63
3.11.2020
İslam Devletlerinin Günümüz Çağının Gerisinde Kalmalarının Nedenlerini Tartışıyoruz
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   lorenzovonmatterhorn
   ....dünyanın neresinde olursa olsun.. en cahil kalmış.. adalet ve düzenden yoksun. hak ve eşitlikten söz edilemeyen.. fakirliğin açlığın zirve yaptığı..kadının yok sayılıp, kadına şiddetin meşru olduğu, çocuk yaşta kızların istismarı ve zorla evlendirilmeleri.. teknolojiden bihaber geri kalmış dünya gelişmelerini en son sıradan takip eden ne kadar toplum varsa hepsi toplumun çoğu musluman olan devletler.. Söz konusu diğer dinleri de göz önüne aldığımızda hepsinin bir çok ortak yönü var. Lakin müslüman toplumun bu kadar karanlıkta kalmasının nedenini bir türlü bulamadım. İslam dininde mi bir bozukluk var yoksa o dinin emanet edildiği, benimsendi kabul gördüğü toplumların yanlış yorumlamasından mı kaynaklanıyor bu sorun.
    mehmet_08
    İslam devleti değildir Türkiye dünyadaki 3 laik ülkeden biridir
     handeyakar07
     İşte bu yüzden Türkiye'nin islam devleti yapılma çabalarını engellemeliyiz.
      tivayci
      İslam hukuku bilmek lazım bunu yorumlamak için. İslam özel hukukı yani evlenme miras ticaret gibi konular yahut islam ceza hukuku temerküz etmiştir lakin bu konulardada güne uyarlanmaya açıktır aslında ve bunları bin yıl önceki gibi uygulamak gelişmenin önünde engel. Hepsinin haricinde islam kamu hukuku tamamen kıyasen oluşturulmuştur. Temelinde islam hukukunda devlet idaresi yoktur. Kanunnamei ali osmana yani fatih kanunnamesi mealen der ki devlet idaresi ben ve sonraki padişahların akıl yoluyla geliştirdikleri kanunlarla olacaktır. Sonuç olarak islam devleti dahi modern yöntemlerle yönetilebilir. Ama işe gelen oraları rahat kontrol edebilmektir. Bununda en temek yolu cahil bırakmak ve savaştan kafayı kaldıramamasını sağlamaktır.
       tivayci
       Anayasa madde ikinin gereğini umarım yerine getirebiliriz. Umarım altını boşaltmayı bırakırız. " Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir."
        eski_bi_tanidik
        Otu boku islama bağlama mallığınız ne zaman biter tahmini¿ gelişecek ülke gelişir. Bence sizin gibi bir sorunun çözüm yolunu aramak yerine hep bir genelleme yapanlar, hep suçu başkalarına/ başka şeylere atanlar yüzünden geride kalıyor bu devlet. Neyse değmez sizin gibilere bu laf anlatmaya. Asıl suç islamda değil, islamı sevsin sevmesin islami aşırı yanlış anlayanlarda. Şimdi mal mal savunmaya linçlemeye geçer ters düşüncede olanlar. Uğraşamam değmez. Ek not: islam ile lâiklik, bilim ters şeyler değildir. Siz muhtemelen bunları ters şeyler zannedip bunu ilerlemeye ters olarak görüyorsunuz. Bunu bilmiyorsanız bi kendinize bakın derim
         dioberbat
         İslamdan nefret ediyorum ama sebebi müslümanlığın avrupaya girmemesi
          dioberbat
          Bu arada o çok sevdiğiniz ingiltere norveç izlanda laik değil devletin dini var(hristiyanlık) yani laiklik olmazsa ülkeler kötü mü olur biraz sorgulamak lazım
           dr.rock
           “Allah ne derse o” olduğu için
            zuhredorukta
            Buradaki sorun dinin nesilden nesile bir miras olması ama bunun İslam'la ya da Hristiyanlık'la bir alakası yok. Devletlerin gelişmemesi o toplumun bireylerinin tüketip üretmemesiyle ilgilidir. Bunda dinlerin bir miras kalmasına bağlı olarak yanlış anlaşılması da tuz biber oluyor ne yazık ki.
             ahpte-pateh
             Bilimden uzaklaşmaları. Bu da Kuranda istenmeyen bir şeydir. Sayısız yerde incelemeye yönlendirir Kuran.
              muzlu-pasta
              Aslında iki dini kullansak ve sıçmak haram desek bazı mallar tutmayı deneyip altına sıçar
               yabadabadu
               bu dünyaya değil öbür dünyaya önem verdiklerinden
                dr.rock
                İslam devletleri istese Hristiyan devletlerini sker
                 blondewitch
                 Müslüman değilim, İslamı sevmiyorum ama bu devletlerin geride kalmasının tek sebebi din tüccarları. Zira Hıristiyanlığı da sevmiyorum çok farklı değiller ama gel gör ki en "modern" ülkeler Hıristiyan ülkeleri.
                  belizzimaaa
                  Update yok çünkü?
                   ecemovskiii
                   Sorgulamaktan bihaberler. Beynimiz var. Bir şeyleri sorgulamamız gerekmiyor mu?
                    patavatszmelek
                    Mensubu oldukları dinin gerektirdiklerini asla anlamıyorlar çünkü kendileri okumuyorlar. Okumayan bir toplum geride kalmaya mahkumdur.
                     csa
                     Hristiyanlık aslında çok geri kafalı, bağnaz ve kitleleri istediklerince yönlendirmek için cahil bırakıp, uydurmalara inandıran bir din. Fakat mensubu olan halklar yüzyıllar önce uyandı ve bugün Avrupa'da inanan inanmayan kimse zaten saçma sapan dini bahanelere, uydurmalara pabuç bırakmaz. Mantık, bilim ve felsefe gelişmiş, insanlar bilgilenmiş, farklı konularla ilgili ve sorgulayan, düşünen insanlar haline gelmiş. Ne yazık ki İslam'da bu olamıyor. Olması da zor. Bir kere hala kimse okumuyor. Geçenlerde Halil İnalcık'ın Osmanlı'da Klasik Çağ kitabını okuyordum. Osmanlı'da bile insanların zerre ilgisi yok hiçbir konuya din hariç, onda da zaten osuruktan 3-5 sayfa okuyan kendini alim sanıyor gibisine anlatılıyor. Doğru bugün de aynı. Kuran'ı bir kere baştan sona okumamış adamlar, İslam hakkında atıp tutabiliyor. Okuyanlar kafasına göre cımbızla bölümler çekip, resmin geri kalanından koparıp bambaşka bir şeye dönüştürerek millete aktarabiliyor. Cahil toplumlar kandırılmaya mahkumdur. Cahil olduğu gibi İslam devletleri halklarında hiçbir sorgulama, düşünme, mantık arama yok. Bunun sebeplerini 1000 yıl öncelerinde aramak lazım. Uzun zamandan beri süregelen bir alışkanlık.
                      dioberbat
                      Hristiyan olmayan her devlet geri kalmış
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.