İslam Devletlerinin Çağın Gerisinde Kalmalarının Nedenlerini Tartışıyoruz
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   lorenzovonmatterhorn
   ....dünyanın neresinde olursa olsun.. en cahil kalmış.. adalet ve düzenden yoksun. hak ve eşitlikten söz edilemeyen.. fakirliğin açlığın zirve yaptığı..kadının yok sayılıp, kadına şiddetin meşru olduğu, çocuk yaşta kızların istismarı ve zorla evlendirilmeleri.. teknolojiden bihaber geri kalmış dünya gelişmelerini en son sıradan takip eden ne kadar toplum varsa hepsi toplumun çoğu musluman olan devletler.. Söz konusu diğer dinleri de göz önüne aldığımızda hepsinin bir çok ortak yönü var. Lakin müslüman toplumun bu kadar karanlıkta kalmasının nedenini bir türlü bulamadım. İslam dininde mi bir bozukluk var yoksa o dinin emanet edildiği, benimsendi kabul gördüğü toplumların yanlış yorumlamasından mı kaynaklanıyor bu sorun.
    handeyakar07
    İşte bu yüzden Türkiye'nin islam devleti yapılma çabalarını engellemeliyiz.
     eski_bi_tanidik
     Otu boku islama bağlama mallığınız ne zaman biter tahmini¿ gelişecek ülke gelişir. Bence sizin gibi bir sorunun çözüm yolunu aramak yerine hep bir genelleme yapanlar, hep suçu başkalarına/ başka şeylere atanlar yüzünden geride kalıyor bu devlet. Neyse değmez sizin gibilere bu laf anlatmaya. Asıl suç islamda değil, islamı sevsin sevmesin islami aşırı yanlış anlayanlarda. Şimdi mal mal savunmaya linçlemeye geçer ters düşüncede olanlar. Uğraşamam değmez. Ek not: islam ile lâiklik, bilim ters şeyler değildir. Siz muhtemelen bunları ters şeyler zannedip bunu ilerlemeye ters olarak görüyorsunuz. Bunu bilmiyorsanız bi kendinize bakın derim
      gulun
      Gerçekten ne diyebilirim ki başlığı yazan arkadaş Osmanlı’dan vs bihaber.İslam desen günümüzdeki devletleri gerçek islam ile yönetiliyor falan sanıyor herhalde.Türkiye’de müslüman ülkesi de tam olsun.tahmin edeyim sen laiklik ile şeriat birbirine zıt olduğunu falan da düşünürsün?hatta Arabistan’daki şeriati(!)de örnek olarak verirsin?:)
       dr.rock
       “Allah ne derse o” olduğu için
        gilad-pellaeon
        Din dogmatiktir özgür düşünceyi engeller toplumun insanlığın ilerlemesini teşvik etmez çünkü dindar birisi ölünce ya cennete ya cehenneme gidecektir dolayısı ile dünya yaşamı yalandır asıl yaşam öbür dünyadır. Din doğmasını atan ülkeler ve toplumlar kendi dünyalarını geliştirici işlere imza atar dolayısı ile refaha kavuşurlar ve teknolojik gelişmelerin merkezi olurlar Dinin içinden bilim çıkarabilen tek din antik Yunan dinidir
         maskoff
         düşünmek yasak çünkü. inanmak var düşünmek yok.
          csa
          Hristiyanlık aslında çok geri kafalı, bağnaz ve kitleleri istediklerince yönlendirmek için cahil bırakıp, uydurmalara inandıran bir din. Fakat mensubu olan halklar yüzyıllar önce uyandı ve bugün Avrupa'da inanan inanmayan kimse zaten saçma sapan dini bahanelere, uydurmalara pabuç bırakmaz. Mantık, bilim ve felsefe gelişmiş, insanlar bilgilenmiş, farklı konularla ilgili ve sorgulayan, düşünen insanlar haline gelmiş. Ne yazık ki İslam'da bu olamıyor. Olması da zor. Bir kere hala kimse okumuyor. Geçenlerde Halil İnalcık'ın Osmanlı'da Klasik Çağ kitabını okuyordum. Osmanlı'da bile insanların zerre ilgisi yok hiçbir konuya din hariç, onda da zaten osuruktan 3-5 sayfa okuyan kendini alim sanıyor gibisine anlatılıyor. Doğru bugün de aynı. Kuran'ı bir kere baştan sona okumamış adamlar, İslam hakkında atıp tutabiliyor. Okuyanlar kafasına göre cımbızla bölümler çekip, resmin geri kalanından koparıp bambaşka bir şeye dönüştürerek millete aktarabiliyor. Cahil toplumlar kandırılmaya mahkumdur. Cahil olduğu gibi İslam devletleri halklarında hiçbir sorgulama, düşünme, mantık arama yok. Bunun sebeplerini 1000 yıl öncelerinde aramak lazım. Uzun zamandan beri süregelen bir alışkanlık.
           mehmet_08
           İslam devleti değildir Türkiye dünyadaki 3 laik ülkeden biridir
            brtaks
            Bilime götlerini dönüp, alimlerden şeyhlerden hacı fışfışlardan medet ummaları. Elin oğlu uzaya çıkma derdindeyken oruçken götümüzü yıkasak orucum bozulur mu gibi 3 iq gerektiren sorunlara kafa yormaları bunlardan bazıları. Bütün arap yarım adasını toplasan iq ları belki bir primata ancak denk gelir öyle ilkel öyle gereksiz bir topluluk olur kendileri.
             rarero
             Din afyondur. Körü körüne inanmaktan bahsediyorum. İslam dini ise çok fazla yorumlamaya açık bir hal aldığından ve genellikle Arap coğrafyasının kendine göre yorumlanışını benimsemekten kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
              ecemovskiii
              Sorgulamaktan bihaberler. Beynimiz var. Bir şeyleri sorgulamamız gerekmiyor mu?
               belizzimaaa
               Update yok çünkü?
                dr.rock
                İslam devletleri istese Hristiyan devletlerini sker
                 ahpte-pateh
                 Bilimden uzaklaşmaları. Bu da Kuranda istenmeyen bir şeydir. Sayısız yerde incelemeye yönlendirir Kuran.
                  zuhredorukta
                  Buradaki sorun dinin nesilden nesile bir miras olması ama bunun İslam'la ya da Hristiyanlık'la bir alakası yok. Devletlerin gelişmemesi o toplumun bireylerinin tüketip üretmemesiyle ilgilidir. Bunda dinlerin bir miras kalmasına bağlı olarak yanlış anlaşılması da tuz biber oluyor ne yazık ki.
                   tivayci
                   İslam hukuku bilmek lazım bunu yorumlamak için. İslam özel hukukı yani evlenme miras ticaret gibi konular yahut islam ceza hukuku temerküz etmiştir lakin bu konulardada güne uyarlanmaya açıktır aslında ve bunları bin yıl önceki gibi uygulamak gelişmenin önünde engel. Hepsinin haricinde islam kamu hukuku tamamen kıyasen oluşturulmuştur. Temelinde islam hukukunda devlet idaresi yoktur. Kanunnamei ali osmana yani fatih kanunnamesi mealen der ki devlet idaresi ben ve sonraki padişahların akıl yoluyla geliştirdikleri kanunlarla olacaktır. Sonuç olarak islam devleti dahi modern yöntemlerle yönetilebilir. Ama işe gelen oraları rahat kontrol edebilmektir. Bununda en temek yolu cahil bırakmak ve savaştan kafayı kaldıramamasını sağlamaktır.
                    filiz-d.
                    Günlük hayatta uyuşmayan ütopik, saçma, yersiz, abuk sabuk öğretilere inanmaları, kadınları aşağılamaları ve şans tanımamaları.insanları eşit görmedikleri için de insanlıktan çıkmaları.zaten ülkenin yarı beynini çöpe atıyorlar, kendileri de bu çağdışı fikre kendilerini inandırmaya çalıştıkları için iyice kafayı yiyorlar.normal bir insan kendi eşiti olduğunu düşündüğü bir kadınla sağlıklı bir ilişki yaşamak ister çünkü.
                     suha-cakir
                     Gayet basit. Gezegenler bile yerinde durmazken bilmem kaç yıl öncesinde geçerli olabilecek ve asla değişmeyecek kurallara bağlı kalmak. Her şey gelişirken sen sabit olarak aynı şeylere aynı şekilde inanmaya devam edersen ayak uyduramazsın. Uyduramazsan da geride kalırsın.
                      kanunizm
                      İslamiyet bir süre boyunca iyi bir şekilde uygulandı ve mensupları olan devletlerin gelişmesini sağladı. Burada kurallar sistemi olarak İslam'ın bir eksiği yoktur, çünkü ilimle ilgili yönlendirmelerde ve öğütlerde bulunulan bir dindir. Günümüzde Müslüman devletlerin durumu ise bu kuralları doğru yaşamamak ve siyasi baskılardan başını kaldırıp ta ilmi çalışmalata vakit bulamamak şeklinde sayılabilir.
                       hipergrafi
                       Aslında bu her zaman böyle değildi. Bilim ve Sanatı merkeze alan islami devletler de olmuştu ama bir yerde hata yaptık. Bernard Lewis'in 'Hata neredeydi' ve Frederıck Starr'ın 'Kayıp Aydınlanma' kitapları bu konuda aydınlatıcı bilgiler sunuyor konuyla ilgilenenlere
                       /
                       0

                       Tarihe Göre

                       İçerik bulunamadı.