Kadınlar İçin "Zayıfsan Güzelsin!" Algısını Tartışalım
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   gizemlicikolat
   Neden tek düze bir moda var ve her kadın zayıf olmak zorundaymış gibi davranılıyor? Örneğin moda olan kısa kesim(crop) bluzlere sığamıyoruz. Ve ara boylar sevdiğimiz o mağazalarda neredeyse üretilmiyor. Her 42 beden artık 42 gibi de değil sanki? Geniş kalça, büyük göğüsler ve tatlı göbeğimiz o küçük şeylere sığmıyor. Ne giyeceğiz biz? Moda bizi zayıf olmaya mı itiyor? Bedenini her haliyle seven kaç kadın var? Erkekler ne düşünüyor? Zayıf olmalıyız diyenler neden böyle düşünüyor? (Sağlık dışında) Hadi bir tartışalım :)
    missnight
    Güzellik tamamen subjektif bir şeydir her dönemde kadınlar içinde erkekler içinde farklı moda anlayışları doğmuştur örneğin yanılmıyorsam 70'ler veya 80'lerde balık etli kadınlar modaya uygunken şimdi 90-60-90 kadınlar modaya uygun moda her dönem için değişiktir. Bu yüzden modadan hoşlanmam herkesi belli bir kalıbın içine sokmaya çalışır ve özgünlüğü yok eder örneğin bir dönem balenciagalar modaydı nereye baksam aynı ayakkabı nereye baksam aynı kişiler ortada özgünlük kişisellik farklılık kalmamış... Modaya uyup herkesle aynı olup belli bir kalıbın içine girmektense bir başka deyişle popüler kültüre ayak uydurmaktansa bedenimle barışık bir şekilde kendi hoşuma giden şeyleri giyerim kendi sevdiğimi yaparım sırf başkalarına kendimi "kabul ettirmek" veya "beğendirmek" için kendimi değiştirmem. Ve kilo konusu... Açıkçası ben sağlık açısından ciddi problemlere yol açmıyorsa ve kendinden de memnunsa sırf başkaları beğensin diye zayıflamaya çalışmasının doğru olduğunu düşünmüyorum Not: Bunlar tamamen benim düşüncelerimdir siz farklı düşünüyor olabilirsiniz, düşünce özgü ve özgürdür iyi günler dilerim :)
     roxannee-
     Zayıflığın sağlık açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Sadece görsellik beğenilme arzusuyla alakası olamaz diye düşünmek istiyorum.
      amakafamiznasiguzel
      Her zaman söylüyorum, yeri gelmişken yine söyleyeyim Takmayın böyle şeyleri kafaya. Çamaşır makinesi, gözlük camı vs vs kadın icat etti. Kilosuna mı bakıyorsun? Bu çok kilolu/zayıf biz çamaşır makinesi kullanmayalım mı diyorsun? Kurbanlık hayvan mısın sen ki kilona göre değer biçilsin?❌👎 ------ tabi ki çok kilolu olmak sağlık açısından da kişinin kendini iyi/güzel hissetmesi açısından da iyi değil. ama kendinizi bir kalıba sokmayın öyle... 45 kilo olacaksın diye canından olma..ama kendini daha iyi hissedeceksen sen bilirsin :D naçizane sevgiler biçız✔💕
       beddualippa
       Yazdıklarınız iyi, hoş, çok güzel. Bu süreçten geçmemiş biri olsaydım kesinlikle bu yazdıklarınızdan sonra kendimle barışmaya çalışırdım. Hiçbir zaman bedenimle barışık olmadım, hayatım boyunca da kilo problemleri yaşadım. 60 kilo verdim, tamamen kendi çabamla. Ama zayıfladıktan sonra da kendimle barışamadım. Herkes bir şey söylüyor ama çok iyi biliyoruz ki şişman insanlara böcek gözüyle bakılıyor. Artık bu konu hakkında söylenilen hiçbir şey beni tatmin etmiyor çünkü bizzat olayın içindeydim. Teşekkürler.
        sozdedegilgozde
        Keşke dış görünüşten öte bir şeyler tartışabilsek de kilolu insanlar kilo vermek için verdikleri enerji ve parayı başka alanlara yöneltseler. Ama yok derdimiz hep dış görünüş bel ölçümüz. Giydiğimiz moda kıyafetler. Erkek ya da kadın farketmiyor. Bu dönemde herkes giydikleriyle fitlikleriyle popüler. Başarı hikayesi olarak hep kilo veren insanları gösteriyoruz.
         ozlemiko_0
         Kadınlara neden bu kadar baskı yapılıyor? Erkekler şişman olduğu zaman bu tepkilerle karşılaşmak yerine aksine daha çekici buluyorlar. Bir araştırmaya göre kızların %90'nı göbekli erkekten hoşlanıyor. Kadınların o kadar çok üstüne gidiliyor ki hepsi güzel olmak uğruna oyuncak bebeğe benzeyip tipleri, vücutları aynı oldu
          kuyinist
          Kadin her haliyle guzeldir. Kadin, kadin oldugu icin guzeldir. Ister sisman, ister zayif, ister uzun, ister kisa her seyiyle guzeldir. Tartisilacak bir konu degildir.
           thetalentedmrripley
           Kişi güzel sevmez, sevdiğini güzel görür demişler ama işte hepimizin kapıldığı çağımızın hastalıklarından birisi de BEĞENİLME/BEĞENİLMEME KAYGISI. Bu nedenle güzellik algılarını bu kadar takıyoruz. HERKES BİZİ BEĞENSİN İSTİYORUZ. Sadece güzellik de değil. Beğenilmeme kaygısı ile gerçek düşüncelerimizi bile dile getiremiyoruz; çünkü NE KADAR LIKE O KADAR MUTLULUK. İnsanlara duymak istediklerini, görmek istediklerini vermeye çalışıyoruz. Ayrıca zalimiz. Beğenmediklerimize karşı onun üzüleceğini, kırılacağını düşünmeden ağır eleştirilerde bulunuyoruz, ZORBALIK YAPIYORUZ. Güzel olmamaya ve güzel olmayana tahammül edemiyoruz. Ananı babanı mı kesti bu kişi, sapık mı tecavüzcü mü nedir bu öfke, şiddet??? Burada kesiyorum yoksa çok uzayacak.
            caffeinerboy
            Kanka zaten dikkatlice toplumlara ya da global hayata baktığında herkes aynı materyalistik hayata aynı aktivitelere aynı giyim kuşam tarzına sahip olduklarını farketmişsindır hatta meclise baktığında dahi sadece söylemleri farklı olan yaşayışları aynı insanlar var.O yüzden beğeni algılarında da tekduzelik olması şaşırtıcı değil.Materyalistik insandaki güzellik anlayışı da vücut hatlarına dayalıdır genelde,zayıflarda daha aşikardır ama kilolu insanlarda biraz silik hatlar vardır.mesela bu yüzden moda olmuş gibi gösterilip kadın erkek herkese enjekte ettik dar giymek durumu da buna örnek...
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.