Kadınlar İçin "Zayıfsan Güzelsin!" Algısını Tartışalım
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   gizemlicikolat
   Neden tek düze bir moda var ve her kadın zayıf olmak zorundaymış gibi davranılıyor? Örneğin moda olan kısa kesim(crop) bluzlere sığamıyoruz. Ve ara boylar sevdiğimiz o mağazalarda neredeyse üretilmiyor. Her 42 beden artık 42 gibi de değil sanki? Geniş kalça, büyük göğüsler ve tatlı göbeğimiz o küçük şeylere sığmıyor. Ne giyeceğiz biz? Moda bizi zayıf olmaya mı itiyor? Bedenini her haliyle seven kaç kadın var? Erkekler ne düşünüyor? Zayıf olmalıyız diyenler neden böyle düşünüyor? (Sağlık dışında) Hadi bir tartışalım :)
    beddualippa
    Yazdıklarınız iyi, hoş, çok güzel. Bu süreçten geçmemiş biri olsaydım kesinlikle bu yazdıklarınızdan sonra kendimle barışmaya çalışırdım. Hiçbir zaman bedenimle barışık olmadım, hayatım boyunca da kilo problemleri yaşadım. 60 kilo verdim, tamamen kendi çabamla. Ama zayıfladıktan sonra da kendimle barışamadım. Herkes bir şey söylüyor ama çok iyi biliyoruz ki şişman insanlara böcek gözüyle bakılıyor. Artık bu konu hakkında söylenilen hiçbir şey beni tatmin etmiyor çünkü bizzat olayın içindeydim. Teşekkürler.
     sentzz
     Sadece kadınlar değil bütün insanlar kiloya bağlı hastalıklardan korunmak için zayıflamalı
      lil_ery
      Sayın kadınlar. Abartmayın amk şişmanlığın da bir sınırı var. Bırakın kendinizi kandırmayı
       hamsterinafaredenilenkiz
       şeval şahin’de zayıf ama güzel değil
        kuyinist
        Kadin her haliyle guzeldir. Kadin, kadin oldugu icin guzeldir. Ister sisman, ister zayif, ister uzun, ister kisa her seyiyle guzeldir. Tartisilacak bir konu degildir.
         missnight
         Güzellik tamamen subjektif bir şeydir her dönemde kadınlar içinde erkekler içinde farklı moda anlayışları doğmuştur örneğin yanılmıyorsam 70'ler veya 80'lerde balık etli kadınlar modaya uygunken şimdi 90-60-90 kadınlar modaya uygun moda her dönem için değişiktir. Bu yüzden modadan hoşlanmam herkesi belli bir kalıbın içine sokmaya çalışır ve özgünlüğü yok eder örneğin bir dönem balenciagalar modaydı nereye baksam aynı ayakkabı nereye baksam aynı kişiler ortada özgünlük kişisellik farklılık kalmamış... Modaya uyup herkesle aynı olup belli bir kalıbın içine girmektense bir başka deyişle popüler kültüre ayak uydurmaktansa bedenimle barışık bir şekilde kendi hoşuma giden şeyleri giyerim kendi sevdiğimi yaparım sırf başkalarına kendimi "kabul ettirmek" veya "beğendirmek" için kendimi değiştirmem. Ve kilo konusu... Açıkçası ben sağlık açısından ciddi problemlere yol açmıyorsa ve kendinden de memnunsa sırf başkaları beğensin diye zayıflamaya çalışmasının doğru olduğunu düşünmüyorum Not: Bunlar tamamen benim düşüncelerimdir siz farklı düşünüyor olabilirsiniz, düşünce özgü ve özgürdür iyi günler dilerim :)
          nisaaa_
          Yeter ya! bıktım artık güzellik algısı muhabbetlerinden.Kadın zayıf olmalıymış şöyle olmalıymış böyle olmalıymış YETER ! Bi rahat verin artık...
           ozlmli
           Bu algıyı yaratanlar da sizce zaman zaman kadın olarak hemcinslerimiz değil mi?
            velevkiozge
            Bu biraz Foucault'un dediği biyo-iktidar kavramıyla da alakalı. İktidarın bedenlerimize siyaret etmiş hali. İktidardan kastım da hükümet olan iktidar değil burada. Moda, güzellik algılar, zayıflı- kilolu olmak vs bunların hepsi kapitalist bir anlayışla bize dayatılıyor diye düşünüyorum ben. Çok basit düşünmeye çalışacağım; genelleme yapmak istemem ama çoğu kilolu insan çok fazla kıyafet alıp giymez, zaten kendine yakıştırmaz hiçbir şeyi ve birkaç kıyafet onun için yeterlidir. Oysa nispeten daha zayıf ve güzel fizikli insanlar öyle mi ? Çeşit çeşit kıyafet alır, modayı takip eder, her an birçok şey satın alma, vücuduna müdahale etme kaygısı içerisinde olur. Sistemi çark ettirecek şeyleri yapar yani. Foucault'un yukarıda bahsettiğim biyoiktidar kavramı da burada devreye giriyor sanırım. Zayıfsan güzelsin algısı sana söylemsel olarak ya da medya aracılığıyla empoze edildikten sonra sen bedenini kendine ait bir beden gibi görmekten çıkıp belirli bir kalıba oturtacağın bir nesne halinde görmeye başlıyorsun. Bunun için para harcamaya başlıyorsun. Daha da fenası bu tutkuyla, bu kalıba girmek için ne gerekiyorsa yapabilecek, buna hazır bir birey haline geliyorsun. Detaylı okuma yapmadım ancak bildiklerim kadarıyla gözlemim budur ve böyle düşünüyorum. Ha bir de, başlık kadınlar diye açılmış ancak ben tüm insanlar için bu durumun yaratıldığını düşünüyorum. Erkeklerde bu durum zayıf- kilolu olmak yerine kaslı- kassız vücut üzerinden ilerliyor daha çok
             meyvesebze
             Zayifsan guzel deilsin.Kadinsan guzelsin...
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.