İyi Bir Meyhanenin Olmazsa Olmazları Nelerdir?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   terliklihayvan
   yıllardır meyhanelere girip çıkarım. bu süre zarfında iyi bir meyhanenin nasıl olması gerektiğine dair epey fikir biriktirdim. hem pandemi nedeniyle zor durumda kalan bu güzide mekanlara bir selam çakalım, hem de iyilerine de sahip çıkalım ki kaybolup gitmesinler. olmazsa olmazlar: 1. mezelerin lezzeti ve çeşitliliği: meyhaneye karın doyurmak için gidilmez. daha ziyade, hem rakının lezzetini artıracak, hem de palette cleanser olacak mezelerden oturum boyunca tırtıklanır. bu nedenle mezelerin lezzetli olması çok önemli bir husustur. çok çeşide de gerek yoktur aslında, yeter ki lezzetli olsunlar. çeşit sayısı bu noktada bonus olur. 2. ortamın rahat, huzur ve güveni: meyhane çoğu kişi için ev gibidir, beğendiğiniz mekanın müdavimi olursunuz. bu nedenle ortamın rahat, huzurlu ve güvenli olması önemli bir parametredir. neyi kast ediyoruz? habire kavga çıkarıp ortamı teksasa çeviren kimselerin bulunmaması, böyle bir durumda anında müdahale edilmesi, rahatça sohbet edilebilmesi, gürültü ve kalabalık seviyesinin makul olması, masaların kıç kıça olmaması, mekanın kasıntı olmaması, müdavimlerin sizin gibi olması, ambiyansın huzurlu, dekorasyonun sıcak olması vb. ortamdaki kadın/erkek oranının eşite yaklaşık olması yada kadınlar lehine fazla olması bonus. (fesatlık yapmayın, bu durum meyhanenin kalitesini gösterir) 3. canlı müzik kalitesi: meyhane denince akla fasıl gelir. her ne kadar yakın dönemde meyhanelerin bir kısmı “eller havaya” konseptine dönmüş olsalar da aslolan sanat müziğinin kaliteli icrasıdır. ne anlıyoruz kaliteli icradan? Şarkılar yarım yamalak çalınmayacak, masalar gezilmeyecek sazlar köşelerinde oturup çalacaklar, enstrümanlar yeterli olacak ve birbirlerini bastırmayacak (örneğin ud varsa yanındaki klarnet yada kanun udun sesini gölgelemeyecek), repertuar yeterince zengin olacak, şarkı söylemek adı altında bağırıp çağırılmayacak vb. sazlar notayla çalıyorsa bonus. 4. hizmet kalitesi: dedik ya ev gibidir diye, bir sipariş verirken de evde gibi olacak insan. kafanızı kaldırıp dakikalarca garson aramayacaksınız, ancak sürekli tepenizde de olmayacaklar. garsonlar arkadaşça, hoş sohbet olacak ancak bu durum hizmet kalitesini etkilemeyecek. sevdiğiniz mezeleri, rakıyı hatırlamaları, isminizle hitap etmeleri bonus.
    disi.ejderya
    Meyhane dedin beni benden aldın. )) son müdavimi olduğum mekanda aile gibi olmuştuk. Solist arkadaşa sarki söylerken rakı icirmistim samimiyetine dayanarak. Rakıyı sek tercih edip yanina bir şey yiyip içmeyi tercih etmem. Mekan kapanana yakın cikan ufak kavgalar tuzu biberi yahu 😅
     kafatamircisi
     manzarası da çok önemli
      terliklihayvan
      5. temizlik: başta tuvaletler olmak üzere, mekanın genel temizliği, kül tablalarının anında değiştirilmesi vb önemli faktörler. tuvalet kapasitesi sıra beklemeyi gerektirmeyecek durumdaysa bonus. 6. rakıyı saklama: madem meyhane ev gibidir, bitmeyen rakı da üzerine isminiz yazılarak saklanır. bu meyhane kültürünün önemli adetlerindendir. bir daha gittiğinizde kalan rakınızı içersiniz. siz daha söylemeden kalan rakının masaya gelmesi bonus. 7. ehl-i keyf: rakıyı sek içenlerin olmazsa olmazı olan bu muhteşem icat ne yazık ki pek çok meyhanede ya yok, yada sınırlı sayıda. ehl-i keyfin her meyhanede bulunması elzem. ısınınca siz söylemeden yenisiyle değiştirilmesi bonus. 8. çay servisi: muhabbetin ortalarında içilmeye başlanan ara çayı, pek çok meyhane müdaviminin önemli mezelerinden. dolayısıyla çay istediğinizde bulabilmek önemli. çaylar demlendikçe toplu dağıtılması bonus. 9. ikramlar: ev gibi bir meyhanede, arada bir istemediğiniz halde masanıza konan ikram mezeler olur, doğru zamanda gelen bu ikramların tadı bir başka olur. bunlarla ilgili sizden feedback alıp da kendilerini geliştiriyorlarsa bonus. 10. fiyatlama: muhakkak ki sunulan hizmetin bir bedeli olacak. üzerinizdeki rahatlatıcı etki de göz önüne alınırsa, bu bedelin çok cüz’i olmasını da beklememek lazım. ancak meyhaneden kalkarken kendinizi tecavüz kurbanı gibi de hissetmemeniz gerek. kaliteden ödün vermeden fiyatı makul tutan mekanlar bonus. bonuslar: 1. olmayan rakıyı/mezeyi bulup gelme: bazen canınız mekanda olmayan, ama yakında bir yerlerden kolayca temin edilebilecek bir meze çeker, yada istediğiniz rakı yoktur da başkaları vardır. bu noktada meyhanenin tavrı önemlidir. mutlaka yapılacak diye bir kaide yok, o yüzden bonustur. 2. olağan üstü durumların yönetimi: diyelim ki müzik bitti, ancak sizin halen şarkı söyleyesiniz var. yada mekanın kapanma saati geldi ancak muhabbet bitecek gibi değil. bu gibi durumlarda mekanin tavrı önemli oluyor. Muhakkak uyulması gereken kurallar var, ancak olağan üstü durumlarda bu kuralların imkanlar dahilinde esnetilebilmesi lazım. mutlaka yapılacak diye bir kaide yok, o yüzden bonustur. 3. meyhanenin konumu: hiç kimse keyifli bir gecenin ardından uzun yol gitmek istemez. bu yüzden meyhane mahalleleri yerine mahalle meyhaneleri tercih edilir. tabii ki bu da bonus. 4. meyhanenin manzarası: içerideyseniz neyse de, dışarıya bakabiliyorsanız, meşrebinize göre güzel bir manzara tercih edersiniz. teşekkürler kafatamircisi.
       cinayetvaraga
       Bak şimdi babacan iyi meyhanede ilk evvela masada iyi dostlar olacak. onlar olmadı mı geri kalan hiçbir şeyin anlamı yok. Mezeler yedirecek kendini. lakerdası, kalamarı, ahtapot ızgara tereyağında, beyaz peynir, kavun, karides mantı, levrek sarma, deniz börülcesi, nuraniye olacak. ana yemeğe hiç gerek yok. sandalye konforlu olsun. sonra gece bitmez. kış ayıysa da üşütmeyecek birndizayn olsun. Canlı muzik hiç sevmem. sonra goygoycu gereksiz bir tayfa geliyor, ortamın tadı kaçıyor. çok keyifliysem akdeniz melodileri ama enstrümental olacak. ortamın havası ağir olacaksa da sanat musikisi eşliğinde icmek yerinde olur. bu şartlar olduktan sonra mekanın nerede olduğunun hiç önemi yok. dostlarla içiyorsan ister kumsal, ister dağ başı isterse şehrin ortasında duvarlarla çevrili olsun o masada gönüller tutsak kalır.
        killforyou
        nefis yazı olmuş okurken meyhaneye gidesim geldi. hatta cuma günü gideyim ya ne işim var sanki. gelelim benim için önemli olan şeylere, içeride kadın popülasyonu olacak. öyle erkek erkeğe kendi aralarında gülüp eğlenen insanlara lafım yok ama ben kadının olmadığı yerde iyi hissetmiyorum. gelip zurnacı kulağınıza üflemeyecek. zurna yok biliyorum ama müzisyenler masa masa dolaşınca muhabbet arasında tat kaçırıyor. sadelik çok önemli. oraya gelen insanlar kasıntı olsun diye gelmemeli keyif yapıyoruz şurada.
         gossipdio
         daha önce hiç meyhaneye gitmedik ama müzik demek istiyorum şöyle arkadan hafif efkarlı müzik
          silmarillion
          İyi yapılmış bir deniz börülcesi salatası
           sihirbaz
           kafa dengi arkadasınız olmasınıdır o meyhane ne kadar güzel olursa olsun onu daha güzel yapan içtiğin kişidir 🥂
            marvelhulk
            tabi ki rakısı ve sarkıları canlı müzik seviyorum ben keşke yine gitsem 🙄
             minmina
             iyi müzik ve kaliteli ortamdır bence. içip içip dingonun ahırına çevirenleri almayacak mutlaka
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.