78
6.1.2021
İyilik İllaki Gizli mi Yapılmalıdır?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   mrlawyerkk
   YouTube kanallarında yayınlanan iyilik temalı sosyal deneyleri, çocuklara, ekonomik durumu iyi olmayan insanlara yapılan yardımların bangır bangır duyurulması ve bunun ticari bir amaçla kullanılmasına karşıyım. "Sağ elin verdiğini sol el görmemeli" düşüncesi hakim toplumun büyük çoğunluğunda ki doğru bir düşünce. Yardım alan kişinin mahcup olabileceği, kendini kötü hissedeceği aşikar, özellikle bu insanlar sosyal medyaya meze oluyorlarsa. Özetle, yapılan iyilikleri sosyal mecralarda bir şov haline dönüştürmek ve deyim yerindeyse insanların yokluklarından, zor durumlarından prim kasıyor olmak yanlış ama gerçek dünyada durumun böyle olmadığını düşünüyorum. Geçenlerde bir arkadaş ortamımda tam olarak bu konu üzerinden ciddi tartışma çıktı. Arkadaşlarımızdan biri ihtiyacı olan çocukların eğitimlerine destek olduğunu, ailelere değil çocuklara eğitim hayatları için destekte bulunduğunu, yardım ettiği çocukların okul toplantılarına katıldığını, ders notlarını yakından takip ettiğini, öğretmenleri ile iletişim halinde olduğunu anlattı. Bunun bir çocuğun hayatına dokunmanın minik rakamlarla ve paranın odak noktası olmadığı yöntemlerden biri olduğunun altını çizmekti derdi. Grupta rahatsız olanlar oldu haliyle bu gibi yardımların dillendirilmemesi gerektiğini düşünüyorlardı çünkü. Benim de aklıma yatan ve hayata geçirmek istediğim bir yöntemden söz ediliyordu oysaki. Şunu demek istiyorum, bu gibi yardımları konuşmak, sosyal çevre ile paylaşmak o kadar da kötü bir şey değilmiş aslında. Örnek olmak gerekliliği doğru. Size sormak istediğim ise yapılan yardımlar her anlamda bir sır olarak mı kalmalı?
    badideasensei
    Ben yapacak olsam söylemem ama kişiden kişiye değişir.
     676irmak
     Sır değil tabi ki de ama reklam yapılır gibi de yapılmaz yani.
      visnelikapkek
      Ben yapılan iyiliğin gösterilmesinden rahatsız oluyorum. Bazı insanlar çevreleri ne kadar iyiyse dünyayı da öyle zannediyor. Bazen farkındalık için gerekli :)
       benita
       “İyilik yap denize at” demişler, ne güzel demişler. Bu arada Youtube’da gördüklerimiz iyilik değil şov
        mevsimlerdensnbahar61
        Farkındalık yaratmak güzel ama bunu alışkanlık haline getirip reklamcılığa yönelmek yanlış
         ladyfierce
         'Sağ elin verdiğini sol el görmesin' çok doğru bir sözdür. Tanınmış isimlerin teşvik amaçlı başlattığı kampanyaları ve türevlerini harici tutuyorum. Onun dışında, iyilik sessiz sedasız yapılır. Diğerlerinin adı "gösteriş ve kibir" olur.
          fuzbing
          Dio çok uzun okumadım haklısındır. Ben yine de fikrimi söyleyeyim,gizli olsa güzel olur. Amaç iyilik yaparak karşıdakine bi iyilik yapmaksa başkalarına göstermeyerek bi iyilik daha yapmış oluruz.
           asit
           Gizli olmalı bence de. bunu dillendirip şova dönüştürdüğün zaman hiçbir samimiyeti kalmıyor.
            cinayetvaraga
            gizli yapılsın tabi. başkasını mağduriyetinden dolayı ezilmiş hissettirmeye gerek yok.
             palmiye
             Bir elin verdiğini diğer el duymamalı. Reklâm haline geldiğinde iyilik yapılan kişi rencide olabilir ve tüm güzelliği gider.
              ezgizm
              Karşıdaki kişiyi incitmeden, kuralları aşmadan kim ne şekilde isterse yapabilir.
               sedefartuny
               Gizemli bir hal yaratmak yanlış. Yardım alan insanlar dilencilik mi yapıyor? Ki bu da utanılacak bir şey değil. Hayata katkı sağlamak, etrafa güzellik saçmak önemli burada önemli olan kullandığınız dil. Ben yaptım, ben yardım ettim değil, bunun elimizden geldiğince herkesin yapması gereken bir imece duygusuna dönüşmesi gerek. Niyetiniz buysa zaten doğru olanı yapıyorsunuz. Bundan bir şekilde nemalanmaya çalışanlar ise niyeti ve kalbi kötü insanlar.
                kania_
                Bence iyilik gizli yapılmalı sonuçta sağ elin yaptığını sol el bilmemeli
                 karolunita
                 bence evet, karşıdakini utandırmamak amaçlı gizlenmeli en azından
                  nickimdebileolmaz
                  Ne için yaptığına bağlı bazı insanlar göstermelik ve teşvik için yapıyor, bazıları dikkat çekmek için yapıyor, bazıları iyi hissetmek için yapıyor :D
                   absurdizm
                   evet. yoksa hep devamını beklerler.
                    ozlemiko_0
                    Tabi ki gizli yapılmalı. Diğer türlüsü resmen duygu sömürücülüğü ve karşıdaki insanı rencide etmek oluyor
                     _gizem_
                     göze soka soka yapmak çok yanlış bence sol elin verdiğini sağ el bilmemeli gibi bi söz vardı sanırım...
                      secretagentzero
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.