet_08
     Olayı dramatize etmeye gerek yok hemen saldırmayın. Ortada 23 cm uzunluğunda sustalı bir bıçak var güya meyve soyuyor muş. İnsanlar bir katil zanlıdan halk kahramanı çıkartmaya çalışıyor. Direk kalbine saplamış suikastçiler gibi .Ortada kadının darp edildiğine dair bir iz de yok. Duyarın da dozu var
      redblack
      Simdi peach beyin soyledigine ek olarak, ifadesini degistiren bir kadin da var ortada. E haliyle bu da yargi kismini degistiriyor olayin. Mudahale eder miyim? Gercekten emin degilim. O an ki duruma bagli. Tatildeyken gordugum bir olayi anlatayim, kalabalik grup icinde bir hemcinsim bagira cagira yanindaki kadina agiza alinmayacak kufurler ediyordu grup icindekiler de kadin erkek gulerek tepki verdiler. Buna şahsen mudahale etmem.
       mervenizz_
       Korktum bu olaydan sonra. Zaten bende benzer olay yaşadım kız kavgası ayırdım polislik olduk dokunmam bundan sonra zaten kocası öldü değerli oldu. Belki bende ayırırım o da değerli olur kim bilir.
        tsukyomi
        Kadir Şeker olayında tuhaf noktalar var, objektif bakmak lazım buna. Ama müdahaleden ziyade artık kadınların da kendini korumayı bilmesi lazım. Bu ülkede öpüşürsen döverler, dövülürsen normaldir derler. Bir erkek tarafından şiddete uğrarken başka bir erkekten yardım beklemek işi yokuşa sürer. Bir iki dövüş sanatı öğrenin, birlikte olacağınız ya da çevrenize alacağınız insanları iyi seçin. Artık hayatınızın dizginlerini elinize alın. Onlara değil, kendinize emanetsiniz.
         dr.rock
         Elbette ederim, polisi ararım, fiziki şiddete engel olmaya çalışırım, çığlık atarım mk, eşrafı toplarım... Dikkat etsem de zarar görülebilir bu işin riskidir. Ama ben bunu görüp evime dönersem o vicdan azabı bana daha çok zarar verir. Bu tür olaylar bi insanı, insani görevlerinden alıkoyuyorsa o zaten şovmendir, geçiniz
          me_out_bye
          Bu devirdr edilmiyor ne yazıkki. En azından bu ülkede. Hiç yalan konuşmayalım hava civa yapma. Artık çoğu kişi sadece izler karışmak istemez. En fazla polisi ararsın falan ufak tefek çok kendini tehlikeye atmadan vicdanlı biri ise iyi biri? Öyle yardımci olmaya çalışır bi. Başka bir şey yapmaz kimse. Her yer bela. İnsanlar full kendini korumaya dönmüş. Daha kendi guvenliği yok kaldıki baskasina yardım edecek ? Başka ülkede olsaydık bayağı bir anlayışlı adil falan ? Belki yes. O zaman çekinmezsin. Çünkü kendinin kötü bir amacın olmadıgıni bilirsin ve digerlerinin sana destek çıkacagini bilirsin. Bu da bu eylemi yapmasıni kolaylaştırır. Ama bu zamanda burada ? Kimse karışmak istemez. -- En fazla olay bittikten sonra mağdurun yanına gidip bi el uzatabilir iyi insanlar. Kalk toparlan diye iyi kalpli insancıl davranış. 🤔 O ok. Ama diğeri sanmıyorum yapmaz pek çoğu kişi bulaşmaz artık. Herked hayatta kalma derdinde evine ekmek götürme ve bugünde başıma bir iş gelmesin modunda yaşıyoz. -- Burasıda ayrı konu: Durum böyle iken kalkmış birde bazılari tüm bilmem ne kıtasına kardeşliğine yardım edecekmişiz? La bi sie.. Yapacağıniz işi sizin..
           samanyolundan
           kadınlar erkeklere Allahın emanetidir,nerde görsem müdahele ederim,o kadın senin malın değil
            imailahorsilahh
            Yardım isteyende hiç mi suç yok? Öyle ya da böyle ortada bir cinayet vakası var olayı meşrulaştırma yanlısı değilim fakat sen sokağa çıkıp bangır bangır "yardım edin" diye bağrınıyorsan yardımına koşan çocuğa da sırt çevirmemen gerekir. Otur evinde ye o zaman dayağını ya da davanın, kadınlığının, onur ve insanlığını arkasında dur derler adama. Böylelikle toplumda bilinçli kesim tarafından onarılmaya çalışılan yaraların nasıl tekrar dağlanacağını hep birlikte göreceğiz. Anlayamıyorum bizler kadın ırkı ne zaman kendi farkına varıp gerçekten yalnızca kadın değil insan olduğu için dayatmalara, çirkinliğe karşı durup ağzından salyalar saçarak etiketleyen, horlayan, ısıran güruha karşı dimdik durup kendi benliğini tüm şeffaflığıyla, alenen ilan edercesine arkasında duracak. Ne zaman??
             mirabella5
             hapse girsem bile ederim
              papichulopapichulo
              Cekirdek citleyerek kavgayi izlerdim.
               madam-aylak
               Vicdan azabı kötü, göz göre göre birinin darp edilmesine dayanır mıyım bilemedim. Dayanırsam bunun hesabını kendime nasıl öderim, dayanmaz da yardım edersem başıma ne gelir bilemiyorum. Artık o kadar çok korkar olduk ki, şuncacık yaşama sevincimizde elimizden alınıyor bu şekilde ne yapsak bilemiyoruz. Kuzenim bir olay yaşamıştı şöyle anlatayım; bir gün marketten çıkıyor ve yaşlı bir kadının da elinde torbalar var kibarlık olsun diye yardım etmek istiyor ve kadın onu tersliyor. Bu kadarcık bir durumda dahi bu oluyorsa kavgaya karışsak başımıza neler gelir bilemiyorum.
                ahpte-pateh
                Kadına ölmek üzere diyorlar ama değil diye biliyorum, ki ölmek üzere olsa bile adam öldürmüş, yani bir katil. Her ne olursa olsun katil. O yüzden en az 10 yıl. Eğer karnından falan yaralamış olsa hapse bile gitmezdi belki. Ama böyle adam öldürmüş, amacı iyi olduğu için normal bir adam öldürme cezası verilmez ama 12 yıl çok da abes durmuyor bana. Yardım etmeye gelirsek, silah varsa ne yalan söyleyeyim etmem. Bıçak varsa belki, düşük bir ihtimal hatta. Silah varsa etmem, yalan değil korkarım. Ederim derim yalan söylemiş olurum
                 asil35
                 Ceza almamak için davar taklidi yapamam kusura bakma
                  bankaci
                  Hocam anlamadığınız bir nokta var oda şudur. Eğer mahkeme Kadir Şeker'e beraat verseydi ne olur du biliyor musunuz ? Ne mi olur du? ''Hakim bey kadına şiddet uyguluyordu bende müdahale ettim , aha buda şahidim dir ler mi?'' ''Kendini kadın hakları savunucusu ilan eden aşırı şiddet yanlısı kişilerin kendince bahane uydurup şiddet uygulamalar mı '' gibi gibi bir çok olayla karşılaşırdık.Maalesef mahkeme beraat kararını Kadir Şeker için veremezdi çünkü çok fazla ön plana çıktı.
                   csa
                   Olayı bilmiyorum ama başlıktan belli. Hayır, maalesef kadına şiddete müdahale edemem kolay kolay. Sen karışırsın, kadın "ne karışıyorsun kardeşim" der kabahatli olursun. Kadınlara da güven olmuyor. Şahsen küçük çapta bir olaya tanık olmuştuk arkadaşlarla. Kadın yalvar yakar, canım bir dinle lütfen, seni seviyorum falan deyip duruyordu, herif siktir git deyip, itip kakıp duruyordu kadını. E şimdi hoş değil adamın hareketleri ama asla müdahale etmedik. Belli ki kadın tam o tiplerden. Bişi desen kabahatli olacaksın. Bir de durduk yere başına bela alacaksın. Hee iş dayağa vs. gitse polisi arayacaktık. Ama o kadar. Herkes önce kendini düşünmeli, yapacak bişi yok. Olayda kadının cidden aklı başında bir kadın olduğuna kanaat getirmeden karışmak akıl karı değil. Herifte silah vs. vardır o da işin esas ürkütücü boyutu. bu durumda nasıl davranabilirsin söylemek güç. İnsan bu tip durumlarda başına gelmeden bilemez. Uzaktan şöyle yapardım demek kolay ama gerçekten o durumda kalınca biraz daha doğaçlama olabilir.
                    vitaly
                    Açıkçası o anki ruh halime göre değişir. Şöyle bir durum var ki kimi kadın tam anlamiyla mazoşist. Yani gider lavugu harcarim, sonra ben suçlu olurum. Diğer türlü barzo türevi bir şeyse polisi ararım.
                     mye.bie
                     keşke edebilsem...
                      wb-
                      Takar bıçağı manşet olurum belki adalet sistemi bişeyler öğrenir
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.