69
25.5.2020
Kadına Şiddette Kadınların da Payının Olması
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   bukii
   haberlerde gördüğünüz kadına şiddet uygulayan o adamları getirin aklınıza.50 metre öteden anlayabilirsiniz bu adam kavga çıkarır mı çıkaramaz mı.spiker devamında ekler 18 sabıkası bulunan adam karısını dövdü.kardeşim sen suç makinasıyla birlikte olup sana romeo olmasını mı bekliyordun?kocan pablo escobar sende onun karısı mı olacaktın?ay erkeğim benim bad boyum diye sen aldın bu adamı.adamın sabıkada yaralama var bir erkeği yaralamış ama bu haber olmuyor.zaten bu adam önüne gelene şiddet uyguluyor kadın erkek fark etmiyor.bu çiftleri yolda kavga ederken görürseniz erkeğe bişey yaptığınızda kadından "sanane o benim kocam" lafını duymanız çok olası.kadına şiddetin bitmesinin çözümü "kadına şiddete hayır" demekle gelmez "şiddete hayır" demekle gelir.kadına şiddet uygulanmasın ama erkekler birbirini kırsın soyları sopları kurusun, bu anlayışın sizede bulaşacağının farkında değil misiniz?velhasıl bu cümleler aile zoruyla veya tehditle zorlamayla evlenen kadınlar için yazılmamıştır.
    tiroyitbezi
    Henüz daha 15inde evlendirilen kız çocukları kendi rızası ile evlendirilmiyor. Doğru tespit ancak yanlış bakış açısı ile düşünülmüş.
     attanin
     Neden beceremediniz sevmeyi, baba, abi, kardeş, arkadaş, sevgili olmayı? Neden kirlettiniz sevgiyi, sevip sevilmenin değerini ya da niye kabullenemediniz reddedilmeyi? Neden? Niye hissettiremediniz güven duygusunu, ne zaman kapıldınız kadınların size ait olduğu düşüncesine? Çok mu zordu sinir kontrolü yapmak, çok mu zordu reddedilince gurur yapmadan önüne bakmak ya çok mu zordu şu ataerkil düşünce yapısından sıyrılıp kadını objeleştirmemek? Size zor, size çok zor şiddet uygulamamak,anlayışlı olmak, kadına saygı duymak... Anlamadınız bizi, sözlerimizin, protestolarımızın, gözyaşlarımızın arkasındaki gerçeği, acıyı, korkuyu... Biz özgürüz dedik siz "kendini ne sanıyor" dediniz. Biz arkadaşlarımızla dışarı çıktık siz "bu saatte ne işi olur bir kızın dışarıda" dediniz. Biz şort, etek giydik "kısa giyinmeseydi, tahrik oldum, pantolon giyse tahrik olmazdım" dediniz. Biz hep özgür ve güçlü kadınlar olduğumuzu göstermek için çabaladık, evet çabaladık çünkü siz bunu anlamadınız, anlamak istemediniz. BİZ BİRER İNSANDIK. Biz annemizin, babamızın kızıydık;biz birilerinin kardeşiydik, ablasıydık. Birilerinin en yakanı arkadaşı, birilerinin de hayranıydık. BİZİM HAYATLARIMIZ VARDI ÇOK GÜZEL VE ÖZEL. BİZİM HAYALLERİMİZ, HOBİLERİMİZ VARDI. BİZ SİZİN SEVGİLİNİZ, EŞİNİZ, KIZ ARKADAŞINIZ OLMAKTAN FAZLASIYDIK VE BİZİM SİZSİZ DE BİR HAYATIMIZ VARDI. SİZLE BİRLİKTE OLMAK YAŞAM, SİZDEN AYRILMAK ÖLÜM DEĞİLDİ BİZİM İÇİN.EN AZINDAN ÖYLE OLMALIYDI. Sizin sokakta gördüğünüz şortlu kızdan çok daha fazlasıydık biz. BİRİLERİNİN ANNESİYDİK BİZ. AMA SIZ GÖRMEDİNİZ. HEP BIR SEBEBİNİZ VARDI "HAK ETMİŞ CANIM ÖLDÜRÜLMEYİ" (!) ÖLDÜRÜLMEK NASIL HAK EDİLİYORDU??? Sizin kıyafetlerinizde sorun yoktu istediğinizi giyerdiniz sonuçta ama biz teşhirci oluyorduk bir anda. Ama asıl sorun neydeydi biliyor musunuz: Sizin gözlerinizde ve kirlenmiş kalbinizde. ORTADA BİR SUÇ VARDI SİZE GÖRE VE BU EVLİ BİR ADAMLA BİRLİKTE OLAN KADINDAYDI. ERKEK İSTERDİ SORUN VERENDEYDİ(BUNDAN DAHA SAÇMA BİR CÜMLE DUYMUŞ OLAMAM.) VE BİR ANDA KÖRLEŞTİNİZ O KADININ KARŞISINDA BİR PARTNER VARDI VE SİZ ONU GÖRMEZDEN GELİP KADINA LAF SÖYLEMEKLE MEŞGUL OLDUNUZ. ALIŞTINIZ NASILSA HER DURUMDA KADINI SUÇLAMAYA. HİÇ DÜŞÜNMEDİNİZ EĞER EVLİ BİR KADINLA BİR ADAM BİRLİKTE OLSAYDI O ADAMI DA BÖYLE SUÇLAYACAK MIYDINIZ??? BÖYLESİ DAHA KOLAY AMA DEĞİL Mİ? HİÇ ACIMIYOR İÇİNİZ NASILSA. AMA ARTIK YETER BİZİM DE HAKLARIMIZ VAR HANİ O SİZİN UNUTTUĞUNUZ HAKLAR...ARTIK DAHA FAZLA KADININ CANI YANMAMASI İÇİN HATIRLANMASI GEREKEN HAKLAR... YAŞAMA HAKKIMIZI KİMSE ELİMİZDEN ALAMAZ. BİZ KADINDIK, İNSANDIK VE ERKEĞİN BİR ADIM ARKASINDA FALAN DA DEĞİLİZ OLMAYACAĞIZ DA. NE TRAFİKTE NE İŞ NE DE AŞK HAYATINDA SİZİN ŞİDDETİNİZE, TACİZİNİZE MARUZ KALMAK ZORUNDA DEĞİLİZ. İNSANLARA KADIN, ERKEK, TÜRK,KÜRT, MÜSLÜMAN, HRİSTİYAN, YOK ŞU PARTİDEN DİYE BAKACAĞINIZA "İNSAN " OLDUĞUMUZU HATIRLAYIN "BİZİM İNSAN OLDUĞUMUZU" BAZEN İNSAN KARŞISINDAKİNİ KENDİSİ SANIYOR AMA YOK BİZ "İNSANIZ " SADECE...
      uslanmazbu
      Bu doğru maalesef. Bazı doğrular gibi Buda can yakıyor. Ama şöyle bir durum var beraber olduğun insanın içinde yatan o canavarı göremiyorsun bazen o kadar iyi oynuyor ki. Kadın erkeğin kaburgasından yaratıldı böyle bir ayet vardı. Düşünüyorum madem ki böyle bir erkek kaburgasını nasıl kırabilir parçalayabilir ve öldürebilir. Öldüren bir sevgi istemiyoruz demişti berfinin avukatı. Ya benimsin ya kara toprağın. Benden boşandın mı ayrıldın mı beni sevmiyor musun o zaman öleceksin. Kıskançlık krizi geçirdim o zaman öleceksin. Abi siz hangi kafayı yaşıyorsunuz. Her gün sadece haberimiz olan bir kaç kadın cinayeti görüyoruz ve o kadar alıştık ki alıştırdılar ki artık tepki veremeyecek duruma geldik. Peki haberimiz bile olmadan dünyanın her hangi bir yerinde ölen( öldürülen) kadınlarımız? Susmayın arkadaşlar ne olur susmayın fiziksel şiddet değil psikolojik şiddet karşısında dahi susmayın çünkü biz sustukça öldürüleceğiz ve buna devam edecekler
       lastkingdombangtan
       o kadar haklısın ki şu an sana lanet okuyorum.
        nunukafasi
        Yine erkek bakış açısı yine yanlı bir anlayış. Şöyle ki gördüğünüz o kadınların çoğu o adamlardan ayrılamadıkları için kendilerini koruyamadıkları için o adamlarla birlikte olmaya devam ediyor. Devlet de aileler de kadınlara sahip çıkmıyor. O kadınlar bile bile o adamlarla birlikte olmuyorlar. Sadece o erkekler o kadınları bırakmıyor. Sürekli bir şeylerle tehdit edip sindirip kendilerine bağımlı hale getiriyorlar. Bunu aklınızdan çıkarmayıp yorumlarınızı yapın.
         meyvesebze
         Yani kismen dogru...Ama aile zoruyla evlendirilenler?Tercihini kendi yapamayanlar?
          imailahorsilah
          Kadınlar öyle hasta adamlarla bu sapkınlıklarını bilmeden de birlikte oluyor olabilir. Yani bir neticeye varılması imkansız bir konu, elbette bunu bilenler de var. Onlar da bir şekilde, tercihlerinin kurbanı oluyor. Ancak, doğru seçimi yapamamış olmaları, şiddet görmelerinin normal olduğunu kesinlikle göstermez. Yaptırımlar caydırıcı olmak hususunda güçlü olabilir, uygulanırsa.
           _sansasyonel_
           Türk dizilerinin de büyük bir payı olduğunu düşünüyorum.
            rarero
            Siz ne saçmalıyorsunuz gerçekten? Hiçbir sebep şiddetin geçerli bir nedeni olamaz. Gerçekten yazık zihinlerinize.
             amakafamiznasiguzel
             off geliiyor gelmekte olan... kaosa davetiye çıkarmışsın resmen nbcnvbzxmc ama doğru tespit ben okeyledim
              ofansifvekaramizah
              Efendi yerine piç erkek tercih edebilirler bunu gayet olağan karşılarım fakat serseri,tehlikeli erkek tercih edildiğinde nedense sonuç üzücü olabiliyor.
               hesapsilindi00
               Sadece medya hususunda katıldığım bir yorum
               /
               0

               Tarihe Göre

               İçerik bulunamadı.