İslami Öğeleri Temel Alan Fantastik Yapımlar Neden Yok?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   clairsentient
   Dün akşam netflix'te warrior nun isimli bir diziye başladım. İlk bölümden anladığım kadarı ile dizi Hristiyanlık inancında var olan bazı varlıkları yeniden yorumlamış ve bir evren yaratmaya çalışmış. The preacher, supernatural gibi bu tarzdaki dizileri seviyorum zaten. Bu diziyi de izlerim muhtemelen. Diziyi izledikten sonra aklıma şu düşünce takıldı: neden İslami öğeleri temel alan böyle yapımlar yok? Sonra eski stv dizileri aklıma geldi ama onlar daha çok mesaj vermeye dayalı hikayeler anlatıyordu. Cin, şeytan temalı korku filmlerini ise saymadım çünkü bunlarda amaç sadece korkutmak. Çok yüzeysel yapımlar bunlar. Daha derin bir hikayeye sahip bir evren neden hiç yaratılmadı? Bence bunun nedeni İslami toplumların genel olarak din konusunda fazla hassas olmaları. Böyle yapımlar varolsa bile muhtemelen çok fazla tepki alırdı. Ama bu yine de birilerinin buna kalkışamayacağı anlamına gelmiyor tabi. Yukarıda bahsettiğim diziler bu hikayeleri anlatırken biraz da eleştiri içeriyorlar. Supernatural'de aramızda dolaşan ve dünyadan vazgeçmiş insan gibi yaşayan bir tanrı var lan. The preacher'da da alkol bağımlısı, eski suçlu, tanrı tarafından seçilen bir vaiz var mesela. Cennet, cehennem, şeytanlar melekler, peygamberler. Ama bu diziler yayına devam ediyor, herhangi bir sorunla karşılaşmıyorlar. Biz bunu yapsak daha ilk bölümden RTÜK toplumsal ahlaka saygısızlık gerekçesi ile yayından kaldırırdı. Sonuç olarak bu mümkün mi değil mi merak ediyorum. Olsa yapılan iş değil de alacağı yorumlar nasıl olurdu acaba?
    leafgoat
    aslında var lakin tatmin edici düzeyde değil ornek olarak 3 haftada bir vizyona giren inli cinli korku filmleri buna örnektir diye düşünüyorum vesselam
     bunaldikyahuu
     İslam dininde işlenebilecek motif ya da nesneler olmadığından gerek herhalde. Fantastik yapımlarda genelde bir obje ya da simge bir şeyleri başlatır ki İslam'da bu tarz şeyler yoktur, duayla gerçekleşmiştir tüm mucizeler ya da sihir büyü tarzı şeyler söz konusudur ki bunlar İslam'ın yasakladığı şeylerden. Bu yüzden İslam temel alınarak fantastik bir dünya yaratmak pek mümkün değil bence. Biri böyle bir şey yapmaya kalkarsa da yüksek olasılıkla kötü tepkiler alacaktır. Tabii bunlar benim fikirlerim. Öyle aşırı bir bilgi birikimine sahip değilim, belki de bazı şeyleri atlamışımdır
      biranormal_
      Çünkü islamda öyle ahım şahım fantastiklikler yok. Tek fantastik (aslında korkunç) olan cin olayları. Bu da artık sıktı. Ama diğer dinler çoktanrılı olduğu ve hepsinin farklı özelliklerinin olduğuna inanıldığı için daha çok ve farklı malzeme çıkıyor ortaya.
       noobzac
       Allah çarpar.
        mortie
        Hassasiyetten ziyade kafamızda Hollywood'dan bir kalıp oturduğu için yapılan da garip geliyor. Dabbe var mesela, ulan filme mi geldik komşunun kırkına mı geldik belli değil. Yoksa sal Latince duayı amenos mamenos nasıl irkiliyorsun.
         tc-atilla-bayimli
         cinlerin iblislerin vampirlerin ve zombilerin korkulu rüyası konyalı hacı cemil ile yancısı absürd gibi filmler mi
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.