Kadının Evlenince Kocasının Soyadını Alması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   raselika
   Böyle bir gerçek var. Diğer ülkelerde de böyle bir şey var mı bilmiyorum ona dair bir bilgim yok bizim ülkemiz için böyle bir durum söz konusu. Bana saçma geliyor açıkçası. Neden soy denilen kavram erkeklerden yürüyor da kadınlardan yürümüyor? Evlenince neden kocamızın soyadını almak zorundayız? Ben kabul etmiyorum, eden alsın. Etmeyeceğim için de evlenmeyeceğim zaten.
    676irmak
    Evlenince de istersen soyadını değiştirmeme hakkına sahipsin.
     myra_myra
     iranli kiracılar vardi kontrat yapacaktık. evli olduklarını söylediler iyi dedik pasaportları ve Türkiye Cumhuriyeti nin verdiği belgeleri koyduk masaya yazıyoruz. adamın adı soyadı ile kadınını tutmuyor dedim ki bu ne iş neden soyadlar aynı değil. abla bizde kadın erkeğin soyadını almıyor dediler. küçük çaplı bir şok geçirdim.
      asit
      Ataerkil toplumlarda bu şekilde diye biliyorum.. Dini boyutu var mı bilmiyorum ama İsrail Yahudilerinde soy anadan devam ediyor diye okumuştum..
       herseyinaktivisti
       Bence de saçma. Gelmişim kaç yaşına bir kimliğim var o yaştan sonra o kimliği değiştir. Olur mu öyle şey? Çok istiyorsa gelsin kendisi alsın soyadımı.
        ahpte-pateh
        Valla anaerkil düzene geçince her şey güllük gülistanlık olacak zanneden kadınlara kötü bir haberim var, Yahudiler mesela bu sisteme tabii ama onlarda kadının tek vasfı çocuk doğurmak. (Özellikle Yahudi toplumunun 3'te 1'i olan Harediler için bu böyle.) İkinci olarak bu soyad mevzusu ile bayan mevzusuna bu kadar takılınmasını anlayamıyorum. Evet bunlar da sorun ama kadınlarla ilgili binlerce ve bunlardan çok daha acil sorunlar varken bunlarla uğraşmak saçmalık. Bunlar daha kolay farkedilen ve çözülen sorunlar sanırım o yüzden herkes bu sorunlara eğiliyor. Geçiniz bu sorunları, kadın cinayetlerini azaltmayı başarınız. Not: "Anlayamıyorum" dan "Destek vermiyorum" anlaşılmasın, destekliyorum. Sadece acil bir sorun değil bence. Bu durum iki cinsiyetin denkliğini önleyici bir şey. Benim buna çözümüm herkesin kendi soyadını sürdürmesi ve doğan çocuk erkek ise babanın, kız ise annenin soyadını alması.
         who-am-i
         Gayet tabii karısının soy adını alanlar yok değil
          notuds
          erkekler kadınları eziyor falan filan.. eşitlik kavramında kadın iki soy isim taşıyabiliyor.. ha çok zorunuza gittiyse babanızın soy adını da almayın aq.. ananızın soy adı da zaten kendine ait sadece..
           atakancavdar
           Rasel seni bu platformun en yıkık kızı olarak ilan ediyorum. Bu kadar sevilmeye aç aynı zamanda bu kadar sevilmekten nefret eden biri var mıdır merak ediyorum.
            plazacalisani
            Şimdi herkes kendi soyadını alırsa aile bütünlüğü olmaz. Soyadları çoğalır. herkes birbirinin soyadını alırsa içinde çıkılmaz bir durum olur. Bu spy bir şekild devam edilmeli ancak keşke bu durum eşitlikçi bir anlayış ile devam etseydi. Buradaki soru kadının eşinin soyadını alması/almaması değil, çocukların hangi soyismiyle devam edeceği aslında.
             eski_bi_tanidik
             Saçma bence de. Ama diğer ülkelerde de var bu. Ama bir yandan da düzeni de sağlıyor. Soy neden erkeklerin üzerinden yürüyor? Bir de şöyle bir şey var; 2 çocuğun anneleri birse üvey kardeş, babaları birse öz kardeş 😤😡😠 amk malları. Ne yani annesi onun ebeveyni değil mi? Neymiş babası şeymiş de bilmem neymiş de. Yok böyle cahillik! Neyse gece gece sinirlendim
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.