Kadının Bekaretini Temsil Ettiğine İnanılan Kırmızı Kuşağın 'Gayret Kuşağı' Adı Verilen Bir Şaman Geleneği Olması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Yanlış okumadınız arkadaşlar bizim yıllar yılı adına "Bekaret kuşağı" dediğimiz, isyan çığlıkları attıran, kadının değerini sorgulatan o kırmızı kuşak kadının bekaretini falan temsil etmiyor. Bizim anlamını deyim yerindeyse yağmaladığımız gayret kuşağı bir şaman geleneği. Evlenen kadının evlilik hayatında yaşayacağı zorluklara katlanması niyetiyle kadınların beline bağlanan bu kuşak adından da anlaşılacağı gibi şaman kültüründe gayreti temsil ediyor. Kadının cinsel hayatı ile alakası olmayan bir gelenek var aslında ortada. Gel gelelim, yukarıda da bahsettiğim gibi biz bu 'gayret' niyetini bir kadının evlilik öncesi yaşadığı ya da yaşamadığı birlikteliğe indirgemişiz, namus demişiz, bambaşka anlamlar yüklemişiz. Niyet başka bir noktaya gelmiş. E hal böyle olunca elbette değerli kadın arkadaşlarıma önerim kendilerine bu kuşağı bağlatmamaları olacak. "Bekaret kuşağı diye bir şey yokmuş, bu gayret kuşağıymış meğer. Haydi o zaman yaşasın kırmızı kuşak!" diye bir şey yok tabii. Şaman atalarımızın 'gayretli bir hayat' dileği ile bağlanıyorsa elbette yaşatılabilir bu kültür ama kuşak bir kadının belinde döndürülürken "Benim kızım daha önce hiçbir erkekle birlikte olmadı" mesajı veriliyorsa ahaliye, yere batsın o kuşak.
    kania_
    Zaten bu adet eski dönemlere dayanıyor ve eskiden de bekareti temsil ediyo diye takılmıyodu adı üstünde Bi gelenek konunun kadının bekaretine bağlanmasıda saçma olmuştu.
     kafatamircisi
     Seks yapmasını bilmeyen ortadoğu barzolarının, gerdek gecesi cinsel iktidarsızlığını kabullendirme geleneği benim düşüncem.
      gregory_
      Gelenek görenek nedir ya , ne gereksiz seyler. Yüz yillar öncesinden abuk subuk seyleri bugüne getir, hiç mi akilli bir gelenek de yokmus yahu. Hala gayreti temsil etse mantikli mi olacakti, atalar magaralarda da yasadi bosverin artik.
       eski_bi_tanidik
       Bu açılan 36373878383. Baslik
        cesuryurek-
        İlginç ilk defa duyuyorum gerçekten..
         karolunita-
         Geleneğin doğrusunda bekaret kuşağı olmayabilir ama şyan türkiyede bekaret kuşağı olarak kullanılıyir ve bence önemli olan da bu
          veritas-vos-liberabit
          Hadi bir bilgide benden gelsin size. İskandinav mitolojisi üzerine çalışma yapan bazı akademisyenler, Odin'in Türk kökenli olduğunu belirtmiştir. İsveçli Tarih Profesörü Sven Lagerbring şu ifadeyi kullanmaktadır. "Our ancestors are Turks who are comrades of Oden. We have got enough evidence on this subject. There are people who want to fool you into thinking they are Goths. I don't care whether it will be discrediting for me or not. Oden and his comrades were Turks" Yani diyor ki, ''Atalarımız Oden'in yoldaşı Türklerdir. Bu konuda yeterince delilimiz var. Got olduklarını düşünmeniz için sizi kandırmak isteyen insanlar var. Benim için itibarını sarsıp düşürüp düşürmeyeceği umurumda değil. Oden ve yoldaşları Türk'tü'' Ayrıca, İskandinav Mitolojisini eserlerine geçirenlerden biri olan Snorri Sturluson (1179-1241), Prose Edda ve Heimskringla adlı eserlerinde Odin'nin "Tyrkland"dan geldiğini anlatmaktadır. Amerikalı İskandinavya Tarihi Profesörü Jesse Byock ve "Viking Society for Northern Research" adına araştırmalar yapmış olan Anthony Faulkes, Tyrkland olarak belirtilen yerin, Türk yurdu anlamına geldiğini, Odin'nin Türkiye'den, İskandinavya'ya göç ettiğini yazmışlardır Biz mitlerimize bile sahip çıkamıyoruz. Yorum sizin Thor ile akraba olanlarınız var mıdır. :D
           veritas-vos-liberabit
           Buna da yorumum şu, Her gelenek zaten bir öncesinin benzeridir ve zamanla süregelmiş her şey şekil değiştirerek yenilenerek yoluna devam eder..
            patronicee
            Ben beyaz gelinlik üzerine siyah kuşak takmıştım.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.