420
9.11.2020
İyi Bir Yönetimle Türkiye Kaç Yılda Kendine Gelir?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   mrlawyerkk
   Üzerine çok yazdık, çizdik, konuştuk ancak dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifası içimizde her daim diri tuttuğumuz umut tohumların filizlenmesine sebep oldu. Kötü günlerden geçiyoruz bir ekonomik kriz içerisindeyiz ancak sürdürülebilir bir kalkınma planı ile 3-5 yıl gibi bir süre zarfında toparlanabiliriz. Milim şaşmadan uygulanacak doğru politikalar ile çok şey değişebilir.
    dr.rock
    Ülkemiz asla normale dönmeyecek, bu ancak dünya genelinde dengelerin değişmesi yani maalesef yaşanacak bir kaos sonrası olabilir. Ha Atatürk falan yaşıyo olsa böyle konuşmazdım ama en umutlu tahminim 300 yıl
     okadin
     Bakanın istifası ile olacak iş değil bu. Kötüye gidiş biraz olsan durabilir ancak iyiye doğru bir seyredişin bu şartlar altında gerçekleşeceğini düşünmüyorum. Ortak değerlerimiz yağmalanırken, kolektif bilinçten ve çabadan her gün daha da uzaklaşırken mümkün değil. Evet Türkiye iyi bir yönetim ile süre ne olur olsun toparlanabilir ama biz o iyi yönetim sistemini bu ülkede artık kuramayız.
      sedefartuny
      İktisadi açıdan daha hızlı ilerleme gösterebiliriz belki ama toplumsal olarak bu ilerleme ne yazık ki daha yavaş ve sancılı olacaktır. Sağlıklı bir yönetim hesap soran, sorgulayan yönetilenlerle mümkün önce bunu yapıyor olmamız lazım.
       busrawashere
       18 ya da 2023
        yagmur_ults
        3-5 yıl bana az gibi geliyor. Türkiyenin gelişmesi için sadece para yetmez, insanların düşüncelerininde gelişmesi gerekiyor. Mesela namus bekçileri, aşırı dindarlar, başka dine saygısı olmayanlar, başka insanların hayatına karışanlar vs... Tecavüzcüye, kadına şiddet uygulayanlara bile o kadar az hapis cezası veriliyor ki (hatta çoğuna verilmiyor). Bunların hepsi toplumumuzda değişmesi gereken şeyler ki Türkiye kendine gelsin.
         peripedia
         Toplum olarak biz düzelmedikçe hiçbir şey değişmez. Ölümden korkup sıtmaya razı olunca ölümümüz ağır çekimli olacak. Ben bir şeylerin düzelebileceğine olan inancımı çoktan yitirdim.
          detokssuyu
          Üretim olacak, fabrikalar kurulacak, istihdam olacak ki toparlayacak bunlar için de asgari 10 yıl şart.
           cukopurto
           kendine gelmek derken neyi kastediyorsunuz? genç cumhuriyet zamanı 1930-1950 arası der iseniz 7-10 yıl arası ama gelişmekte olan ülkeden çıkıp gelişmiş ülkeye geçiş anlamda der iseniz üzgünüm ki +20 yıl kadar süre ihtiyacımız var oda eski parlamenter sistem ile beraber gelişmiş ülkelerde ki gibi adalet sistemi eğitim sistemi ekonomi sanayi kalkınma sistemi öyle betonları üst üste yığarak gelişmek olmaz.
            ahpte-pateh
            Atatürk bile toparlayamadı (Bknz: Menemen Olayı), pardon da biz kimiz? Toplum aptal olunca diğerler fos oluyor.
             muratsavas
             Tek sıkıntımız mali sorunlar olsa bir rakam vermek daha kolay olurdu. Eğitiminden, adaletine sorunlar bu kadar artmışken, halkın toplumsal bilinci zarar görmüşken sağlıklı bir toparlama pek de mümkün görünmüyor. Doların düşmesi ne kadar güzel görünse de 3 gibi değerlere düşebilecek mi gerçekten? Üstelik bizim dolarla işimiz bile yok (!)
              damladamlo
              Sittin sene kendine gelemez. Kaldi ki bunlar gitse bile arkalarinda bi bu kadar daha var.
               raselika
               Yani çok uzun zaman alacağını düşünüyorum. 17 yılın en kazı öyle kolay kolay çözülmez. İşe temelleri düzelterek başlamak gerekiyor. Başta her türlü eşitliği sağlamak gerekiyor toplumda. Bu da öyle hemen olacak bir şey değil.
                plazacalisani
                Minimum 50 yıl. Bunun sebebi eğitim, daha doğrusu şu an olan eğitimsizlik. Süper ötesi imkansız bir yönetim de gelse, halkın eğitim seviyesi belli. Bir kesim çok iyi imkanlara sahip olabiliyorken, başka bir kesim eğitimin e'sinden bir haber. Ortada bir kısım ise standart altı bir eğitim alıyor. Doğal olarak ne o şahane hükümeti, ne de yapmak istediklerini anlamayacağız. Şimdi iyi bir yönetim gelse, iyi bir eğitim reformu olsa, bu insanların büyüyüp ülkeyi kalkındırması minimum 50 yıl.
                 ceviz-agaci
                 Öyle bir sevdiler ki ülkemi bakir bir yeri kalmadı....
                  dedikoduvar
                  Gelmez bence, tabi toparlanır iyiye gider. Şuandan çok daha iyi olur ama eskisi gibi olmaz. Torunlarımız ülkeden şikayet edince biz neler gördük siz daha birşey görmediniz deriz
                   hayatimsirtcantamda
                   10 yıl veriyorum minimum. Bnece toparlanacaz umutluyum ben sadece biraz zaman alacak
                   /
                   0

                   Tarihe Göre

                   İçerik bulunamadı.