İyilik İllaki Gizli mi Yapılmalıdır?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   YouTube kanallarında yayınlanan iyilik temalı sosyal deneyleri, çocuklara, ekonomik durumu iyi olmayan insanlara yapılan yardımların bangır bangır duyurulması ve bunun ticari bir amaçla kullanılmasına karşıyım. "Sağ elin verdiğini sol el görmemeli" düşüncesi hakim toplumun büyük çoğunluğunda ki doğru bir düşünce. Yardım alan kişinin mahcup olabileceği, kendini kötü hissedeceği aşikar, özellikle bu insanlar sosyal medyaya meze oluyorlarsa. Özetle, yapılan iyilikleri sosyal mecralarda bir şov haline dönüştürmek ve deyim yerindeyse insanların yokluklarından, zor durumlarından prim kasıyor olmak yanlış ama gerçek dünyada durumun böyle olmadığını düşünüyorum. Geçenlerde bir arkadaş ortamımda tam olarak bu konu üzerinden ciddi tartışma çıktı. Arkadaşlarımızdan biri ihtiyacı olan çocukların eğitimlerine destek olduğunu, ailelere değil çocuklara eğitim hayatları için destekte bulunduğunu, yardım ettiği çocukların okul toplantılarına katıldığını, ders notlarını yakından takip ettiğini, öğretmenleri ile iletişim halinde olduğunu anlattı. Bunun bir çocuğun hayatına dokunmanın minik rakamlarla ve paranın odak noktası olmadığı yöntemlerden biri olduğunun altını çizmekti derdi. Grupta rahatsız olanlar oldu haliyle bu gibi yardımların dillendirilmemesi gerektiğini düşünüyorlardı çünkü. Benim de aklıma yatan ve hayata geçirmek istediğim bir yöntemden söz ediliyordu oysaki. Şunu demek istiyorum, bu gibi yardımları konuşmak, sosyal çevre ile paylaşmak o kadar da kötü bir şey değilmiş aslında. Örnek olmak gerekliliği doğru. Size sormak istediğim ise yapılan yardımlar her anlamda bir sır olarak mı kalmalı?
    mevsimlerdensnbahar61
    Farkındalık yaratmak güzel ama bunu alışkanlık haline getirip reklamcılığa yönelmek yanlış
     ladyfierce
     'Sağ elin verdiğini sol el görmesin' çok doğru bir sözdür. Tanınmış isimlerin teşvik amaçlı başlattığı kampanyaları ve türevlerini harici tutuyorum. Onun dışında, iyilik sessiz sedasız yapılır. Diğerlerinin adı "gösteriş ve kibir" olur.
      asit
      Gizli olmalı bence de. bunu dillendirip şova dönüştürdüğün zaman hiçbir samimiyeti kalmıyor.
       palmiye
       Bir elin verdiğini diğer el duymamalı. Reklâm haline geldiğinde iyilik yapılan kişi rencide olabilir ve tüm güzelliği gider.
        fuzbing
        Dio çok uzun okumadım haklısındır. Ben yine de fikrimi söyleyeyim,gizli olsa güzel olur. Amaç iyilik yaparak karşıdakine bi iyilik yapmaksa başkalarına göstermeyerek bi iyilik daha yapmış oluruz.
         ezgizm
         Karşıdaki kişiyi incitmeden, kuralları aşmadan kim ne şekilde isterse yapabilir.
          676irmak
          Sır değil tabi ki de ama reklam yapılır gibi de yapılmaz yani.
           badideasensei
           Ben yapacak olsam söylemem ama kişiden kişiye değişir.
            sedefartuny
            Gizemli bir hal yaratmak yanlış. Yardım alan insanlar dilencilik mi yapıyor? Ki bu da utanılacak bir şey değil. Hayata katkı sağlamak, etrafa güzellik saçmak önemli burada önemli olan kullandığınız dil. Ben yaptım, ben yardım ettim değil, bunun elimizden geldiğince herkesin yapması gereken bir imece duygusuna dönüşmesi gerek. Niyetiniz buysa zaten doğru olanı yapıyorsunuz. Bundan bir şekilde nemalanmaya çalışanlar ise niyeti ve kalbi kötü insanlar.
             benita
             “İyilik yap denize at” demişler, ne güzel demişler. Bu arada Youtube’da gördüklerimiz iyilik değil şov
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.