İstanbul'da Kadın Olarak 1 Gün Geçirmek
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   plazacalisani
   Sabah kalkıyorum, mutsuz bir şekilde hazırlanıyorum. Bir kadın olduğum için giyeceğim kıyafeti en küçük ayrıntısına kadar inceleyerek bakıyorum geceden. Ola ki üstüme giydiğim gömlek içimi gösteriyor mu? Dekoltem fazlaca açık mı? Giydiğim eteğin yırtmacı çok mu derin? Binlerce kere böyle şeylere dikkat etmeyeceğim yarın diye söz veriyorum kendime, ne de olsa özgürüm ya. Ama bir sonraki gün yine laf yememek ve başıma iş almamak için bıkmış olarak aynı şekilde hazırlanacağımı biliyorum. Durağa çıkıyorum, otobüs bekliyorum. Allah'tan gün aymış, hava aydınlık. Biniyorum otobüse kendime kadınlara yakın bir yer seçiyorum. Kazasız belasız 1-2 bakışa maruz kalarak sadece bir "oh" çekerek ayrılıyorum. İş yerine geliyorum, daha önceden bir yöneticinin akrabasını reddettiğim için neredeyse atılma tehlikesi yaşadığım iş yerine. Her gün o bakışlara maruz kalıyorum. Bu arada diğer bir kadın iş arkadaşım da "çok sesli güldüğü ve çok renkli giyindiği için" uyarı aldı. Aynı şekilde eve geri döndüm. Bir arkadaşımla oturdum ve dönerken karanlıktı o nedenle tedirgindim. Arkadaşımla evde görüşemedim çünkü erkek, tek yaşıyorum, apartmandakiler laf edebilir. Bu İstanbul'da yaşayan bir arkadaşımın ya da benim ya da herhangi bir kadının genellikle yaşadığı 1 gün ya da 1 günün bir parçası. Ayrıntılara da fazla girmedim. Nasıl şeyler yaşadığımızı anlatmak istedim sadece.
    benita
    Ne desem bilemedim gerçekten
     gregory_
     Umarım kurtulursun İstanbul zorunluluğundan.
      the-fearless
      Ya benim bu entry de yerim yok ama benimde aslında bu konuyla ilgili söylemem gereken şeyler var. Şuanda toplumumuzda inanılmaz bir anlayış var ve bu anlayışı yanlış olduğunu bile bile sanki zorla kabul ediyoruz gibime geliyor. Bir erkek olmama rağmen toplu taşımada veya başka bir noktada kadınların yaşadığı olaylara akıl erdiremiyorum. Üç ablam var. Belki de bu konularda o yüzden çok hassasım. Gece karanlığında kaç kere bir kadın rahatsız olmasın diye yolumu değiştirmişliğim var. Kaç kere bir kadın sırf otobüste veya minibüste yalnız kalmasın diye ineceğim yeri 4-5 durak geçmişliğim var. Kaç kere toplu taşımada ayakta olmama rağmen bazı kadınlarla yer değiştirmişimdir sayılamaz bile. Bu anlattıklarımın nedenine gelecek olursak,şuanda gerçekten toplumda kadın olmak çok ama çok zor. Bunun nedeni olan erkek erkil toplum mantığı ise kadını inanılmaz derecede sıkmasıyla birlikte erkekleri de sıkıyor. Adam gibi erkeklerin çoğu bu kendini adam sanan kişiler yüzünden kadınlar tarafından düşmanmışcasına bakıyor. Bu anlayış böyle devam ederse toplumsal anlamda çok ama çok büyük problemler başlayacaktır. Elimizden geldiğince bu saçma düzenle savaşmalıyız.
       cokbilmisdegilcokbilen
       Fazlaca beğendim. Ben de bir şey anlatayım. Bir arkadaşım işe başlamıştı, güzel alımlı bir kadındı. Ofiste bulunan müdür hoşlandı ondan. Ancak o onun gibi işe yeni başlayan biriyle yakınlaştı. Normalde iş yerinin öyle sevgili olamazsınız gibi filan bir politikası yoktu. Ancak ilişkileri öğrenilince önce adamı, sonra arkadaşımı işten çıkardılar. Bu arada basın yayın alanında çalışıyordu arkadaşım. Mimlediler kadını, büyük hiçbir yerde işe almadılar. Müdürün eli kolu uzundu. Çok zor atlattı bu süreci.
        dr.rock
        Ya bak ciddi söylüyorum içim daraldı okurken Ne diyim Güçlü kal
         raselika
         Ankara' da kadın olmayı deneyin. Bozkır'da. Yobaz cennetinde. Başkent diyor insanlar. Gelişmişlik bekliyorsun haliyle ama öyle olmuyor o işler. Halkı o kadar yobaz ve insanın içini bayan bir halk ki. Giydiklerimiz hala sorun bu yerde. Bakışlardan kaçacak yer arıyorsun. Keşke öyle olmasa ama gerçekler işte...
          handsfree
          Nasıl bir kadın ama 🤔
           luciferin_kizkardesi
           Kayseri'de kadın olun hatta 15-16 yaşındaki ergen olun size bakan insanlar en az 25 yaşındadır. korna çalan mi ararsın, ıslık calani mi, el sallayani mi, laf atanı mi, baştan ayağa süzüp yanindakiyle konuşanı mi ve daha MİLYONLARCA örnek. Kayseri'de değil kadın kız bile olamıyorsun. Bazıları diyecek açık giyiyorsun ondan. ama ben kapalı bir kişiyim ve genelde siyah giyerim. ne renkli ne dikkat çekici sadece siyah giyen biriyim ama birgün içinde bunları yaşayabiliyorum. ALLAHINIZI SEVERSENİZ KADINLARA KIZLARA BU TARZ DAVRANIŞLARI YAPMAYIN BIKTIK.
            rocknrollbabe
            Üzülerek okudum o kadar haklısınız ki...
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.