8
21.7.2020
Kadın Cinayetleri Politiktir
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   plazacalisani
   Kadın cinayetleri politiktir. Farkında olmadan yapılsa bile politiktir. İzmir'in bir ara güzel bir uygulaması vardı. Gece otobüsüne binen kadınları şoför istediği yerde indirebiliyordu. Herkes takdir etti. Sonrasında bir ara pembe otobüs meselesi oldu. Herkes yuhaladı. Aslında bu ikisi de aynı amaca hizmet veriyordu. Kadının güvenliğini sağlamak. Tabi pembe otobüs muhafazakar kesimin erkeklerle aynı ortamda olmaması için de bir seçenekti ama konumuz bu değil. Yapılan iyi bir niyetle olsa da bundan 500 yıl sonra "sokaklar kadınlar için uygun değildir" anlayışının temeli bu. Nitekim bu nedenle feministler cinsiyetçi söylemleri dilimizden çıkarmaya çalışıyor. Gazetelere filan bakın, hepsinin 3. sayfasına kadına yönelik bir şiddeti görürsünüz. Garip olan da pek çok haberde "namus için öldürdü" gibi cümleler var. Sürekli olarak haklı bir sebep ve bir gerekçe gösterilmeye çalışıyor. Bu da ataerkil toplum düzeni politikasını besliyor. Kadın cinayetleri politiktir, öyle olduğu bilinmese de politiktir.
    detokssuyu
    Politiktir çünkü kadın cinayetleri toplumsal cinsiyet rolleri üzerinden yürür. Toplumsal cinsiyet rolleri, toplum ve toplumu manipüle eden yönetim anlayışı tarafından sürekli olarak üretilir. Toplum kadını değersiz, zarar verilebilir, söz hakkı olamayan bir meta olarak görür. Kadın güçsüzdür, tek başına bir anlam ifade etmez. Ancak bir erkeğin hegemonyası altında var olabilir. Yıllar yılı bu anlamsız düşüncelerle yetiştirilen kuşakların sağlıksız zihinleri kendilerinde kadınları öldürme hakkını görür.
     redblack
     Malesef ki...
      herseyinaktivisti
      Kesinlikle öyledir. Dünyadaki her şey politiktir zaten. Farkında olmadan birilerinin çizdiği siyasi yolda ilerliyoruz her birimiz.
       attanin
       Neden beceremediniz sevmeyi, baba, abi, kardeş, arkadaş, sevgili olmayı? Neden kirlettiniz sevgiyi, sevip sevilmenin değerini ya da niye kabullenemediniz reddedilmeyi? Neden? Niye hissettiremediniz güven duygusunu, ne zaman kapıldınız kadınların size ait olduğu düşüncesine? Çok mu zordu sinir kontrolü yapmak, çok mu zordu reddedilince gurur yapmadan önüne bakmak ya çok mu zordu şu ataerkil düşünce yapısından sıyrılıp kadını objeleştirmemek? Size zor, size çok zor şiddet uygulamamak,anlayışlı olmak, kadına saygı duymak... Anlamadınız bizi, sözlerimizin, protestolarımızın, gözyaşlarımızın arkasındaki gerçeği, acıyı, korkuyu... Biz özgürüz dedik siz "kendini ne sanıyor" dediniz. Biz arkadaşlarımızla dışarı çıktık siz "bu saatte ne işi olur bir kızın dışarıda" dediniz. Biz şort, etek giydik "kısa giyinmeseydi, tahrik oldum, pantolon giyse tahrik olmazdım" dediniz. Biz hep özgür ve güçlü kadınlar olduğumuzu göstermek için çabaladık, evet çabaladık çünkü siz bunu anlamadınız, anlamak istemediniz. BİZ BİRER İNSANDIK. Biz annemizin, babamızın kızıydık;biz birilerinin kardeşiydik, ablasıydık. Birilerinin en yakanı arkadaşı, birilerinin de hayranıydık. BİZİM HAYATLARIMIZ VARDI ÇOK GÜZEL VE ÖZEL. BİZİM HAYALLERİMİZ, HOBİLERİMİZ VARDI. BİZ SİZİN SEVGİLİNİZ, EŞİNİZ, KIZ ARKADAŞINIZ OLMAKTAN FAZLASIYDIK VE BİZİM SİZSİZ DE BİR HAYATIMIZ VARDI. SİZLE BİRLİKTE OLMAK YAŞAM, SİZDEN AYRILMAK ÖLÜM DEĞİLDİ BİZİM İÇİN.EN AZINDAN ÖYLE OLMALIYDI. Sizin sokakta gördüğünüz şortlu kızdan çok daha fazlasıydık biz. BİRİLERİNİN ANNESİYDİK BİZ. AMA SIZ GÖRMEDİNİZ. HEP BIR SEBEBİNİZ VARDI "HAK ETMİŞ CANIM ÖLDÜRÜLMEYİ" (!) ÖLDÜRÜLMEK NASIL HAK EDİLİYORDU??? Sizin kıyafetlerinizde sorun yoktu istediğinizi giyerdiniz sonuçta ama biz teşhirci oluyorduk bir anda. Ama asıl sorun neydeydi biliyor musunuz: Sizin gözlerinizde ve kirlenmiş kalbinizde. ORTADA BİR SUÇ VARDI SİZE GÖRE VE BU EVLİ BİR ADAMLA BİRLİKTE OLAN KADINDAYDI. ERKEK İSTERDİ SORUN VERENDEYDİ(BUNDAN DAHA SAÇMA BİR CÜMLE DUYMUŞ OLAMAM.) VE BİR ANDA KÖRLEŞTİNİZ O KADININ KARŞISINDA BİR PARTNER VARDI VE SİZ ONU GÖRMEZDEN GELİP KADINA LAF SÖYLEMEKLE MEŞGUL OLDUNUZ. ALIŞTINIZ NASILSA HER DURUMDA KADINI SUÇLAMAYA. HİÇ DÜŞÜNMEDİNİZ EĞER EVLİ BİR KADINLA BİR ADAM BİRLİKTE OLSAYDI O ADAMI DA BÖYLE SUÇLAYACAK MIYDINIZ??? BÖYLESİ DAHA KOLAY AMA DEĞİL Mİ? HİÇ ACIMIYOR İÇİNİZ NASILSA. AMA ARTIK YETER BİZİM DE HAKLARIMIZ VAR HANİ O SİZİN UNUTTUĞUNUZ HAKLAR...ARTIK DAHA FAZLA KADININ CANI YANMAMASI İÇİN HATIRLANMASI GEREKEN HAKLAR... YAŞAMA HAKKIMIZI KİMSE ELİMİZDEN ALAMAZ. BİZ KADINDIK, İNSANDIK VE ERKEĞİN BİR ADIM ARKASINDA FALAN DA DEĞİLİZ OLMAYACAĞIZ DA. NE TRAFİKTE NE İŞ NE DE AŞK HAYATINDA SİZİN ŞİDDETİNİZE, TACİZİNİZE MARUZ KALMAK ZORUNDA DEĞİLİZ. İNSANLARA KADIN, ERKEK, TÜRK,KÜRT, MÜSLÜMAN, HRİSTİYAN, YOK ŞU PARTİDEN DİYE BAKACAĞINIZA "İNSAN " OLDUĞUMUZU HATIRLAYIN "BİZİM İNSAN OLDUĞUMUZU" BAZEN İNSAN KARŞISINDAKİNİ KENDİSİ SANIYOR AMA YOK BİZ "İNSANIZ " SADECE...
        ulubatli_hasan
        Politik ise katilin tuttuğu siyasi partiyi masaya yatıralım o zaman.
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.